Kılıçdaroğlu, Kandil için ABD’den destek istemiş

Kılıçdaroğlu, Kandil için ABD’den destek istemiş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, AKP’nin izlediği dış politikanın, Türkiye’yi ve büyük ülkelerin taşeronluğunu yapar konuma getirdiğini öne sürerek “Benzer olaylarda durum ve gelişmelere göre farklılıklar gösteren söylemlerle, sonuç elde edemeden oradan oraya koşuşturmalarla, rüzgara g&oum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Korutürk, AKP’nin izlediği dış politikanın, Türkiye’yi ve büyük ülkelerin taşeronluğunu yapar konuma getirdiğini öne sürerek “Benzer olaylarda durum ve gelişmelere göre farklılıklar gösteren söylemlerle, sonuç elde edemeden oradan oraya koşuşturmalarla, rüzgara göre dümen kırmakla aktör değil ancak figüran olunabilir” dedi. Korutürk, ABD ile ilişkilerin iyi olmasını savunduklarını ancak ilişkilerin içeriğine ilişkin “ortaklık” sözünün başına eklenen “stratejik” sıfatının eklenmesinin, Türkiye’yi ABD’nin bölgedeki çıkarlarını koruyan bir “taşeron” konumuna düşürdüğünü söyledi. Korutürk, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşmesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “ABD terör konusunda bize destek beyanatında bulunuyor ama beyanat yeterli değil, ABD’den Kandil’de aktif bir durum görmek istiyoruz” dediğini aktardı.

Korutürk, Türkiye’de yaptıkları açıklamaların aynısını yurt dışında da yaptıklarını savunarak “Bizim Hükümet’ten bir farkımız var, biz açıkta konuştuğumuzu kapalıda da konuşuyoruz” dedi. (ANKARA)

www.evrensel.net