02 Şubat 2015 14:11

Husiler çözüm için üç gün süre verdi

Paylaş

Yemen'de Husiler “siyasi kriz üç gün içinde çözülmezse iktidara el koyacakları” uyarısı yaptı.

Başkent Sana’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Husi isyancıların ele geçirmesinin ardından hükümet ve cumhurbaşkanı istifa etmişti. Yeni Anayasanın hazırlanması, Şii Husilerin siyasete katılımının önünün açılması gibi konular üzerine anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Ancak Husilerin, Başkanlık Sarayından geri çekilmemesi ve protesto gösterilerine müdahale etmeleri gerekçeleriyle anlaşmalar hayata geçirilmedi. Ülkede siyasi gerginlik sürüyor.

El Cezire’nin haberine göre ise Husiler, devlet yetkililerine çözüm için üç günlük süre verdi.

Husilerin, Pazar günü yaptığı açıklamada çözüm sağlanmazsa “devrimci liderliğin devletin durumuna el atacağı” belirtildi.

Husiler adına açıklama yapan İbrahim Abdulla Jaber,  “Ulusal konferans, mevcut krizin çözümü için siyasi partilere üç günlük süre veriyor. Aksi durumda komitenin atadığı devrimci liderlik harekete geçecek, geçiş sürecinde devletin otoritesinin sağlanması için acil ve gerekli eylemleri hayata geçirecektir” diye konuştu. Yemen’deki siyasi taraflardan biri olan Güney Hareketi, “meşru otoriteler kuşatma altında olduğu” gerekçesiyle görüşmelerden çekilmişti. Güney Hareketi, 1967-1990 yılları arasında Güney Yemen adında ayrı bir devlet olan bölgenin yeniden tam bağımsızlığına dönmesini talep ediyor.

Dünyanın yoksul ülkelerinden biri olan Yemen’de gerginlik 17 Ocak’ta Şii Husiler Cumhurbaşkanlığı katibi Ahmet Avad bin Mübarek’i alıkoyduğunda tırmanmıştı. Devlet Başkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi ve Başbakan Halid Mahfuz Bahhah 22 Ocak’ta istifa etmişlerdi.

KRİZİN GERİ PLANI

Dünyanın en önemli petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’a komşu olan ancak dünyanın en yoksul ülkelerinden olan Yemen, Körfez’deki deniz yollarının yanı başında bulunması nedeniyle ABD ve Arap müttefikleri açısından önemli bir ülke.

Şiiliğin Zeyyidiye koluna mensup olan Husiler ise, 1962 yılına kadar çoğunlukta oldukları ülkenin kuzey bölümünü neredeyse bin yıldır yönetiyorlardı. Yemen nüfusunun üçte birini oluşturan Zeyyidiler, “Husiler” adını 2004 yılında liderleri Hüseyin Bedir el Din el Husi, Yemen ordusu tarafından öldürülünce aldılar.

2010 yılına kadar birçok kez ayaklanan Husiler, 2011 yılında Arap ayaklanmalarının da etkisiyle ülkedeki Ali Abdullah Salih iktidarına yönelik halk isyanına da katıldılar ve ülkenin kuzeyinde kontrol ettikleri alanı bu süreçte genişlettiler. Ali Abdullah Salih, istifa etti. 21 Şubat 2012 seçimlerinde ise yerine tek aday olan Abd Rabbuh Mansur Hadi geçti.  

Husilerin yoksulluk ve yolsuzluk nedeniyle hükümete karşı eylemleri bu süreçte sürdürdüler. Hükümet binaları önünde oturma eylemleri yaptılar. Yemen ordusunun Husilere ateş açması ve ölenlerin olması gerginliği tırmandırdı. Eylül’de silahlı çatışmalar yaşanmaya başlanırken Husiler güneye doğru ilerlemeye de başladı. Son olarak Başkanlık Sarayını ele geçiren Husilerin, bu arada yapılan halk eylemlerine karşı sert tutumları nedeniyle diğer halk kesimlerinin desteğini kaybettikleri yorumları yapılıyor.  (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak’ta bir ayda 1375 ölü, 2 bin 240 yaralı

SONRAKİ HABER

Gülten Kaya: Ahmet Kaya’nın hatırasını talan etmelerine seyirci kalamazdık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa