02 Şubat 2015 16:10

Haşim Kılıç: Artık o dönem kapandı

'Türkiye’de artık kurumlara ülkeyi kurtarma çağrıları yapılan dönem kapanmıştır' diyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç hükümete uzun tutukluluk ve yargılamayla ilgili mesajlar verdi.

Paylaş

“Türkiye’de artık kurumlara ülkeyi kurtarma çağrıları yapılan dönem kapanmıştır” diyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç hükümete uzun tutukluluk ve yargılamayla ilgili mesajlar verdi.  Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Kadir Özkaya’nın yemin töreni yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç da katıldı.

UZUN YARGILAMA VE UZUN TUTUKLULUK UYARISI

Yemin töreninde konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç şunları kaydetti: AYM bireysel başvuruda vermiş olduğu kararlarıyla bir yandan vatandaşın özgürlük alanını genişletirken diğer yandan da hakların teminatı olma konusunda güçlü bir çaba sarf etmektedir. İş yükü sorunun asıl kaynağı uzun yargılama ve uzun tutukluluk gibi kronik yapısal sorunların henüz çözülememiş olmasıdır. Mahkememize yapılan başvuruların çoğu adil yargılama hakkı, uzun tutukluk ve mülkiyet sorunlarıyla ilgili başvurulardır. Davalar makul sürede bitirilememektedir. Bireysel başvuru konusunda artan iş yükü için yargıdaki yapısal sorunların çözülmesi gerektiğini bir kez daha belirtmek isterim… Demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde yürüdüğümüz sürece sorunlardan korkmak anlamsızdır.”

YENİ DÜZENLEME GEREKLİ

Törendeki konuşmasında hükümeti eleştiren Haşim Kılıç şunları söyledi: Yasama, yürütme ve yargı organlarının, üstün hukuka bağlı, özverili gayret ve çalışmaları demokratik hukuk devleti olma yolunu açacaktır. Türkiye’de artık ülkeyi kurtarma çağrısı yapılan kurum ve kişiler dönemi kapanmış, sorunların demokratik yol ve yöntemlerle çözülmesi gereken bir süreç başlamıştır. Davaların makul sürede bitirilememesi nedeniyle yeni düzenlemeler gerekmektedir. AİHM’ye yapılan başvurulara yönelik tazminat düzenlemesi mahkememiz için de yapılmalıdır.Her şeye rağmen geleceğe umutla baktığımızı belirtmek isteriz.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Edirne'de sel alarmı: Evler tahliye ediliyor

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa