04 Şubat 2015 17:26

‘Kobanê’nin inşası için bir taş da sen koy’ kampanyası başlatıldı

Kobanê’nin yeniden inşası için “Özgür Kobanê’nin inşası için bir taş da sen koy” kampanyası başlatan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, çalışmada Kobanêlilere ve gençlere büyük görev düştüğünü vurguladı.

Paylaş

Savaştan kaynaklı yaklaşık yüzde 80’lik kısmı harabeye dönen Kobanê için, Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Suruç’taki Arin Mirxan Çadır Kenti’nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, dernek yöneticilerinin yanı sıra Urfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan, KESK yöneticileri, İHD Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Urfa yöneticileri, 78’liler Derneği üyeleri, Diyarbakır Barosu, DTK üyeleri ve yüzlerce Kobanêli katıldı. Dernek Eş Başkanı Mumin Ağcakaya, Kobanê için Kürt halkının seferber olmasını istedi. 

'KOBANÊLİLERE YURDUNUZA DÖNÜN ÇAĞRISI' 

Kobanê’nin dünyada yankı uyandıran bir direnişe ev sahipliği yaptığını ifade eden Ağcakaya, Kobanê direnişinin Kürtler arasında birlik oluşturduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Kobanêliler çetelerin katliam girişimine karşı yurtlarını terk etti. Yaklaşık 200 bin Kobanêli sınırı aştı. Kobanê özgürleşti, Kobanêliler yurtlarına tekrar dönmelidir. Kobanê’nin inşası sizinle olacak. Bu yüzden topraklarınıza dönün. Bu da Mürşitpınar Sınır Kapısı’nın gümrük kapısı olmasını ve Kobanê Kantonu’nun tanınmasını gerektirir.” 

IŞİD'in Kobanê üzerindeki tehdidinin sürdüğünü dile getiren Ağcakaya, "Ji bo avakirina Kobaniya azad, kevirkî jî tu dayine" (Kobanê’nin inşası için bir taş da sen koy) kampanyası başlattıklarını duyurdu. Herkesin bu kampanyaya sahip çıkması gerektiğini ifade eden Ağcakaya, “Kuzeyli, gençlerden de bu kampanyaya katılmalarını bekliyoruz” dedi.

'KAZANAN İNSANLIK ONURUDUR'

HDP Milletvekili Ayhan ise Kobanê direnişine dikkat çekerek, “YPG/YPJ savaşçıları tarihe not düştü. Onlar sadece Kürtler için değil, insanlık adına savaştı ve kazandı. Kazanan insanlık onurudur. Bugüne kadar nasıl Kobanêlileri kendimizden saydıysak, Kobanê’nin yeniden inşası için de seferberlik ruhuyla hareket etmemiz lazım. Herkes elinden geleni yapmalıdır” ifadelerini kullandı. (Urfa/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Umut olan destek kredisi icralık etti

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa