04 Şubat 2015 04:53

Hemşireler istediklerini almakta kararlı

Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesi acil servisi hemşireleri acil servisteki hemşire açığının kapatılması için bir süredir eylemde. Hemşireler bugün de Başhekimlik önünde bir saat oturma eylemi yapacaklar.

Paylaş

Eda AKTAŞ
Aliye CEYLAN
İzmir

Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesi acil servisi hemşireleri acil servisteki hemşire açığının kapatılması için bir süredir eylemde. Hemşireler bugün de Başhekimlik önünde bir saat oturma eylemi yapacaklar.  

Ege Üniversitesi Hastanesinde çalışma koşullarının iyileştirilmesi için mücadele eden hemşirelerle görüştük. SES İşyeri temsilcisi Erkan Batmaz bir buçuk yıldır acil serviste hemşire olarak çalışıyor. Mücadelelerinin dört aya yakın sürdüğünü ifade eden Batmaz, en önemli sorunları olan personel eksikliği çözülünceye kadar eylemlerinin süreceğini dile getirdi. Batmaz, “Hastalarımıza iyi ve nitelikli sağlık hizmeti vermek için çabalıyoruz” dedi.

HASTA SAYISI ARTTI

Altı yıldır acil serviste çalışan Ayhan Demir de “Beş birim varken 60 hemşirenin çalışıyordu ve günde 150-200 hastaya bakılıyordu. Şimdiki hasta sayımız ise 400-450 arasında değişiyor. Yedi birimde ise 44 hemşire vardı ama son altı ay içerisinde 34 hemşire ayrıldı ve yerlerine 19 hemşire geldi” diyor. Yoğun bakımda normal şartlarda üç hastaya bir hemşire bakması gerekirken yoğun bakımla birlikte 25 hastaya sadece 2 hemşirenin bakmak zorunda kaldığını ifade eden Demir, “Bu durum maalesef hastanemize başvuran hastalarımıza verdiğimiz kaliteyi de düşürmektedir” diyor. 

Fatma Arslan ise beş aydır acil serviste çalıştığını, 160 saat çalışmaları gerekirken 190 saat çalıştıklarını belirtiyor. Arslan, “Gün aşırı nöbetler, mesela nöbet tutuyoruz ertesi gün tekrar nöbete geliyoruz. Bu da doğal olarak bizim verimimizi düşürüyor” diyor.   
3 yıldır acil serviste çalışan Resul Altıntaş ise iş yükü altında ezildiklerine dikkat çekiyor.

Görüştüğümüz hemşireler acil serviste hemşire sayısı kadar destek personel sayısının da çok önemli olduğunu ifade ediyorlar. Giren hastaların radyolojik tetkikleri, diğer kliniklere transferleri ve ayrıca uzun süre yatan hastaların bakım süreçlerinde kendilerine yeterince destek olunamadığını belirtiyorlar.

Bir başka acil servis hemşiresi de, hastaların kapıda bekleme sürelerinin uzun olması ve içerideki tedavilerinde eleman eksikliğinden kaynaklı gecikmenin olmasının hasta ve yakınlarını ajite edebildiğini bunun da sözlü ve fiziksel saldırı olarak yansıdığını ifade ediyor.
Taleplerini kabul ettirmekte kararlı olan hemşireler bugün de Başhekimlik önünde bir saat oturma eylemi yapacak.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘KJA mücadele örgütü olacak’

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa