02 Şubat 2015 15:30

İbrahim Aras tweetine dava

Adana'da polisin kullandığı yüksek kinetik enerjili harp silahıyla vurularak yaşamını yitiren İbrahim Aras’ın ölümüyle ilgili tweet atan emekli öğretmen Meral Bekar hakkında dava açıldı.

Paylaş

Adana'da polisin kullandığı yüksek kinetik enerjili harp silahıyla vurularak yaşamını yitiren İbrahim Aras’ın ölümüyle ilgili “tweet” atan emekli öğretmen Meral Bekar hakkında dava açıldı.

Bekar, Aras’ın ölümü sonrası  olay yerine gelen Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek'in halka yönelik "Devlet görevini nasıl yapacağını sizden mi öğrenecek?" sözlerine tepki olarak twitter hesabından yazdığı "Hşşt, Adana Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, devletin görevi İbrahim Aras'ları öldürmekse, o devlet başına yıkılsın sen de altında kal" sözleri nedeniyle Zeybek’e hakaret etmekten yargılanıyor. Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında dava açılan Bekar’ın, Urfa 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün talimatla ifadesi alındı. “ ‘Çocukları öldürüyorsunuz" diyerek tepki gösteren halka "Kuş avlıyoruz" diye cevap veren polisin ve "Devlet görevini nasıl yapacağını sizden mi öğrenecek?" şeklinde konuşan emniyet müdürünün tavrına karşı yazılmış bir mesajdı” diyen Bekar, sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında bir eleştiri ve beddua şeklinde düşünce açıklaması olduğunu ve söz konusu ifadenin suç olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti.

‘SES ÇIKARILMASINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Meral Bekar, konu ile ilgili olarak, "Bazı insanlar özellikle seçilerek bunların bu haksız, hukuksuz, adaletsiz, vahşi ve barbarca yöntemlere ses çıkarılmasını, hayır denmesini önlemeye çalışıyorlar. Böylece halka dönüp 'Bakın siz de böyle yazarsanız başınıza bunlar gelir' diyerek gözdağı vermeye çalışıyorlar. Ama halkımızın bu tür baskı, sindirme ve gözdağı verme politikalarına karşı susmayacağına inanıyorum" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşar Kemal’in doktoru: Mücadele ediyoruz

SONRAKİ HABER

Dr. Gülsüm Kav: Şiddete uğrayan kadınların yüzde 11'i hak arama yollarına başvuruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa