31 Ocak 2015 16:38

Metal işçisine grev yasağı kabul edilemez

Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu 22 işyerinde önceki gün başlayan grevin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasına karşı Malatya’da emekten yana sendika, dernek ve siyasi partiler destek eylemi yaptılar.

Paylaş

Birleşik Metal İş’in örgütlü olduğu 22 işyerinde önceki gün başlayan grevin Bakanlar Kurulu kararıyla yasaklanmasına karşı Malatya’da emekten yana sendika, dernek ve siyasi partiler destek eylemi yaptılar.

Malatya postanesi önünde yapılan eylemde basın açıklamasını kurumlar adına Emek Partisi İl Başkanı Kemal Gültekin okudu. Açıklamada sık sık “genel grev genel direniş, yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz, sermaye mezara emek iktidara” sloganları atıldı.

Gültekin açıklamasında Bakanlar Kurulunun almış olduğu kararla bir kez daha sermaye ile işçiler arasında kimden yana olduğunu ortaya koyduğunu ifade ederek “ Metal işçisinin grevi hepimizin grevidir. Ermenek’te, Somada göçük altında kalan madencilerin grevidir. Taşeronlaştırmaya karşı mücadele eden işçilerin grevidir. İnsanca yaşamak için mücadele eden emekçilerin grevidir. Parasız, eğitim, parasız sağlık diyen gençlerin, kadınların grevidir. Biz Malatya’da emek ve demokrasiden yana sendikalar, dernekler ve siyasi partiler diyoruz ki; Metal grevi hepimizin greviyse, bu grev yasağını boşa çıkarma mücadelesi de hepimizin mücadelesidir. Hükümeti uyarıyoruz. “Bu gün bütün ülkenin gözleri metal işçilerindedir. Sizler ya bu kararınızdan derhal vaz geçersiniz, ya da sizlere sokakları dar edeceğiz” dedi. 

ANATEKS VE İPAŞ İŞÇİSİNDEN DESTEK

Malatya’da Organize sanayi bölgesinde bulunan Çalık Grubuna ait ANATEKS ve İPAŞ işçileri Malatya’da Metal işçilerinin grevini sahiplenen kitle örgütlerinin eylemine katılarak Grev hepimizin grevi dediler. ANATEKS ve İPAŞ fabrikalarında çalışan yaklaşık 2000 işçi iki aydır maaşlarını alamıyorlar ve son olarak ta ücretsiz izne çıkarılmışlardı. Yapılan açıklama da Malatya’da Çalık grubunun işçilerinin sorununun bir an önce çözülmesi gerektiği ifade edilerek, “biz sendikalar, dernekler ve emekten yana partiler olarak bu durumun takipçisi olacağız. (Malatya/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emekli zamları ve grev yasağına karşı açıklama

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa