02 Şubat 2015 00:07

Türkiye lodosla baş edemedi: 6 ölü

Tüm yurtta etkili olan lodos fırtınası nedeniyle Bursa'da 3 kişi, Balıkesir, Çanakkale ve Samsun'da 1'er kişi hayatını kaybetti.

Paylaş

Tüm yurtta etkili olan lodos fırtınası nedeniyle Bursa'da 3 kişi, Balıkesir, Çanakkale ve Samsun'da 1'er kişi hayatını kaybetti.

Bursa'da 3 gündür etkili olan şiddetli lodos dün hızı en yüksek 129.3 km/s, ortalama hızı ise 110 km/s civarında ölçülerek en yüksek seviyelere çıktı. Valilikten alınan bilgilere göre, 306 çatı uçması meydana gelirken, 100 araç hasar gördü, 3 kişi hayatını kaybetti.

Marmara bölgesini etkisi altına alan şiddetli lodosun en çok etkilediği illerden biri de Bursa oldu. Bursa Valiliği tarafından oluşturulan İl Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre kent genelinde 306 çatı uçması, çok sayıda tabela, arızalı işaret levhası ve reklam panosu, çok sayıda araç ve enerji nakil hattı direği ile iletişim (telefon hattı) direği devrilmesi olayı yaşandı. Yaşanan bu olaylar nedeniyle 100 aracın hasar gördüğü tespit edildi.

LODOS BURSA'DA 3 CAN ALDI

Şiddetli lodos nedeniyle bu sabah İzmir Yolu üzerinde yeni stadyum önünde vinç devrilmesi nedeniyle ticari araçta yolculuk yapan sürücü Fatih Demirkıran vefat ederken, taraçta bulunan bir kişi yaralandı. Kestel Aksu Mahallesinde de başına tuğla düşmesi sonucu yaralanan bir kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Ayrıca Mustafakemalpaşa İlçesi'nde bir kişi zarar gören çatısına müdahale etmek isterken çatıdan düşerek hayatını kaybetti.

Düşen ve kopan parçalardan dolayı yaralanan 110 kişi, çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Çok sayıda karbon monoksit zehirlenmesi ihbarı yapılırken, 20 kişi 112 acil servis ekipleri tarafından çeşitli hastanelere götürüldü.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda şiddetli lodosun hızını kaybederek saatte 60-70 km/s hızının ise gece saatleri itibarı ile düşeceği öğrenildi.

BALIKESİR'DE 1 ÖLÜ

BALIKESİR ve ilçelerinde zaman zaman etkili olan lodos fırtınası hayatı olumsuz etkiledi. Lodos nedeniyle birçok ev ve işyerinin çatısı uçtu, ağaçlar ve elektrik direkleri devrildi, yüzlerce araç zarar gördü. Birçok mahalleye elektrik verilemedi. Burhaniye'nin Börezli Mahallesi'nde bir çiftçi, ahırın çatısı üstüne çökünce yaşamını yitirdi.

Balıkesir merkezinde, zaman zaman saatteki hızı 60 kilometreyi bulan rüzgar, birçok ağacın dallarının kırdı ya da kökünden devirdi. Zağnos Paşa Camisi bahçesindeki bir ağaç, mezarın üzerine devrildi. Aynı şekilde Toplu Taşıma Merkezi'nde, köküne yakın bir yerden kırılan ağaç durağın önüne yıkıldı. Ağacın devrildiğini gören bir şoför, "Olay anında hiç kimsenin olmaması faciayı önledi" dedi. Beldekent ve Kaya Avni Sağlıkçı Parkı'nda da çok sayıda ağaç zarar gördü. Rüzgar birçok ev ve işyerinin çatısının uçmasına neden oldu. Gümüşçeşme Mahallesi'nde bir mobilyacının çatısı da uçtu. Bu olumsuzluklar sonrası TEDAŞ ve itfaiye ekiplerinin yetersiz kaldı. Vatandaşlar "Saatlerdir itfaiye bekliyoruz ama bir türlü gelemediler" diye konuştu.

SÜS IŞIKLARI TEHLİKE YARATTI

Alihikmetpaşa Meydanı'nda rüzgar ve fırtına sonrası kopup, yere düşen ve yoldan gelip geçen vatandaşlar için tehlike yaratan süs ışıkları da İtfaiye ekipleri tarafından tek tek söküldü.

ÇATI UÇTU, YOLU KAPADI

Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde de saatteki hızı yer yer 100 kilometreye ulaşan lodos, hayatı durma noktasına getirdi. Birçok evin ve ahırın çatısı uçtu. Emniyet ekipleri uçan çatıların bulunduğu bölgelerde önlem alarak yolu araç ve yaya trafiğine kapattı.

Savaştepe'nin Ardıçlı Mahallesi'nde Asım Altan'a ait olan ahırın tonlarca ağırlığındaki çatısı uçunca Savaştepe- Çaltılı yolunu trafiğe kapattı. Yol saatler süren çalışmanın ardından tekrar trafiğe açılabildi. Ahırdaki yaklaşık 200 büyükbaş hayvanın zarar görmemesi ise Altan adına şans oldu. Çatısıyla birlikte duvarları da yıkılan ahırda büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Öte yandan, kuvvetli lodos nedeniyle bir çok mahalleye elektrik verilemiyor.

LODOS BURHANİYE'DE CAN ALDI

Burhaniye'nin Börezli Mahallesi'nde çiftçi İbrahim Şendir, sabah saatlerinde evinin bahçesindeki ahıra inek sağmaya gitti. Evli 2 çocuk babası 50 yaşındaki Şendir ineği sağarken, lodos nedeniyle ahırın çatısı üzerine çöktü. Başından ve yüzünden yaralanan Şendir önce Burhaniye, ardından da Edremit Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ancak yapılan müdahalelere rağmenyaşamını yitirdi.

Şendir'in daha önce Burhaniye'nin Çallık Köyü'nde muhtarlık yaptığı, daha sonra Börezli'ye yerleştiği belirtildi.

BANDIRMA'DA LODOS BALIKÇI TEKNESİNİ BATIRDI

BALIKESİR’in Bandırma İlçesi’nde de etkili olan şiddetli lodos limanda demirli bulunan 8 metre boyundaki balıkçı teknesini batırdı.

Marmara Denizi’ndeki şiddetli lodos Bandırma’da da yaşamı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle liman içinde Deniz Uçağı İskelesi yakında bulunan 8 metre boyundaki balıkçı teknesi battı. Fırtına denizdeki plastik şişe ve poşetleri de limana taşıdı.

İlçe merkezinde de Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan kurumuş bir çınar ağacı yakınındaki bir büfenin buzdolabının üzerine devrildi. Bazı binaların çatılarındaki kiremitler uçtu. Bandırma’da da lodos nedeniyle feribot ve deniz otobüsü seferleri yapılamadı.

ÇANAKKALE'DE LODOS FIRTINASI

Lodos fırtınası Kuzey Ege Denizi ve Çanakkale Boğazı'nda etkili olmaya devam ediyor. Saatteki hızı zaman zaman 120 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle Kuzey Ege'de Geyikli-Bozcaada ve Kabetepe-Gökçeada arasındaki araba vapuru seferleri geçen cuma gününden bu yana yapılamıyor. Çanakkale Boğazı'nda ise saatteki hızı 90 kilometreye ulaşan lodos, Gelibolu-Lapseki ve Çardak-Gelibolu arasındaki seferlere 33 saattir izin vermiyor. Fırtına nedeniyle bugün saat 08.30'da Kilitbahir-Çanakkale arasındaki seferler de iptal edilirken, Avrupa yakasına ulaşım sadece Çanakkale-Eceabat hattından saatsiz seferlerle sağlanıyor.

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, fırtınanın gün boyu devam edeceği ve gece saatlerinden itibaren etkisini azaltmasının beklendiği belirtildi.

FIRTINA ÇANAKKALE'DE CAN ALDI

Çanakkale'nin Biga İlçesi'ne bağlı Danişment Köyü'nde, başına çatıdan uçan metal sac isabet eden çiftçi 84 yaşındaki Abdullah Aydemir, yaşamını yitirdi.

Biga'nın Danişment Köyü'nde çiftçi Abdullah Aydemir, bugün saat 12.00 sıralarında fırtına nedeniyle evinin yanındaki ahırın çatısında oluşan hasarı onarmak istedi. Aydemir, çatının saclarını yerleştirmek istediği sırada kuvvetli rüzgar diğer parçaların uçmasına neden oldu. yerinden kopan sac parçalarından birinin başına isabet ettiği Aydemir, olay yerinde yaşamını yitirdi. Aydemir'in yakınlarının haber vermesi üzerine gelen jandarma ekipleri, inceleme yaptı, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

LODOS ÇATILARI UÇURDU, MİNAREYİ YIKTI, TEKNELERİ BATIRDI

Çanakkale'de geçen cuma gecesi başlayan ve hızı zaman zaman 100 kilometreye ulaşan frtına etkisini sürdürüyor. Deniz ulaşımı sadece Çanakkale-Eceabat hattında yapılırken, iki tarafta da uzun araç kuyrukları oluştu. üzerinden sağlandığı kentte uzun araç kuyrukları oluştu. Bu arada 36 saattir sefer yapılmayan Lapseki iskelesinde çok sayıda ağır tonajlı araçlar fırtınanın dinmesini bekliyor.

BAYRAMİÇ'TE CAMİ MİNARESİ YIKILDI

Fırtına nedeniyle Bayramiç İlçesi Mollahasanlar Köyü Camisi'nin minaresi yıkıldı. Betonarme minare caminin hemen yanındaki kahvehanenin dış yapısının üzerine düştü. Köy Muhtarı Mahir Yıldırım, minarenin sabah 07.00 sıralarında büyük bir gürültüyle yıkıldığını söyledi. Erken saatte olması nedeniyle, şans eseri kahvehanede kimsenin bulunmaması sayesinde can kaybı ve yaralanma olayı yaşanmamasının tek tesellileri olduğunu belirtti. Kuvvetli lodos ayrıca, Bayramiç'te özellikle Menderes Mahallesi'nde bazı ev ve işyerlerinin çatısının uçmasına ve Kazdağları'nda da çok sayıda çam ağacının devrilmesine neden oldu. Diğer yandan Bayramiç Belediyesi, Kazdağları'ndaki karların erimesi ve son yağışların ardından tamamen dolan Bayramiç Barajı'nda, kapakların açılmasına rağmen savaklardan yoğun miktarda su akmaya devam etmesi üzerine Karamenderes Çayı'nın Bahçelerarası Mevkisi yatağında evleri bulunan vatandaşları anonslar ile uyardı.

GELİBOLU'DA BALIKÇI TEKNELERİ BATTI

Gelibolu İlçesi'nde fırtına nedeniyle 2 balıkçı teknesi battı. İç limandaki barınakta bulunan biri 4 metre diğeri 6 metre uzunluğundaki balıkçı teknesi su alıp, battı. Fırtına bazı ağaçları da devirirken, Gazi Süleymanpaşa Mahallesi'ndeki kapalı bir halı sahanın brandaları tamamen yırtılarak kullanılamaz hale geldi. Feribot seferlerinin yapılamadığı ilçede dalgalar, iskelede bulunan restoranların duvarlarını aşındırdı.

EL FRENİ ÇEKİLMEYEN OTOMOBİL DEREYE DÜŞTÜ

Kent merkezinde ise rüzgar ilginç bir kazaya neden oldu. Ailesiyle birlikte semt pazarına giden emekli öğretmen Ali Yeni, 17 AY 574 plakalı otomobilini Reşat Tabak Caddesi'nde bıraktı. Gerekli önlemler alınmadan park edilen otomobil bir süre sonra rüzgarın etkisiyle yokuş aşağı hareket ederek Sarıçay Deresi'ne düştü. Ön tarafı suya gömülen otomobil arka tamponu derenin beton duvarına takılınca askıda kaldı. Otomobil çekici yardımıyla dereden çıkarıldı.

BİGA'DA ADLİYENİN ÇATISI UÇTU

Biga İlçesi'nde ise fırtına adliye binasının çatısının büyük kısmını uçurdu. Şirintepe Mahallesi'nde yeni yapılan adliye binasının çatısındaki metal parçalar lodosun etkisiyle çevreye savruldu. Yola düşen parçalar belediye ekiplerince temizlenirken, ilçede ayrıca bazı evlerin çatıları da fırtınaya dayanamadı.

LODOS TOZ BULUTLARINI ÇANAKKALE'YE TAŞIDI

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan toz taşınımı,ı Çanakkale'de öğle saatlerinden itibaren görülmeye başlandı. Afrika'dan taşınan çöl tozları, lodos fırtınasının etkisiyle dağıldı. Özellikle Çanakkale Boğazı'nda görüş mesafesini oldukça düşüren toz bulutu kenti sardı.

Meteorolojinin özellikle Batı bölgelerinde görülmesi beklenen toz taşınımı uyarısında, görüş mesafesinde düşme, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış, hava kalitesinin azalması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Toz taşınımının yarın 21.00'e kadar sürmesinin beklendiği bildirildi.

GEMİLER FIRTINANIN DİNMESİNİ BEKLİYOR

Çanakkale Boğazı'nda saatteki hızı 100 kilometreyi bulan lodos fırtınası transit gemi geçişlerini de olumsuz etkiledi. Çok sayıda gemi fırtına nedeniyle boğaz geçişi yapmayı tercih etmedi. Marmara girişinde Gelibolu Doğanaslan Mevkisi ile Ege Denizi girişinde Bozcaada yakınlarındaki koylarda 100'den fazla geminin fırtınanın dinmesini beklediği öğrenildi.

SAMSUN'DA ÇATI UÇTU: 1 ÖLÜ

Samsun'da tarlada çalışan 60 yaşındaki Kamile Değirmenci, şiddetli lodosun etkisiyle uçan çatının üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Samsun'un Atakum ilçesinde şiddetli lodos nedeniyle bir samanlığın çatısı uçtu. Çatı, tarlada çalışan 3 çocuk annesi Kamile Değirmenci'nin üzerine düştü. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye sağlık ekipleri sevk edildi. Ekiplerin olay yerinde yaptığı müdahalede kadının öldüğü belirlendi. Değirmenci'nin cenazesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

İSTANBUL'DA DENİZ KARAYLA BİRLEŞTİ

TRAKYA'DA FIRTINA ETKİLİ OLDU

İNEGÖL'DE ÜÇ FABRİKA YANDI

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

E-5'te yol çöktü!

SONRAKİ HABER

Batman’da işçilerin sendikalı oldukları için işten atılması Meclis gündemine taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa