04 Şubat 2015 18:04

Sarar'ın doktoru ihmal iddialarını kabul etmedi

Sarar’da Fadime K’nin ihmal nedeniyle öldüğü iddialarının muhataplarından biri olan işyeri hekimi Dr. Gülnur Kalender, iddiaları kabul etmedi.

Paylaş

Eylem LODOS
Eskişehir

Sarar’da Fadime K’nin ihmal nedeniyle öldüğü iddialarının muhataplarından biri olan işyeri hekimi Dr. Gülnur Kalender, iddiaları kabul etmedi.

12.20’de çağrıldığını ve 12.21’de Fadime K’nin yanında olduğunu savunan Kalender, “12.27’de 112’yi arayarak ambulans istedik. 12.32’de de ambulans fabrikaya geldi. Kapıda işçiler de gördü yanımda müdahale ederken hastanın konuştuğunu” dedi. SARAR işçilerinin kendisine görünmeden başka bir doktora da gidemeyeceği iddiasına da yanıt veren Kalender, “Diş randevusu, ultrason randevusu, gebedir kan tahlili vardır, kronik hastalığı vardır, biz bunları biliyoruz yapılmasında zaten bir sıkıntı yok. Ancak ‘Ben gribim, hastaneye gitmek istiyorum’ dediklerinde ‘bir doktor muayene etsin bakalım’ diyerek bekletiyorlar. Zaten her gribi hastaneye göndersek 1. basamaktaki hekimler ne iş yapardı” dedi.

Kalender tuvalet yasağını kabul etti ve yasağı şu sözlerle savundu: “Bu uygulama SARAR’a özel değil, her fabrika için geçerli. Diürik (idrar sökücü) kullanan, idrar yolu enfeksiyonu olduğu için bol su içmesi gereken ya da gebe olan her hastaya, olası sorun çıkması ihtimaline karşı ‘Tuvalete gitmesinde fazlasıyla gitmesi gerekmektedir. İzin verilmesini rica ederim’ yazılı not veriyorum.”

‘İHMAL OLMADIĞINA İKNA EDEMEZLER’

Sarar’da bir kadın işçinin can verdiği olaya ilişkin “Sarar’da ihmal ölüm getirdi iddiası” başlıklı haberimiz gazetemizin internet sitesinde de tartışma konusu oldu. Habere yapılan yorumlar, fabrikadaki çalışma koşullarını da bir kez daha gözler önüne serdi.

Habere yorum yazan işçilerden biri 15 yıllık çalışan olduğunu belirterek “Beni ihmal olmadığına ikna edemezler. 15 yılımı verdim insanların ne şartlar altında çalıştığını çok iyi biliyorum... Hele bir git rapor al ya yerin değişir ya da ağır bir iş verilir. Yapılan muamele de cabası. Bu yaşanan ilk değil son da olmayacak emin olun” dedi. 

Başka bir işçi ise şu yorumda bulundu: “Sarar’ın doktoru ustabaşlarından izin almadan sevk yapamıyor, çünkü orası Sarar cumhuriyeti. Hiç kimse bir saat içinde tuvalete 2 kere gidemez tazminatsız atarlar işten.”

Kimi yorumlarda ise “Sarar’da tuvalete herhangi bir yasak yoktur... Bazıları arkadaşlarıyla anlaşıp tuvalete muhabbet ve sigara keyfinden mahrum edilmenin tepkisini veriyorlar... Çok sıkıysa çalışmazsın olur biter” denilerek Sarar yönetimi savunuldu.

İşçilerin bu yorumlara da tepkisi sert oldu. İşte o tepkiler: “Hâlâ savunduğun şeye bak. Mesai saatleri içinde tuvalet kapılarını bile kilitlemediniz mi zamanında? Evinden direkt hastaneye giden işçilerinize tutanak yazmadınız mı önce işyeri hekimine geleceksin diye? Alah sorar.”,

“Bu işyerinde 14 sene çalıştım. Yarı açık cezaevi gibidir. Tuvalete bile gitmek yasak, sadece molalarda insanlar yarışırcasına koşarak tuvalete giderler. Varın gerisini siz düşünün. Evde hasta olsan bile işe gidip fabrikanın doktorunu bekler muayene olursun. O uygun görürse sevk eder bir de rapor alma diye uyarır seni. Çok yazık olmuş gencecik bir insan Allah rahmet eylesin.”

Bir başka işçi yorumunda “Allah’tan korkun, utanın biraz. Herkes biliyor Sarar’ın nasıl bi yer olduğunu” denirken, Sarar’ın bir aile olduğu iddialarına yönelik ise şu tepkiler yazıldı: “Allah’tan kork, sizin gibi aile olmasın”, “Siz mi ailesiniz, siz mi işçi sağlığını düşünüyorsunuz”, “9 sene dayanabildim Sarar’a ben. Başındaki insanlar acımasızdı”, “İşyerinde 7 yıl çalıştım insan gibi muamele yapılmıyor. İşten çıkarılma sebebim cumartesi günü fazla mesaiye oğlumun hastalanması yüzünden gidememem. Ve müdürün ‘Siz her şeyden önce burada işçisiniz’ sözüne benim ‘Her şeyden önce anneyim’ demem. Yani orada işçisiniz, duygu ve aileniz yok.”

Sarar işçileri: İhmal olmadığına ikna edemezler

 

'Sarar’da ihmal ölüm getirdi' iddiası

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kıdem tazminatı işçilerin güvencesi

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa