05 Şubat 2015 11:04

Öğrencilere 'Neden Roboski eylemine katıldın?' soruşturması

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde okuyan 35 öğrenciye Roboski anmasına katıldıkları için savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. İfade vermeleri için emniyete çağrılan öğrencilere polisin baskı kurarak, "Neden Roboski eylemine katıldın? Eylemdeki amacınız nedir?" gibi ilginç sorular sorulduğu belirtildi. Yaşananlara tepki gösteren öğrenciler, üniversitenin polis merkezine çevrildiğini belirterek, teknik takiple sindirilmeye çalışıldıklarını söyledi.

Paylaş

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde okuyan 35 öğrenci hakkında Roboski anmasına katıldıkları için savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Açılan soruşturma kapsamında öğrencilerin telefonla aranarak emniyete çağrıldığı belirtilirken, polisin öğrenciler üzerine baskı kurarak "İfadeye gelmediğiniz takdirde tutuklanacaksınız" dediği aktarıldı.

Konu ile ilgili bilgi veren Recep Kaya isimli öğrenci, Roboski'de 34 kişiyi katledenler hakkında hiçbir yaptırım yapılmadığını ancak katliamı lanetleyenler hakkında soruşturma açılmasının devletin ikiyüzlülüğünün göstergesi olduğunu söyledi. 

'NEDEN ROBOSKİ EYLEMİNE KATILDIN?' 

Telefonla aranarak emniyete çağrıldığını ve emniyette kendinse "Neden Roboski eylemine katıldın? Eylemdeki amacınız nedir? Eyleme kimin talimatı ile geldin? Amanos Özgür Öğrenci Derneği ne iş yapar? Dernek ne faaliyetler yapıyor? Siz neden derneğe gidiyorsunuz?" gibi soruların sorulduğunu dile getirdi. Kaya, 3 buçuk saat emniyette tutulduğunu söyledi. İfadenin ardından ayrı bir odaya kapatıldığını ve bu odada ilginç sorular ile karşılaştığını söyleyen Kaya, "YDG-H ile bağlantınız nedir? Dernek örgüte adam kazandırıyor mu? DÖDEF nedir? Bağlantınız varmı?" gibi soruların sorulduğunu kaydetti. Üniversitede son dönemde artan polis baskısına dikkat çeken Kaya, yurtsever, devrimci ve demokrat öğrenciler üzerinde baskı kuran polisler tarafından okul çıkışı teknik takibe alınmalarının kendilerini kaygılandırdığını söyledi. Kaya, polisin yaptığı uygulamanın suç olduğunu belirtti. 
Polis baskısına boyun eğmeyeceklerini aktaran Kaya, üniversiteler ve her alanda mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. 

'ÜNİVERSİTE POLİS MERKEZİNE ÇEVRİLDİ' 

Azim Sökmen isimli öğrenci ise, polisin okulda yanlarına gelip "Karakolda ifaden var" diyerek kendilerini rahatsız ettiğini, eylem ve etkinliklerin olmadığı günlerde de sürekli kamera ile fotoğraf makineleriyle kayıt altına alındıklarını söyledi. Sökmen, polisin bu kadar rahat olmasının en büyük nedeninin üniversite rektörlüğünün polisin okul içene girmesine müsaade etmesi olduğunu vurguladı. Polisin Kürt öğrencilere dönük baskısının bu dönem arttığını, Kürt öğrencilere yaşam alanlarının daraltıldığını ve gittikleri her yerde kimlik kontrolleri ile karşılaştıklarını ifade eden Sökmen, bu durumun öğrenciler için başka sıkıntılara neden olduğunu, psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmediklerini ekledi. (Hatay/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aydın Valiliği'nin ‘Arin Mirxan’ tahammülsüzlüğü

SONRAKİ HABER

Ağrı'da 3.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa