02 Şubat 2015 16:05

Edirne'de sel alarmı: Evler tahliye ediliyor

Edirne’de Bulgaristan’daki şiddetli yağışların ardından barajların taşması üzerine 500 seviyesinde olan Meriç nehrinin debisi, 1910 seviyesine çıktı. Değirmenyeni Köyünün tamamının, Karaağaç Mahallesi’nde ise nehre yakın alanlarda oturan yaklaşık 500 hanenin tahliyesine karar verildi.

Paylaş

Edirne’de Yunanistan ve Bulgaristan’daki aşırı yağışların ardından Meriç ve Tunca Nehirlerindeki su seviyesi 24 saat içerisinde aniden yükselerek yatağından çıkıp taştı. Karaağaç Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan tarihi köprüler trafiğe kapatılırken, yoğun nehir debisi nedeniyle askeri araçlar da geçiş yapamadı. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin akşam saatlerinde Meriç Nehri’nin debisinin rekor yükselişle 2500 metreküp/saniyeye çıkmasının beklendiğini ifade ederek güvenlik amacıyla Değirmenyeni Köyünün tamamının, Karaağaç Mahallesi’nde ise nehre yakın alanlarda oturan yaklaşık 500 hanenin tahliyesine karar verdiklerini açıkladı.

Yunanistan ve Bulgaristan’da son 1 haftadır süren aşırı yağışlarının ardından dünden itibaren Edirne’deki Tunca ve Meriç nehirlerinde ani su yükselmeleri oldu. Dün debisi 140 civarında olan Tunca Nehri 24 saat içerisinde 370 seviyesine yükselirken, 500 metreküp/saniye olan Meriç Nehri’nin debisi ise 1743 seviyesine yükseldi.

Ani yükselişin başladığı saatlerde Edirne Valisi Dursun Ali Şahin başkanlığındaki İl Kriz Merkezi toplanarak Karaağaç Mahallesi’ne ulaşımı sağlayan nehirlerle aynı ismi taşıyan tarihi Tunca ve Meriç köprülerini dün gece 24.00’da araç trafiğine kapattı. Dün geceden bugün öğle saatlerine kadar geçişler askeri araçlar yapılırken, kent merkezine gelmek isteyenler kepçe, kamyon ve traktörlerle taşındı. Nehir debisindeki hızlı akışı nedeniyle 13.00 sıralarında askeri araçlarında geçişleri ‘güvenlik gerekçesiyle’ durduruldu.

ASKERİ HELİKOPTERLE KURTARILDILAR

Edirne’de Meriç Nehri’nin taşması üzerine mahsur kalan 6 kişi yetkililerden yardım istedi. Mahsur kaldıkları ihbarı üzerine harekete geçen askeri helikopter, bölgeye giderek sarkıttığı sepet ile mahsur kalan Mustafa Yemver ve beraberindeki 5 kişiyi kurtardı. 

Tunca Nehri’ni incelemeye gelen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, debilerdeki yükselişin sürdüğünü söyledi. Şahin, “Debinin 12'ye (Gece yarısı) kadar daha da artması bekleniyor. Bunun için gerekli çalışmalarımız tamamlanmıştır. Talep edildikten sonra gelen iki askeri skorski helikopteri şu anda gece dahi nakliye ve tahliye işlemleriyle meşgul bulunmaktadır. Bunun yanında bir saat kadar önce Yunanistan'dan Evros Valisi de arayarak onların bizim Bosna köyümüzün karşısında bulunan bir köylerinin de aynı şekilde sel felaketiyle maruz olduğu ve köyün boşaltıldığını söyledi. Bizden suyun kesilmesi istenmektedir. Bizde suyun kesilmesiyse tabi ki mümkün değil. Yarın ne talepleri varsa biz helikopter marifetiyle oraya yardım edeceğiz. Bu da Türkiye için tabi ki bir jest olacaktır” dedi.

Debinin 2 bin 200'e çıkacağını anlatan Vali Şahin sözlerini şöyle tamamladı: “Ondan sonra nolur Allah bilir. Bu konuda biz elimizden gelen çalışmaları yaptık. Ondan sonrasını benim bilmem mümkün değil. Şu bir gerçek ki Sofya Büyükelçiliği'nden almış olduğumuz bir yazıda. Çarşamba günü en son noktaya zirve yapacağı ifade ediliyor. Bakalım bekliyoruz. Şu bir gerçek ki 10 gün süreyle araçlarla karşıya geçişler mümkün olamayacaktır. Tabi ki Pazarkule Sınır Kapısı da kapalı olacaktır."

CEPHANELİKLER TAŞINDI

Edirne 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birliklere ait Yunanistan sınırındaki cephaneliklerde bulunan 93 ton mühimmat, taşkın riski nedeniyle güvenli bölgelere taşınmaya başlandı. Tarihi köprülerin trafiğe kapatılması Yunanistan’a açılan ve Karaağaç Mahallesi’ndeki Pazarkule Sınır Kapısı’nın da kapanmasına neden oldu. Yunanistan’a çıkış yapmak isteyenler İpsala Sınır Kapısı’na yönlendirildi.

ALARM DURUMUNA GEÇİLDİ, HELİKOPTER ÇAĞRILDI

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, saat 21.00 sıralarında nehir seviyesinin 2500 metreküp/saniyeye ulaşacağını ifade ederek, Karaağaç Mahallesi ve Değirmenyeni köyleri için tahliye kararı aldıklarını açıkladı. Karaağaç Mahallesi’nden 500 haneyi oradaki yatılı bölge okullarına tahliye edeceklerini anlatan Vali Şahin, “İki helikopter AFAD’tan istedik. Şu anda İstanbul ve Ankara’dan görevlendirmeler yapılarak yola çıktı. Su altı ve su üstü kurtarma timleri de geliyor. 10’ar kişilik 2 tim görevlendirilmesi AFAD tarafından yapıldı. Sağlık Bakanımızda ambulans helikopteri görevlendirdi. Meriç ve Arda’da su seviyesinin yükseleceği ifade ediliyor. Sofya Büyükelçiliğinden aldığımız bir notada Çarşamba günü en doruk noktaya ulaşacağı Meriç ve Arda nehirlerindeki su seviyelerinin daha üst seviyelere ulaşacağı ifade ediliyor. Bu arada Kızılay’dan bin battaniye, bin 500 kişiye 5 gün yetecek kadar gıda maddesi, bin yatak talebinde bulunduk. Şuanda Değirmenyeni köyünde su seviyesi seddelerle sıfır noktasına geldi. Orada yarılmadan korkulduğundan köyün boşaltılması için jandarma sevkiyatı yapıldı” diye konuştu.

KÖYLÜLER TEDİRGİN

Bulgaristan'daki yağışlar nedeni ile Tunca Nehri'nin taşması ve ardından merkeze bağlı Avarız ve Değirmenyeni köylerine koruyan seddelerin patlama riskine karşın alınan boşaltma kararı halkı tedirgin ediyor. İki köyde de çok sayıda ev sular altında kaldı.

Edirne'nin merkeze 5 kilometre uzaklıktaki 300 kişinin yaşadığı Avarız Köyü'nün yanından geçen Tunca Nehri'nin bazı bölümlerde koruma seddelerini aşarak köyün kenarına kadar gelerek birçok evi ve hayvan ağıllarını sular altında bıraktı. Edirne Valiliği'nin köyün boşaltılması yönündeki kararı jandarma ekipleri tarafından halka duyuruldu. Ancak köylüler evlerini terk etmek istemedi. Evleri ve hayvan ağılları sular altında kalan köylüler kendi olanakları ile suları tahliye etmeye çalışıyor. DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü ekipleri ise seddeleri güçlendirmek için çalışma başlattı.

Edirne merkeze bağlı risk altındaki bir başka köy olan 600 kişinin yaşadığı Değirmenyeni halkı da taşkın tehlikesi yaşıyor. Köylüler Tunca Nehri'nin taşkın suları riski altında bulunuyor. Tunca Nehri'nin suları bölgede 10 köy ile ulaşımı sağlayan köprünün üzerinden akması nedeniyle araç trafiğine kapatıldı.

Değirmenyeni köyü muhtarı Sami Güzey de evleri boşlatmaları için kendilerine gerekli tebligatın yapıldığını ifade ederek, “Sabah erken kalktığımızda suyun yükseldiğini gördük. Daha sonra jandarma ekipleri köyümüze geldi ve valiliğin talimatıyla evlerimi boşaltmamız gerektiğini söylediler. Suyun debisi aşırı yükseleceğinden biz de tedirginiz fakat şu anda köyümüzde tahliye başlamadı. Biz hayvanlarımızı daha yüksek bölgeye çıkaracağız” diye konuştu.

BAŞKAN GÜRKAN: ÖNCELİĞİMİZ CAN GÜVENLİĞİ

Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan, Aralık ayında ciddi bir taşkın tehlikesi atlatıldığını hatırlatırken, bu kez çok daha riski bir durumun ortaya çıktığını söyledi. Gürkan, “Aşırı suyun gelmesiyle yollarda büyük yarılmalar meydana geldi. Kepçemiz oluşan çukurdan zor geçti. Güvenlik tedbirleri nedeniyle Karaağaç Mahallesi’ne giden lastik tekerlekli araçların geçişlerini durdurduk. Çünkü can güvenliği hepsinin önünde geliyor. Helikopterler talep edildi. O bölgeye botları sevk etmekte tereddütler yaşadık. Beklemedik bir artış bu. Yunanistan ve Bulgaristan’daki aşırı yağışlar ile karların erimesi bu sonuca getirdi. Öncelikle can kaybı yaşanmaması için çaba sarf ediyoruz. Karaağaç Mahallemizin ‘göl mahalle’ adını verdiğimiz daha çok yer evlerinde oturan vatandaşlarımızı yine aynı mahallemizdeki Bölge Yatılı Okulumuza tahliye edeceğiz. Helikopterler görevlilerimizi Karaağaç Mahallesi’ne sevk edecek, onlarda tahliye çalışmasına başlayacaklar” diye konuştu.

ESKİ BAŞKAN SEDEFÇİ BOTLA KURTARILDI

Edirne’de 20 yılı aşkın süredir belediye başkanlığı yaptıktan sonra CHP’den aday gösterilmediği için geçen yerel seçimlere DSP’den aday olan ancak kaybeden Hamdi Sedefçi de taşkından etkilendi. Sedefçi, Meriç Nehri kıyısında bulunan evinde, aniden gelen taşkın suları nedeniyle mahsur kaldı. AFAD ekipleri tarafından zodyak botla evinden alınan Sedefçi, ekiplere teşekkür ederken bahçesindeki tüm hayvanların taşkın suları nedeniyle telef olduğunu söyledi.

RÖMORKTA MAHSURLAR

Edirne’de Yunanistan ve Bulgaristan’daki aşırı yağışların ardından taşan Tunca ve Meriç Nehirleri’ndeki yükseliş sürerken, 6 kişi Karaağaç Mahallesi Lozan Caddesi’ndeki bir depoda traktör römorkunun üzerine mahsur kaldı. AFAD ekiplerinden yardım isteyen Mustafa Yemver, beraberindeki 5 kişi ile birlikte depoda ürünleri taşkın için topladıktan sonra yükselen sularda mahsur kaldıklarını söyledi. Yemver, “Biz sabah saatlerinde depoyu toplamak için geldik. Ancak daha sonra sular yükselince burada kaldık. Yardım istedik geleceğini söylediler ama gelmediler. Şu anda benimle beraber Hikmet Fırtın, Gökhan Mavzer, Erdal Dere, Suat Koyuncıoğlu ve Selim Ölmez traktör römorkunda 4 saattir mahsur durumda yardım bekliyoruz” dedi.

MERİÇ 1910’U GÖRDÜ

Taşan Tunca ve Meriç Nehirleri’ndeki yükseliş sürüyor. Devlet Su İşleri 11’nci Bölge Müdürlüğü’nün saat 18.00 ölçümlerine göre Tunca 361 metreküp/saniye, Meriç nehri ise 1910 seviyesine yükseldi. Edirne Belediye Başkanlığı, Karaağaç Mahallesi’ndeki evlerine dönemeyen 48 kişi kent merkezindeki otellere yerleştirdi.

GERİ DÖNEMİYORLAR

Sabah askeri araçlar kent merkezine gelen ancak geri dönemeyenlerden Göksen Işıklar, 3 yaşındaki bebeğinin babasıyla evde yalnız kaldığını anlatarak, “Sabah işe gitmek için askeri araçla geçmiştim. Şuanda geri gidemiyoruz. Benim 3 yaşında bebeğim var. Babasıyla birlikte şu anda ve onlara kim bakacak” dedi. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta doktor ve hemşirenin darp edilmesi protesto edildi

SONRAKİ HABER

"Termik santrallerin filtresiz çalışması" maddesi yasa teklifinden çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa