01 Şubat 2015 16:59

Davutoğlu: Kimse bize cumhuriyetçilik dersi veremez

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Bizim olduğumuz yerde kimse bize cumhuriyetçilik dersi veremez. Bizim olduğumuz yerde kimse Osmanlıya, Osmanlıcaya hakaret edemez' dedi.

Paylaş

AKP'nin Afyonkarahisar il kongresine katılan Ahmet Davutoğlu, salondakileri selamlarken, Afyon hapishanesinde yatan Said-i Nursi'ye selam gönderdi. Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu Afyonkarahisarlı olduğu için de "Kayınbiraderlerime, baldızlarıma selam olsun" diye seslendi. Kendisinden önce konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun 7 Haziran seçiminde hedef koyduğu yüzde 71 oy oranını yüzde 75'e çıkartan Davutoğlu, "Kardeşçe rekabet edin bakalım, Konya'yı geçebilecek mi? 'Eniştemizden selam var' demediğiniz, selam vermediğiniz tek bir Afyonlu kalmayacak" dedi. Salondaki partili kadınlar 'Enişte sen bizim her şeyimizsin' sloganı attı.

Konuşmasında 13.5 yıllık AKP iktidarını 'tarihte kısa yürüyüş' olarak değerlendiren Davutoğlu, "Bizim için bu bir başlangıçtır. Bu yürüyüş 2023'e, 2053'e, 2071'e doğru küresel bir yürüyüş olarak devam edecek" dedi.

Davutoğlu, Afyonkarahisar'da kötü kokular veren Kokarçay'ı ıslah ederek 'Akarçay' yaptıklarını belirtirken, "Türkiye 2001'de biz Ak Parti'yi kurduğumuzda Kokarçay gibiydi. Verdiği kokular milleti rahatsız ediyordu. Kokarçay'ın o pis kokusu gibi hortumlanan bankalar etrafa necaset saçıyordu. Demokrasi kokmuştu. Kim karar alıyordu? Siyasi olursa MGK ve işaret diliyle anlatılan çevreler, ekonomi olursa IMF. Türkiye üzerinde siyasi oyunlar oynanıyordu. Islaha ihtiyaç vardı. Aynen Kokarçay'ın Akarçay'a dönmesi gibi biz o günlerin Türkiye'sini ıslah ettik, milli iradeyi egemen kıldık. Artık Akarçay gibi etrafına güzel kokular veren bir demokrasi var" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde de her yerin koktuğunu ileri süren Davutoğlu, "Şimdi SGK tüm parametrelerde akan, çağlayan, fışkıran, yükselen bir ekonominin istatistiklerini veriyor. Şimdi esnafımızın gözleri ışıl ışıldı. Yeni işyeri açan ve kaybolmaya yüz tutan meslekler için kredide faiz yok dedik. İşte yükselen Türkiye, Akarçay Türkiye’si bu" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin yeniden cihan devleti olacağını ileri sürerek, "Cihan devleti deyince birileri rahatsız olmuş. Evet biz küresel bir güç olmaya, cihan devleti olmaya geliyoruz. Bu milletin tüm fertlerini birleştirmeye gelmişiz. Bir olacağız, diri olacağız. Birliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecek" dedi.

Afyonkarahisar'a hızlı tren yapılacağını söyleyen Davutoğlu, Ankara'ya 2017, İzmir'e 2019 yılında sefere başlayacak bu trene 'İstiklal Treni' adını da verdi.

'KİMSE OSMANLICA'YA HAKARET EDEMEZ'

Bu ülkede herkesin "Selçuklu torunu, Osmanlı evladı, Cumhuriyet çocuğu olduğunu" söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Cumhuriyetimizi, Afyon'dan doğan cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırıp, yücelteceğiz. Bizim olduğumuz yerde kimse bize cumhuriyetçilik dersi veremez. Bizim olduğumuz yerde kimse Osmanlıya, Osmanlıcaya hakaret edemez. Bizim olduğumuz yerde herkes çift kartal başlı Selçuklu'ya selam durur" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Afyonkarahisar il kongresindeki konuşmasının ardından, helikopterle geçeceği Denizli'ye, şiddetli rüzgar nedeniyle hava şartları el vermediği için karayoluyla gitti.

KONGREDEN NOTLAR

* Afyonkarahisar AKP il kongresi Atatürk Spor Salonu'nda yapıldı. 'Yeni Türkiye Yolculuğu Devam Ediyor' yazılı dev pankartın açıldığı kongre salonunda Mustafa Kemal * Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'nun fotoğrafları yan yana asıldı.

* Divan başkanlığına Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu seçilirken, 6 kişilik divan kurulunun 3'ünü kadınlar oluşturdu.

* Başbakan Davutoğlu'na eşi Sare Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı Volkan Bozkır, Ulaştırma Denizcilik ve Habercilik Bakanı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bazı milletvekilleri ve parti üst düzey yöneticileri eşlik etti.

* Başbakan Davutoğlu, partililerin doldurduğu salona eşi Sare Davutoğlu'yla birlikte girdi.

* Kongrenin açış konuşmasını yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Davutoğlu'na "Kıymetli eniştemiz" diyerek seslendi. Afyonkarahisar'da her 3 kişiden 2'sinin AKP'li olduğunu belirten Eroğlu, "2007'de yüzde 56, 2011'de yüzde 61'e çıktı. Şimdiki hedef yüzde 71" dedi.


DENİZLİ'DE SALON DIŞINDA DA KONUŞTU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hava muhalefeti nedeniyle helikopter kalkmayınca Afyonkarahisar'dan Denizli'ye karayoluyla geldi. Kongrenin yapıldığı Hasan Güngör Spor Salonu'na girmeden önce salon dışında toplananlara otobüs üzerinden hitap eden  Davutoğlu, "Denizli'nin başı horoz gibi diktir" dedi. Kendisi için 'Denizli seninle gurur duyuyor' sloganı atanlara 'Biz Gazi'nin torunlarıyla gurur duyuyoruz' karşılığını veren Dvutoğlu, "Denizli'nin başı, simgesi gibi horoz gibi başı diktir, hiç başını eğmemiştir. Çalışır, hiçbir zaman namerde muhtaç olmaz ve muhtaç etmez" dedi. Davutoğlu, Denizli'nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği büyük desteği hatırlatarak, "Aynı sahip çıkma duygusuyla bizleri de bağrınıza basacağınıza eminiz. 50'ye yakın vilayet gezdim, hepsinde çok güzel manzaralar zihnimde kaldı. Ancak bu manzarayı hiç zihnimden silmeyeceğim" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, kendisine 'Dik dur eğilme Denizli seninle' diye seslenen partililere "Hiç eğilmeyeceğiz, hep dik duracağız. Sizden söz almak istiyorum. İnşallah Haziran seçimlerinde Denizli'de destan yazmaya hazır mıyız? En az beş, altı milletvekili almaya hazır mıyız? Bir an bile rüyalarımızdan, hayallerimizden Denizli'yi ve Denizlileri çıkarmayacağız" dedi.

Başbakan Davutoğlu ardından otobüsten inerek kongrenin yapılacağı salona girdi. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Peşmerge komutanı Mensur toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Uganda'daki sel ve heyelanlarda ölü sayısı 36'ya yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa