02 Şubat 2015 09:48

PEGIDA’yı istihbarat mı böldü?

Almanya’da haftalardır İslam karşıtlığı adı altında göçmenlere karşı gösteriler düzenleyen PEGIDA adlı örgütün yöneticileriyle istihbarat örgütü elemanlarının doğrudan bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Der Spiegel dergisinde yer alan haberde örgütün Eyalet İçişleri Bakanıyla yaptığı gizli görüşmeden sonra dağıldığı ileri sürüldü.

Paylaş

Yücel ÖZDEMİR
Köln

Almanya’da haftalardır İslam karşıtlığı adı altında göçmenlere karşı düşmanlık yapan Batının İslamlaştırılmasına Karşı Avrupalı Yurtseverler (PEGIDA) adlı örgütün bölünmesinin arkasında istihbarat örgütünün olduğu ileri sürüldü.

Cumartesi günü piyasaya çıkan Der Spiegel dergisinde yer alan bir habere göre, PEGIDA yöneticileriyle Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Markus Ulbig (CDU) ile PEGIDA yöneticileri arasında 26 Ocak Pazartesi günü Dresden dışında gizli bir görüşmenin yapıldığı ve bu görüşmeden sonra örgütün sözcüsü Katrin Oertel’in başında bulunduğu grubun ayrılma kararı aldığı ifade edildi. Habere göre, İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Eyalet Anayasayı Koruma Teşkilatı’na bağlı istihbarat elemanlarıyla PEGIDA yöneticileri arasında uzun zamandan beri görüşmelerin yapıldığı, karşılıklı haberleştiği belirtilerek, istihbarat elemanlarıyla Oertel arasında en az iki kez telefon görüşmesinin yapıldığua işaret edildi.

BAKANLIK BACHMANN’IN KATILMASINI SONRADAN İSTEMEDİ

Yapılan bu görüşmelerden sonra İçişleri Bakanı Ulbig ile yapılacak görüşmeye Oertel’in yanı sıra PEGIDA’nın kurucusu olan ancak kendisini Hitler’e benzeten fotoğrafları sosyal medya üzerinden yayınlayan Lutz Bachmann’ın katılmasının planlandığı belirtildi. Ancak, söz konusu fotoğrafların yayınlanmasından sonra bakanlık Bachmann’ın görüşmede hazır bulunmasına itiraz etti.
Daha sonra istihbarat ile PEGIDA arasında yapılan görüşmede, Katrin Oertel ve AfD yöneticisi Joachim Exner’in bakan Ulbig ile buluşması konusunda anlaşmaya varıldı. Bakanlığın bir sözcüsüne dayandırılarak verilen haberde görüşmede sadece PEGIDa tarafından yapılan eylemlerin güvenliği konuşulmadı. Asıl olarak hareketin durumu üzerinde görüşüldüğü belirtildi. 

GÖRÜŞMEDEN SONRA ÖRGÜT BÖLÜNDÜ

Bu görüşmeden sonra Oertel ve Exner’in aralarında bulunduğu beş kişi PEGIDA’dan ayrılarak yeni bir hareket kurma kararı aldı. Bu nedenle PEGIDA’nın bölünmesinin arkasında asıl olarak istihbarat örgütünün sağladığı bu görüşmeden sonra olduğu belirtiliyor. Oertel ve arkadaşları yeni kuracakları hareketin merkezinde İslam ve göçmen karşıtlığından çok “Doğrudan demokrasi” olacağını belirttiler. Bu da eyalet hükümetinin göçmen karşıtlığı üzerinden yeni bir harekete hoşgörüyle bakmadığı şeklinde yorumlandı.
Bakanlığın müdahalesiyle dağılma aşamasına gelen PEGIDA’nın oluşumunun arkasında da istihbarat örgütlerinin rolünün olup olmadığı merakla bekleniyor. Zira Doğu Almanya’da 1990’ların ikinci yarısından sonra kurulan pek çok ırkçı örgütün arkasında ya da işinde istihbarat örgütleri olduğu daha sonra ortaya çıkmıştı. Bu gerçek Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden NSU Davası’nda birer birer ortaya çıkıyor. Neonazi örgütlerin Doğu Almanya’daki oluşumu en çok Saksonya’da etkili oldu. Arkalarında istihbarat örgütlerinin olduğu Skinheads SÄCHSİSCHE SCHWEIZ (SSS) ve Sturm 34 adlı silahlı ırkçı örgütler bu eyalette çok sayıda solcuya ve göçmene saldırdılar. Açıktan, antifaşistlerin şiddetle sindirilmeye çalışıldığı günler yaşandı. NPD, artan işsizlik ve yoksulluğun da etkisiyle tam da bu sağ terör üzerinden gelişti. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Riva deresinde binlerce ölü balık kıyıya vurdu

SONRAKİ HABER

Ticaret Bakanlığı bütçesinin yüzde 65’i patronlara kaynak olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa