31 Ocak 2015 05:16

İşçi durağında Evrensel nöbeti

Türk Metal’in işyeri temsilcileri, grevi duyurmak için Ford işçilerine Evrensel gazetesini ulaştırmaya çalışan gençleri engelleme görevi biçmişler kendilerine.

Paylaş

Bir Ford Otosan İşçisi
Kocaeli

Gece vardiyası fabrikada harıl harıl çalışırken Türk Metal’in işyeri temsilcileri ve delegelerinin hareketliliği dikkatimi çekti. Hepsinde bir telaş saatler 06.00’yı gösteriyor. Ne olduğunu anlamaya çalışırken temsilcilerin ‘İzmit’teki işçi duraklarına gidiyoruz’ sözlerini duydum. Malum Birleşik Metal-iş üyesi işçi arkadaşlarımız greve çıktı. Ve temsilciler açık açık grevi duyurmak için Ford işçilerine Evrensel gazetesini ulaştırmaya çalışan gençleri engelleme görevi biçmişler kendilerine. 
İçimden nafile bir çaba desem de korkularının nedenini de anlıyorum. Çünkü grev kararı alındığı günden bu güne fabrikada en çok konuşulan konu bu. Bu tartışmaların bir tepkiye dönüşmesi ise en büyük korkuları. Greve saatler kala İzmit’te Bekaert, Gebze’de Alstom ve Dostel ile Schnieder’in MESS’ten ayrılarak, 2 yıllık sözleşmeyi kabul ettikleri ve ücret zammında da Türk Metal’in üzerine çıktıklarını tüm Ford işçileri konuşuyor. İki gündür en çok duyduğum cümle ‘Helal olsun adamlara.’ Türk Metal yönetici ve temsilcileri de bu durumun farkındaki grevin tartışılmasını istemiyorlar. 
Bu nedenle grev haberlerini diğer işçilere duyurmaya çalışan Evrensel’i engelleme derdine düşmüşler. Hiçbir şeyden ders almayanlar, ‘Acaba biz nerede yanlış yapıyoruz, işçi neden bize güvenmiyor’ demiyorlar da işçinin tepkisinin önüne nasıl geçeriz hâlâ bunun hesabının peşindeler. Biz Türk Metal’in bir işveren sendikası olduğunu hep söyledik. Ama gece tanık olduklarım bu kadarına da pes dedirtti. 
Öyle ki Evrensel gazetesinin dağıtımını engellemek için temsilci ve delegelerin altına servisi Ford veriyor, yetmiyor bir de durak durak adeta sürek avına çıkmış bu adamlar bir de bu işi yaptıkları için fazla mesai ücreti alıyorlar. Şimdi kimi arkadaşları duyar gibiyim ‘Patrona hizmet ediyorlar, tabii ki de bunun karşılığını da alacaklar’ diyordur. Yani tetikçi Türk Metal, azmettirici Ford. Son söz cin şişeden çıktı artık geri dönüş yok ve metal grevi hepimizin grevi bu böyle biline. Onlar dağıtımı engellemeye çalışsa da biz akıllı telefonlarla anbean takip ediyoruz Evrensel’i. Bu da olmadı ne yapsanız boş. Biz grevdeki kardeşlerimizle dayanışmaya da, Evrensel’i takip etmeye de devam edeceğiz.

ÖNCEKİ HABER

Grevdeki metal işçilerinden mektup var

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Utku Çakırözer: Ayşe Arslan cinayetinde neden sonuç yok?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa