05 Şubat 2015 04:50

İPAŞ’ta çalışmak da ayrılmak da eziyet

Malatya’da 200 işçinin işten atıldığı, 1800 işçinin ücretsiz izne çıkarıldığı ve üretimin tamamen durduğu Anateks’e bağlı İPAŞ, Anateks 1, Anateks 2, Anateks 3 fabrikaları işçileriyle fabrikadaki son duruma dair konuştuk.

Paylaş

Malatya’da 200 işçinin işten atıldığı, 1800 işçinin ücretsiz izne çıkarıldığı ve üretimin de tamamen durduğu Anateks’e bağlı İPAŞ, Anateks 1, Anateks 2, Anateks 3 fabrikaları işçileriyle fabrikadaki son duruma dair konuştuk. Evrensel'de daha önce de çıkan haberlerde, fabrikanın baba oğul Çalıklar arasında el değiştireceği bilgisine yer verilmişti. İşçiler arasında, ailenin mal paylaşımına dair bazı sıkıntılar nedeniyle kendilerinin mağdur olduğu da konuşuluyor. Çıkışı verilen işçilerin mağduriyeti sürerken, ücretsiz izne çıkarılan ancak fabrikadaki kaydı devam ettiği için başka yerde işe girmekte zorlanan işçiler, çıkışlarını almakta dahi sorlanıyor. 

2 YILDIR DÜZENLİ ÜCRET ALAMADIK
Fabrikada çalıştıkları süre boyunca ücretlerini düzenli alamadıklarını söyleyen ve bu nedenle işten ayrılan işçilerden birinin yaptığımız sohbette sarfettiği şu sözler işçilerin çalışırken ne kadar mağdur edildiğini gözler önüne seriyor; “Ben 2 yıldır o fabrikada çalışıyorum. İki yıldır hiç düzenli maaş alamadık. Biz de ev geçindiriyoruz. Çocuklarımız, ailemiz var. Yeni bir işe girmek için fabrikaya çıkışımı almaya gittim. Düzenli maaş alacağım bir iş arayacağım.” 

ÇIKIŞ ALMAK BİLE ZOR
İzni bittiği ve üretim olmadığı için işe başlayamayan, başka bir işe girmek isteyen, ancak İPAŞ’ta çalışıyor göründüğü için işe başlayamayan bir işçinin anlattıkları da enteresan. İşçi durumu şöyle özetliyor; “Bugün fabrikaya gittim. ‘Neden geldin’ dediler. Ben de iznimin bittiğini, işe ne zaman başlayabileceğimi, bana iş verip vermeyeceklerini sordum. İdaredekiler, ‘Bir hafta sonra gel. Fabrika açılırsa iş veririz, açılmazsa da haklarını alır gidersin’ dedi. Ben bunu kabul etmeyerek, 51 gündür hiç para alamadığımdan dolayı mağdur olduğumu anlattım. Bana ‘Senin gibi her gün birçok kişi geliyor’ yanıtı verdiler. 1 saat boyunca nizamiyede beklettiler. Ben ısrar ederek idari binadakilerle görüştüm. Yeni bir iş bulduğumu, parasız olduğum için bu işe girmek zorunda olduğumu söyledim. Hâlâ orada çalışıyor gözüktüğüm için yeni işe başlayamadığımı anlattım. İlişiğimi kesmelerini kabul ettirdim, çıkışımı verdiler. İş yeri bana bir dilekçe doldurttu. Bu şekilde 3 Şubat itibariyle İPAŞ’la ilişkimi kestim.”

SENDİKAYA GÜVENİMİZ YOK!
TEKSİF Malatya Şube Başkanı Mustafa Karabulut’un açıklamaları dünkü gazetemizde yer almıştı. İşçiler kapı önüne konmuşken ve ‘Ücretlerimizi düzenli alamıyoruz, aylardır paramız ödenmedi’ demelerine rağmen Karabulut, “İşten atma diye bir şey yok. Ücretler de ödeniyor, sadece bazen gecikiyor” demişti. Bu açıklamalara tepki gösteren işçiler, sendikaya ve Şube Başkanı Mustafa Karabulut’a güvenmediklerini belirtiyorlar. Bir işçi, geçtiğimiz kasım ayının ortasında fabrikaya gelen Sendika Şube Başkanımız Mustafa Karabulut’a ‘Maaşlarımız ne zaman düzenli yatacak’ diye sorduklarını belirterek, Karaaslan’ın verdiği şu cevabı aktarıyor; ‘Arkadaşlar çok değil, bana iki ay müsaade edeceksiniz. Ayın birinden sonra maaşlarınız düzene girmediği takdirde muhatabınız ben olacağım. Fabrikalara gelip üretimi bizzat ben durduracağım, kimse sesini bile çıkaramayacak. Bu yaptıklarımız da sonuç vermez ise fabrikanın önüne çadır kurup günlerce eylem yapacağız. Kimse ile muhatap olmayacaksınız bizzat paranızı benden isteyeceksiniz.’ İşçi şube başkanına güvensizliklerini ise şu sözlerle aktarıyor, “Başkanın bu sözlerinden sonra bir işçi arkadaş da “Çadırı kuralım ama çadır parasını da bizden almayın.”

ÇALIKLARA ÖZEL MUAMELE Mİ?
Geçtiğimiz cuma gününden beri elektriğin de TEDAŞ tarafından kesildiği söylenen Çalıklara ait fabrikanın adı daha önce de basında yer aldı. Ödenmeyen faturalardan dolayı çeşitli zamanlarda üretime ara verilen fabrikanın, 4 yıldan beri tahsil edilemeyen 17 milyon 677 bin 852 TL borcu hakkında hiçbir yasal işkem başlatılmadığı ileri sürülmüş, konuyla ilgili 2008 yılında Meclise verilen bir soru önergesinde, “Özel himayeye mazhar olan grup lehine, kamu yetkisi kullanıldığına dair bulgu ve iddiaların söz konusu olduğu bir dönemde, böylesine özel ve imtiyazlı bir uygulama yapılırken üretim ve istihdam yaratan milyonlarca üretici ve çiftçi için benzeri uygulamadan kaçınılması ibret verici ve düşündürücü bir haldir” denmişti. (Malatya/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

PEGIDA ve diğerleri, nereden nereye?

SONRAKİ HABER

ABD'de Temsilciler Meclisi, Türkiye'ye yaptırım tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa