04 Şubat 2015 16:09

Cumartesi Anneleri'nden 'Cezasızlığa son, adalet istiyoruz' kampanyası

Kaybedilen yakınlarının faillerini bulmak için Galatasaray Meydanı'nda mücadele veren Cumartesi Anneleri, zaman aşımı gerekçe gösterilerek kayıpların dosyalarını kapatılmaya çalışılmasına karşın, "Cezasızlığa son, adalet istiyoruz" isimli kampanya başlattı.

Paylaş

Yıllardır kaybedilen yakınlarının faillerini bulmak için Galatasaray Meydanı'nda mücadele veren Cumartesi Anneleri, devletin zaman aşımını gerekçe göstererek kayıpların dosyalarını kapatmaya çalışmasını protesto etmek amacıyla "Cezasızlığa son, adalet istiyoruz" adıyla kampanya başlattı. Kampanyaya dair Cezayir Toplantı Salonu'nda yapılan açıklamada, " Katile zaman aşımı affı!" , " Zaman aşımı katile çalışıyor" , " Kullanılmayan adalet zamanla aşınır" dövizleri dikkat çekti.
Kayıp yakınlarının, kaybettiklerinin fotoğraflarının bulunduğu rozetler ile kırmızı karanfillerin taşındığı toplantıya Cumartesi Anneleri ve İnsanlarının yanı sıra yazar Eşber Yağmurdereli, gazeteci-yazar Nuray Mert, gazeteciler Can Dündar ve Murat Çelikkan, sanatçı Pınar Aydınlar, dansçı Zeynep Tanbay, YAKAY-DER ve HDP yöneticileri, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa katıldı. 

'FAİLLERİ KORUYAN DÜZENLEMELER YASAKLANMALI' 

Toplantıda ortak açıklamayı, Cumartesi İnsanları'ndan Sebla Arcan yaptı. Uluslararası hukuka göre devletlerin, uluslararası hukuka aykırı suçları soruşturmak, failleri yargılamak ve suçlu bulundukları takdirde usulüne uygun bir biçimde cezalandırmanın mümkün olduğunu söyledi. Cezasızlığın en önemli araçlarından biri olan zaman aşımı uygulaması nedeniyle insanlık suçlarında evrensel hukuka aykırı bir biçimde kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiğini dile getiren Arcan, kayıp yakınları olarak bugün başlattıkları ve 31 Mayıs'a kadar devam edecek "Cezasızlığa Son, adalet istiyoruz" kampanyası ile cezasızlık geleneğini görünür kılmaya çalışacaklarını dile getirdi. Toplumun tüm kesimlerine ve ülkeyi yönetenlere seslenen Arcan, cezasızlığı önlemek için "güvenlik güçlerinin" işlediği suçlarda, faillere karşı koruma sağlayan tüm düzenlemelerin yasaklanmasını ve zaman aşımı kuralları ile af yasalarının insanlık suçlarında uygulanmaması evrensel kuralının yasalaşmasını istedi. 

'ISRARLA VE İNATLA MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ' 

Arcan'ın ardından söz alan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise yıllardır annelere ve kayıp yakınlarına çektirilen bir işkenceyle dikkat çekerek, söz konusu durumun kabul edilir yanının olmadığına işaret etti. Türkdoğan, "Kürdistan'da işlenen ağır suçlar nedeniyle çok sayıda kişinin akıbeti belli değil. Geldiğimiz noktada siyasal iktidar atılması gereken adımların hiçbirini atmadı. Hala BM Savaş Suçları ve İnsanlığa Karşı Suçlar Bakımından Kanuni Sınırlamaların Uygulanmayacağına Dair Sözleşme'ye taraf olmayı bekliyoruz. Bu sözleşmeye neden taraf olmuyorsunuz?" diye konuştu.

Toplantıda, yazar Vedat Türkali'nin annelerin yanında olduğuna dair yazdığı mektubu da okundu. 

'ADALET VE VİCDAN İSTİYORUM' 

Mektubun okunmasının ardından, dosyaları zaman aşımına uğrayan ya da zaman aşımı riski taşıyan kayıp yakını aileler söz alarak kısa birer konuşma yaptı. Dosyası 21 Mart'ta zaman aşımına uğrayacak olan Hasan Ocak'ın annesi Emine Ocak, "Onları vicdanıyla baş başa bırakıyorum. Adalet ve vicdan istiyorum" derken, Özgür Gündem gazetesi Bitlis muhabiriyken kaybettirilen Ferhat Tepe'nin annesi Zübeyde Tepe ise, " Şu ana kadar hiçbir adalet ve hukuk işlemedi. Şimdi de zaman aşımı diyorlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Katillere adalet geldi, ama bize adalet gelmedi. Biz Cumartesi Anneleri olarak katillerin peşini bırakmayacağız" diye konuştu. 

'ADALETLERİ VARSA SESİMİZİ DUYSUNLAR'

Yine 23 Şubat'ta dosyası zaman aşımı tehlikesiyle karşı karşıya kalacak olan kayıp Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız, adalet arayışının sürdüreceğini ifade ederek, "Ben çocuğumu karakola götürdüğüm zaman bu adalete güvenerek götürdüm ancak, onlar o güvenimi sarstılar. Ben zaman aşımını tanımıyorum. Ben aşındım, bedenim aşındı ve 20 yıl olacak yollarda kalan iki gözüm aşındı. Bunların adaleti varsa bizim sesimizi duysunlar. Biz hep onların kabusu olacağız" ifadesinde bulundu. 

'BU ÜLKEDE ADALET GÖRMEDİK VE GÖRMÜYORUZ' 

Ekim ayında dosyası zaman aşımına uğrayacak olan kayıp Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun, yüreklerindeki yararın hiçbir zaman kapanmayacağını söyleyerek, "Ama bu zaman aşımı bizi daha da acı veriyor. Bir an önce siz de yetkililere seslenin. Biz bu ülkede adalet görmedik ve görmüyoruz ama gerçekten adaletten anlayan insanlar varsa bir an önce bu katilleri ortaya çıkarsınlar. Kendisi cumhurbaşkanı değil, çünkü her şeyi kendisi yapıyor. Eğer isterse o arşivleri açar ve dosyalara bakar" diye konuştu. (DİHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gaziantep'te 4 IŞİD'li yakalandı

SONRAKİ HABER

İspanya Komünist Partisi (Marksist-Leninist) 9. kongresini topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa