04 Şubat 2015 13:39

İHD Ocak ayında cezaevlerinde yaşananları açıkladı

İHD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, Ocak ayı içinde cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair hazırladığı raporu açıkladı.

Paylaş

HD İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu, Ocak ayı içinde cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri raporunu, şube binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı. Açıklama öncesi kısa bir konuşma yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Abdulbaki Boğa, son bir ay içinde cezaevlerinde sadece kendilerine ulaşan 53 hak ihlali olduğunu belirterek, hak ihlallerinin başlıklarını şöyle sıraladı: "31 Aralık tarihinden bu yana cezaevlerinde mahpusların sağlık hakkı, haber alma hakkı, havalandırma hakkı, ortak kullanım alanı hakkı ve yatak hakları engellenmektedir. Mahpusların Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat Gazetesi okuma hakkı engelleniyor. Cezaevlerinde uygulanan dayak, işkence ve sürgün olayları da şubemize başvurulan bilgiler arasındadır." 

'SON BİR AYDA 7 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ' 

Boğa'nın ardından komisyon adına raporu okuyan komisyon üyesi Mine Nazari, Türkiye'de 302 kapalı, 52 açık, 5 kadın kapalı, bir kadın açık, 5 çocuk kapalı olmak üzere toplam 365 cezaevi bulunduğu bilgisini verdi. 30 Kasım 2013 itibari ile Türkiye'de cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayısının 153 bin 946 olduğunu belirten Nazari, Adalet Bakanlığı ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, cezaevlerinde 144 bin 959'i erkek, 5 bin 495'i kadın ve 3 bin 493 ocuğun bulunduğunu paylaştı. Cezaevlerinde bulunan tutsaklardan 10 bin kadarının siyasi nedenlerle tutuklu bulunduğunu ifade eden Nazari, AKP iktidarı dönemi olan 12 yılda cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sayısının yılda yüzde 300 oranında arttığını kaydetti. Derneklerinin ulaşabildiği verilere göre, halen cezaevlerinde 247'si ağır olmak üzere 649 hasta tutsağın olduğu bilgisini veren Nazari, "31 Aralık 2014'ten bu yana hapishanelerde 7 insan yaşamını yitirdi" dedi.

Nazari, bundan sonra kendilerine ulaşan bilgiler doğrultusunda her ayın ilk haftasında cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini basın ile paylaşacaklarını belirtti. (İstanbul/DİHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP, TOKİ ortak projesi iptal edildi

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa