02 Şubat 2015 18:00

Mısır'da 183 yeni idam kararı

Mısır'da yasa dışı ilan edilen Müslüman Kardeşler hareketini destekledikleri belirtilen ve 16 polisi öldürmekle suçlanan 183 kişi idam cezasına çarptırıldı.

Paylaş

Mısır mahkemeleri yeni idam kararlarına imza attı. Yargılamaları süren 183 Müslüman Kardeş destekçisi daha Mısır mahkemeleri tarafından idama mahkum edildi. 

Bugün idam kararları verilen sanıklar, 2013 yılının Ağustos ayında Kardasa kasabasında düzenlenen baskında 16 polisi öldürmekle suçlanıyor. 

Aynı duruşmada iki kişi beraat ederken, bir çocuk da 10 yıl hapse mahkum edildi. Ölüm kararlarının okunmasının ardından, demir kafeslerde tutulan sanıklar polislere küfür ederken, sanık avukatları da mahkemeye tepki gösterdi.  

Mursi hakkında yeni bir dava daha açılacağı açıklandı. Üç ayrı davada idamla yargılanan Mursi 'vatana ihanet' suçlaması ile şubatta yeniden hakim karşısına çıkacak. Mısır'da seçimle gelen ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin 2013 yılında askeri darbeyle iktidardan indirilmesi ve hapsedilmesinin ardından, Müslüman Kardeşler destekçilerine karşı geniş çaplı operasyonlar başlatılmıştı. Söz konusu operasyonlarda şu ana kadar binlerce Müslüman Kardeşler destekçisi askeri rejim tarafından tutuklandı.  

34 sanığın yokluğunda verilen karar Uluslararası Af Örgütü tarafından eleştirildi. Af Örgütü yaptığı açıklamada son idam kararlarının Mısır mahkemelerinin ön yargılı kararlarına yeni bir örnek daha oluşturduğu belirtildi. Örgüt açıklamasında, bugün verilen kararların tümünün iptal edilmesi ve bu güne kadar verilen diğer mahkeme kararları da dahil olmak üzere bu süreçte yapılan tüm yargılamaların uluslararası standartlara göre yeniden yapılması gerektiği ifade edildi. (DİHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aziz Yıldırım: Ben olsam ben de maça gitmem

SONRAKİ HABER

Brezilya'da gecekondu mahallesi sakinleri polis şiddetini protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa