05 Şubat 2015 11:54

Çin'den Türkiye'ye IŞİD suçlaması

Çin medyasına göre bugüne kadar 300’e yakın Çinli IŞİD saflarında savaşmak üzere Türkiye’den Suriye ve Irak’a giriş yaptı. Çin vatandaşlarının çoğu Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nden. Pekin yönetimine göre Türkiye'nin Uygur mültecilere ev sahipliği yapması 'küresel güvenlik riski' oluşturuyor.

Paylaş

Çin medyasına göre bugüne kadar 300’e yakın Çinli IŞİD saflarında savaşmak üzere Türkiye’den Suriye ve Irak’a giriş yaptı. IŞİD’in kaçmaya çalışan 3 Çinli militanını da öldürdüğü belirtildi.

Çin’de yayımlanan Global Times gazetesinde çıkan habere göre, Pekin yönetimi IŞİD’in yükselişinin çoğunluğu Müslüman Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yarattığı etkiden endişe ediyor. Haberde Çin’in buna rağmen IŞİD’e karşı ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyona girmeye niyetli olmadığı ifade ediliyor.

Gazetede bugün çıkan ve ismi verilmeyen Kürt bir yetkiliye dayandırılan habere göre IŞİD, örgüte katılan ancak daha sonra Türkiye’ye dönerek üniversite eğitimine devam etmek isteyen bir Çinliyi Eylül ayında “ yakaladı, yargıladı ve infaz etti.”

Aynı kaynak, 2 Çinlinin daha Aralık sonunda Irak’ta başının kesilerek öldürüldüğünü belirtti. 6 ülkeden toplam 13 kişinin öldürüldüğü toplu infazda IŞİD’in, militanlarını ihanet ve kaçmaya çalışmakla suçladığı aktarıldı.

Çinli yetkililerin bu durumun sorumlusu olarak Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde faaliyet gösteren Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni suçladığı belirtiliyor. Reuters’in haberinde Çin’in Uygur mültecilere ev sahipliği yaptığı için Türkiye hükümetinden de şikayetçi olduğu bu durumun küresel güvenlik riski yarattığını öne sürdüğü ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Boydak işçisi isyan etti

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa