Mahkeme salonunda dayak kınandı

Mahkeme salonunda dayak kınandı

Dicle Haber Ajansı (DİHA) Muhabiri Emine Altınkaya ve diğer 10 tutuklunun mahkeme salonunda jandarma saldırısına uğraması protesto edildi. Avukat Saliha Şahin, Tutuklu Sanıklar Erhan Ölçer ve Hasan Ertuğrul’un hastaneye sevk edildiğine dikkat çekerek, “Mahkeme heyeti önünde kolluk kuvvetlerinin işkence yapması ülkede adalet ve hukuk m

27 Kasım 2010’da izlediği bir etkinlikte, 44 gençle birlikte gözaltına alınan ve o tarihten bu yana tutuklu olan Gazeteci Emine Altınkaya’nın önceki gün devam edilen yargılanmasına dayak karışmıştı. Bazı sanıkların Kürtçe savunma yapmak istemesi üzerine gerilen mahkeme salonunda, sanıklar karar aşamasına gelindiğinde jandarma saldırısına uğramıştı. Altınkaya ve diğer 10 tutuklunun, tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi üzerine, ring aracında da jandarmanın kaba dayağı sürmüştü.

Barış ve Demokrasi Partisi Ankara İl Başkanlığı, Çağdaş Hukukçular Derneği ve İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi ortak bir basın açıklaması yaparak, mahkeme salonunda yapılan ve sonrasında ring aracında devam eden jandarma saldırısını kınadılar. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen kitle adına Avukat Saliha Şahin açıklama yaptı.

‘CAN GÜVENLİKLERİ VAR MI?’

Şahin, tutuklu avukatlarının mahkeme salonunda saldırıyı durduramadığını, ancak daha sonra saldıran jandarma görevlilerinin tespit edilmesi ve tutukluların can güvenliğinin sağlanması için girişimlerde bulunduklarını belirtti. Taleplerinin mahkeme heyeti tarafından görmezden gelindiğini kaydeden Şahin, saatler süren başvuruları sonrası tutukluların sağlık durumlarını öğrenebildiklerini söyledi. Şahin, “Erhan Ölçer ve Hasan Ertuğrul isimli iki sanığın hastaneye sevk edildiği, Erhan’ın yüzünü tamamen saran morluklar olduğu, Hasan’ın kafasının yarılıp kanadığı, geri kalanların ise saldırı yapan jandarma kollukları ile hastaneye gitmeyeceklerini belirttikleri tespit edilmiştir” dedi.

‘HUKUK AYAKLAR ALTINDA’

Ana dilde savunma talebi sonrası mahkemenin gerildiğini ve Jandarma’nın mahkeme heyeti önünde sanıklara coplarla saldırdığını bildiren Şahin, “Devletin kontrolü altında bulunan tutsakların can güvenliğinin bulunmaması ülkedeki adalet ve hukuk mekanizmalarının nasıl işlediğini bizlere bir kez daha göstermiştir” diye konuştu. Mahkeme heyetinin, gözleri önünde yaşanan saldırı karşısında çaresiz kaldığını ve saldırıyı engelleyemediğini belirten Şahin, “Sırf bu nedenle dahi mahkeme heyetinin konuyla ilgili işlem yapması iradeleri için hukuki bir zorunluluk haline gelmelidir” dedi. Son günlerde Kürt diline ve Kürt kökenli vatandaşlara yönelik ırkçı müdahaleler gerçekleştiğine dikkat çeken Şahin, linç uygulamalarına son verilmesini istedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net