03 Şubat 2015 18:57

Başöz işçileri: İşçinin gücünden korkunca yasakladılar

Grev yasağı her yerde olduğu gibi Ankara’da Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu tek işyeri olan Başöz Enerji’de de tepki çekti. İşçinin gücünden korktukları için grevin yasaklandığını ifade eden işçiler “Patronu yendik karşımıza MESS çıktı. Onu da yendik Hükümet çıktı. Hükümeti de yenmememiz için sebep yok” dedi.

Paylaş

Ayhan AYDOĞAN
Ankara

Grev yasağı her yerde olduğu gibi Ankara’da Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu tek işyeri olan Başöz Enerji’de de tepki çekti. İşçinin gücünden korktukları için grevin yasaklandığını ifade eden işçiler “Patronu yendik karşımıza MESS çıktı. Onu da yendik Hükümet çıktı. Hükümeti de yenmememiz için sebep yok” dedi. 

Yasak kararı gelmeseydi kendilerinin de 19 Şubat’ta greve çıkacaklarını hatırlatan genç bir işçi, grev heyecanı yaşanırken yasak kararının fabrikayı ölü evine çevirdiğini dile getirdi. Milli güvenlik gerekçesine anlam veremediklerini ifade eden işçi “Tuvalet kağıdı üreten fabrikada bile grevin aynı gerekçeyle iptal edildiğini duyunca çok da mantık aramamak gerektiğini düşündüm” dedi. 
Başka bir işçi ise “Bakanlar Kurulu toplantı dahi yapmadan karar almış. Bu umut dolmamı sağladı. Grevin ikinci gününde hükümeti yaka paça böyle bir karar aldırtmaya itiyorsak demek ki bizde de güç varmış” diye konuştu. 

Milli güvenliği düşünen hükümeti madenleri ve fabrikaları denetleyerek işçi ölümlerini engellemeye çağıran başka bir işçi “Millet ölürken bu güvenlik gündem olmuyor da grev varken mi gündem oluyor” diye tepki gösterdi. 

Grevin daha ilk günlerinde MESS’ten kopmalar olduğunu dile getiren bir diğer işçi ise şunları söyledi: “Biz patronu yendik, karşımıza MESS çıktı. Onu da yendik sonra hepsinin ağabeyi Hükümet çıktı. Kararlılığımızı korursak onları da yenmememiz için hiçbir sebep yok.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Valinin avukatı AKP il başkanı

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa