31 Ocak 2015 17:57

İşçi kararlı tutum bekliyor

AKP Hükümeti’nin metal işçilernin grevini yasaklamasının ardından gezler Birleşik Metal-İş Sendikası’nın alacağı karara dönerken, işçiler sendikalarından yasaklara teslim olmamasını istiyor. Kapı önünde direnme dahil her türlü kararı hayata geçirmeye hazır olan işçiler, MESS’e ve grev yasaklayan hükümete işçinin gücünün gösterilmesi gerektiğini dile getirdi.

Paylaş

AKP Hükümeti’nin metal işçilernin grevini yasaklamasının ardından gezler Birleşik Metal-İş Sendikası’nın alacağı karara dönerken, işçiler sendikalarından yasaklara teslim olmamasını istiyor. Kapı önünde direnme dahil her türlü kararı hayata geçirmeye hazır olan işçiler, MESS’e ve grev yasaklayan hükümete işçinin gücünün gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Ejot Tezmak işçilerinin grev yasağına tepkisi sert oldu. Kararın ardından yemekhanede toplantı yapan işçiler, “greve devam” dedi. Hükümetin kararını tanımadıklarını duyuran işçiler, işyerini terk etmeme eylemine başladı. “Asıl metal grevi şimdi başlıyor” sloganıyla fabrikaya giren işçiler, makinelerin bulunduğu üretim alanlarından yemekhaneye yürüdü. “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganlarını atan işçiler, yaptıkları toplantıyla işyerini terk etmeme eylemi kararı aldılar. Kararı fabrika avlusunda halaylarla kutlayan işçiler, fabrika duvarlarına “Bir MESS tanıyoruz o da Lionel MESSi”, “Şaka mı sandınız gülüm”, “Hani biz aileydik MESS geldi böyle mi olduk”, “Senin gücün bize yetMESS” pankartları astı. 

NÖBET TUTUYORLAR

Gazetemize konuşan İşyeri Baştemsilcisi İlker Tektik, örgütlü bir şekilde hareket edeceklerini dile getirerek, yaptıkları eylemin seyrini işçilerin belirleyeceğini söyledi. Hükümete tepki gösteren Tektik, “Bu kararıyla patronların yanında olduğunu gösterdi” dedi. İşçilerden Erdoğan Özdemir, morallerinin yüksek olduğunu dile getirerek “Fabrikaya işçilerin dışında kimseyi sokmama kararı aldık. Dönüşümlü olarak dinleniyoruz, uyuyoruz. Arkadaşlarımız fabrika giriş ve çıkışında nöbet tutuyor. Ailelerimizle telefonda görüşüyoruz” diye konuştu.

Ejot isçilerinden Mesut Yardımcı, sendikalarindan tabandaki öfkeye yakışır bir karar beklediklerini söyledi. “Kesinlikle bütün fabrikalarda işgal olmalı . 19 Şubat’ta greve çıkacak olan fabrikalarda da işgaller başlamalı. Biz greve devam etmek istiyoruz. Sendikamızın da bizim arkamızda duracağına inanıyoruz. Firmalar ne zaman MESS’ten ayrılır o zaman çalışma başlar” dedi. 

Suat Yazır da “Biz şalterin inmesini ve hükümetin grev yasağı kararının kaldırılmasını istiyoruz. Diğer sendikaların da greve çıkıp bize destek vermesini istiyoruz. Çay, simit, halayla dayanışma yetmez. Başta sendikamız ve DİSK’e bağlı sendikalar olmak üzere sendikaların grev hakkımız için mücadele etmesini istiyoruz” dedi. 

DİRENİŞ SÜRECEK

İstanbul’da bulunan Paksan işçileri de yasağa teslim olmayacaklarını bildirdiler. Geceyi fabrikada geçiren işçiler, dün sabah da grev çadırındaydı. Bu karar teslim olmayacaklarını, yasağa karşı tüm işçilerin birleşerek grev hakkına sahip çıkması gerektiğini dile getiren işçiler, sendikalarından da bu yönde karar beklediklerini dile getirdiler. İşçiler, “Sendikalarından işçiyi üzecek greve devam etmeme çıkarsa o zaman sendikayı da tanımayız, greve devam ederiz” dediler. İşçiler MESS’in dayattığı sözleşmeye imza atmamakta kararlı olduklarını bildirdiler. Grevlerine büyük bir destek verildiğini dile getiren işçiler “Çevredeki fabrikalardan, yoldan geçen arabalardan destek yağdı. Suriyeli göçmen kardeşlerimizden bile simit alıp grev yerine gelen oldu. bu grev Türkiye’nin grevi oldu” diye konuştular. 

İŞÇİNİN GÜCÜNÜ GÖSTERMELİ

Osmaniye ve Dörtyol’da bulunan Yücel Boru fabrikalarının işçiler de MESS’e ve hükümetin grev yasağı kararına teslim olunmamasını istedi. Dışarıda beklemekten, fabrika içinde eylemi sürdürmeye kadar farklı mücadele biçimlerini tartışan işçiler, “Sendika kapı önünde direnin derse direniriz” diyor. İçeri girilse bile üretimin devam etmemesi gerektiğini dile getiren işçiler, sendikaları Birleşik Metal-İş’in MESS’e ve patrona sendikanın gücünü gösterecek mücadele kararları alması gerektiğini söyledi. 

ÇİMSATAŞ işçileri de mücadele kararlılıklarını dile getirdi. Grev yasağına ilişkin konuşan işçiler şu açıklamayı yaptılar: “Biz çalışmak istemiyoruz. Bu grev engellenemez, biz bu grevin arkasındayız. Hep beraber bunun arkasında duracağız. Bugüne kadar işçi inisiyatifiyle geldik, bakanlar kurulunun kararını tanımıyoruz. Sendikamız şimdiye kadar tabanın görüşü dışında bir karar almadı, bundan sonra da alacağını düşünmüyoruz. Bütün emek dostlarına sesleniyoruz, biz bu direnişi bırakmayacağız ve hakkımızı almadan çalışmaya niyetimiz yok.” (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yasağa karşı ortak mücadele

SONRAKİ HABER

Üniversiteli Güleda cinayetinde valilik soruşturması tamamlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa