02 Şubat 2015 22:13

Siirt, Antep ve Şırnak'ta 'Öcalan operasyonu'

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına yönelik polisin gözaltı operasyonları devam ederken, Siirt, Antep ve Şırnak'ta 16 kişi gözaltına alındı. Şırnak Belediyesi Eş Başkanı Serhat Kadırhan da gözaltına alınanlar arasındaydı. Kadırhan ve 7 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Paylaş

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyasına yönelik polisin gözaltı operasyonları devam ederken, Siirt, Antep ve Şırnak'ta 16 kişi gözaltına alındı. Şırnak Belediyesi Eş Başkanı Serhat Kadırhan da gözaltına alınanlar arasındaydı. Kadırhan ve 7 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Antep’in Nizip ilçesinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyası çerçevesinde, imza toplayan Antep DBP İl Eş Başkanı Cahide Mutlu, HDP il yöneticisi Mahmut Çelikay, HDP Nizip ilçe Eş Başkanı Erkan Şahin ve Antep merkez ilçe Şehit Kamil’in DBP’li yöneticisi Ali Aka öğlen saatlerinde gözaltına alındı. Nizip Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 4 yöneticinin gözaltına alınması için, “Siirt Mahkemelerinin imza toplama kampanyasına ilişkin aldığı yasaklama kararı gerekçesi ile gözaltına alındıkları” karar gerekçe gösterildi. 

Yaklaşık 4 saat gözaltında tutulan yöneticiler Nizip Devlet Hastanesi’ne çıkarıldıktan sonra serbest bırakıldı. 
Geçtiğimiz günlerde de Urfa’nın Birecik ilçesinde aynı neden DBP ve HDP’li yöneticiler saatlerce ilçe emniyet müdürlüğünde tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

SİİRT

Öte yandan Siirt'te Siirt’in Yeni Mahallesinde akşam saatlerinde Öcalan’a Özgürlük kampanyası çerçevesinde imza toplayan 4 yurttaş gözaltına alındı. Siirt Belediyesi Meclis Üyesi Şemsettin Aykaç, DBP Siirt Merkez İlçe Eş Başkanı Benda Erdemci, HDP Siirt İl Örgütü Yöneticileri Emin Açıkça, Zeki Çalapkulu Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından gözaltına alındı. Sağlık kontrolü yapılmak üzere Siirt Devlet Hastanesi’ne götürülen 4 yurttaş buradan Siirt Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cudi Mahallesinde de PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan imza kampanyası çerçevesinde, imza toplayan Şırnak Belediyesi Eş Başkanı Serhat Kadırhan ve HDP ve DBP il Yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alınarak Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Toplanılan imzalar hakkında toplatılma kararı olduğu öne sürülerek 8 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. (DİHA) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'u dolu vurdu

SONRAKİ HABER

İzmir Karşıyaka Belediyesi, insan hakları için hak merkezini açtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa