03 Şubat 2015 13:02

Dersim'den metal işçilerine destek

Dersim Emek Platformu, greve başlayan ve grevleri hükümet ile Cumhurbaşkanı tarafından yasaklanan metal işçilerine destek açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

Dersim Emek Platformu, greve başlayan ve grevleri hükümet ile Cumhurbaşkanı tarafından yasaklanan metal işçilerine destek açıklaması gerçekleştirdi.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen Dersim Emek Platformu üyeleri “Metal İşçileri Kazanacak, İşçi Sınıfı Kazanacak” pankartı ve attıkları sloganlarla işçilere destek verdi.

Burada platform adına açıklama yapan dönem sözcüsü Mazlum Doğan, grevin yasaklanmasına ertelenme denmesine tepki göstererek, “Sendika iki ay içinde patronlar ile anlaşamaz ise sözleşme Yüksek Hakem Kurulu (YHK) sürecine fiilen girmiş olacak. YHK Patron ve hükümet çevreleri ağırlıklıdır. Sonucunun ne olacağı şimdiden bellidir. Bu neden ile bunun adı düpedüz yasaktır. Patron ve Hükümet el ele vermiş işçinin grev silahını elinden almıştır.

Ancak görüldüğü üzere Hükümet yine patronların tarafında yer almış, sefalet koşullarında çalışan yüz binleri görmek istememiş. Bu yetmezmiş gibi şimdi de kıdem tazminatını da kaldıracağını ilan etmiştir” dedi.

Metal işçilerinin bu çıkışının işçi hareketinde yeni fırtınalar yaratmasından korkulduğunu kaydeden Doğan, “Hatırlatmakta yarar var. Halk ve işçi sınıfı duruma el koyduklarında sonucun ne olduğu da gayet açıktır. Komşumuz Yunanistan’da SYRİZA bunun en açık örneğidir.  Bu neden ile metal çalışanları, işçiler, emekçiler, taşeron çalışanlar, 4-C liler ile uğraşmaktan vazgeçin. Bu yol doğru ve hayırlı bir yol değil.

Yakın zamanda kamu emekçilerinin de Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmeleri başlayacak.  Çağrımızdır. Grev hakkını kâğıt üzerinde bir hak olmaktan çıkarın. Bu hakkı engelleyen düzenlemeleri acilen hayata geçirin. Hak grevinin yanı sıra siyasi grev, dayanışma grevi ve genel grev önündeki engelleri kaldırın. Kaldırmaz iseniz yakanızı milyonların elinden kurtaramazsınız.

Metal işçilerinin grevi, işçi ve emekçi direnişleri, Kürt halkının direnişi, Alevi yurttaşların talepleri ve mücadelesi aynı rotada birleşerek ilerleyebilir ise bu çark kırılır, devran döner ve hava eser işçiden yana. Peki, bunu engelleyebilir misiniz ey efendiler, ey patronlar, ey işçi düşmanları” şeklinde konuştu. (Dersim/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Enflasyon yüksek çıkınca Merkez Bankası faiz indirmekten vazgeçti

SONRAKİ HABER

Fed yılın son faiz kararını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa