05 Şubat 2015 12:10

BM: IŞİD çocukları çarmıha gerdi ve canlı bomba yaptı

Birleşmiş Milletler (BM), IŞİD'in Irak'ta çocukları çarmıha gererek işkence yaptığını ve diri diri gömdüğünü tespit etti.

Paylaş

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Komitesi tarafından hazırlanan rapora geçen vahşet dudak uçuklattı. Komitenin dün yayınladığı raporda Irak'ta IŞİD'in çocuklara yaptığı işkenceler yer aldı.

Raporda IŞİD tarafından yapılan kitlesel katliamların yanında kafası kesilmiş, çarmıha gerilmiş ve canlı canlı gömülen çocuklara ilişkin kayıt altına alınmış vakalar açıklanırken, rapor hakkında açıklama yapan komite görevlisi uzman Renate Winter, 18 yaşın altındaki Êzidî, Hristiyan, Sünni ve Şii erkek çocukların IŞİD tarafından canlı bomba, canlı kalkan olarak ve bomba yapımında görevlendirildiğini söyledi. 

ÇOCUKLAR ÜZERLERİNDE FİYAT GÖSTEREN ETİKETLERLE SATILIYOR 

Kanlı örgütün özellikle zihinsel engelli çocukları intihar bombacısı olarak kullandığına dair belgelerinin olduğunu ifade eden Winter, ellerinde 8 yaşlarında veya daha küçük olduğu anlaşılan çocuklara askeri eğitim verildiğini gösteren videoların da olduğunu açıkladı. 

Raporda çok sayıda çocuğun kaçırıldığı ve köle pazarında satıldığı bir kez daha doğrulanırken, daha çok azınlıkların çocuklarının kaçırılarak, üzerlerinde fiyat etiketleri olduğu halde pazarlarda köle olarak satıldığına dikkat çekildi. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Baraj kapakları açıldı, köyü su bastı

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Polat: Menderes’in doğası mermer ocaklarına teslim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa