31 Ocak 2015 09:30

Kobanê, direniş müzesi olabilir

Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim, Kobanê'nin böylesi bir terör saldırısına karşı verdiği direnişin, dünya tarihi açısından bir örnek olduğunu belirterek, 'Terörizme karşı direniş kentimiz Kobanê'nin müze olması için öneriler var' dedi.

Paylaş

IŞİD saldırılarına karşı verilen direnişle özgürleştirilen Kobanê kent merkezinde inşa sürecinin tartışmaları da başladı. Kentin tamamı hasar görürken, çoğu bina ise yerle bir olmuş durumda. Kentin yeniden inşası için Kanton yetkilileri tarafından mühendis ve uzmanlardan oluşan bir komisyon oluşturulurken, teröre karşı direnişin sembolü olan Kobanê'nin müze olması önerileri de değerlendiriliyor. Saldırılar nedeniyle göç etmek zorunda kalan sivil yurttaşların dönüşüne ilişkin kente yönelik tehlikenin henüz kalkmamış olmasından kaynaklı bir çağrı gelmezken, Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim, kentin inşa süreci ve halkın geri dönüşleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İLK ADIM, HASAR TESPİTİ VE TEMİZLİK
Kararlı ve iradeli bir mücadelenin ardından özgürleştirilen Kobanê'nin ağır bir hasar aldığını söyleyen Müslim, "Bu kadar güçlü ve ağır silahlarla bir kente yapılan saldırılara karşı zafer kazanmak çok değerli ve önemlidir. Çoğu bina yıkılmış durumda. Birçok yerde halen çete cenazeleri var. Musul'da 4 milyon insan vardı, ancak DAİŞ bir kere de aldı ama Kobanê direndi ve zafere ulaştı" diye konuştu. Köylerin kurtarılmasına dönük temizlik operasyonlarının sürdürüldüğü bilgisini veren Müslim, "Köylerde direniş ve temizlik devam ederken kentte ise inşa zamanı. İnşa süreci için komisyonlarımızı oluşturduk ama tabi bunun ilk adımını, bir tartışma ve tespit oluşturacak" diye belirtti. 

'KOBANÊ, TERÖRE KARŞI DİRENİŞ KENTİDİR'
Kobanê'nin inşa sürecinde yıkılan ve savaşın ağır izlerini taşıyan alanlarının, direniş belleğinin oluşturulması açısından "müze" olması tartışmalarının olduğunu söyleyen Müslim, "Özellikle Kobanê'nin böylesi bir terör saldırısına karşı verdiği direniş, dünya tarihi açısından bir örnektir. Bize saldıran, tüm dünyanın düşmanıdır. Biz de tüm dünyanın düşmanı bu teröre karşı en üst düzeyde bir direniş gerçekleştirdik. Kobanê, terörizme karşı direniş kentidir bu yüzden Kobanê'nin müze olması önerileri var" şeklinde konuştu. 

Müslim, Türkiye basınında "Kobanê'nin müze olacağı kararı alındı" şeklindeki haberlere yönelik sorulara ilişkin ise, "Böyle bir karar alınmış değil. Savaşın izleri halen taze, köylerde operasyonlar ve çatışmalar devam ediyor. Böylesi bir ortamda, Kobanê'nin müze olacağının kesin kararı alındı demek doğru değil. O yönlü öneriler var. Tartışma ve araştırmalar sürüyor. Bu kente ve halka hangisi layıksa onu yapacağız" cevabını verdi. 

İnşa sürecinin nasıl olacağının belirlenmesi ve hasar tespitlerinin yapılması için desteğe ihtiyaçlarının olduğunu aktaran Müslim, "Kuzey, Güney ve Doğu Kürdistan'dan, Türkiye'den, dünyanın her yerinden, toplumsal her alandan uzmanlar, mühendisler gelip bizlere el verebilir" ifadelerini kullandı.

KOBANÊLİ GENÇLERE ÇAĞRI

Saldırılar nedeniyle göç etmek zorunda kalan Kobanêlilerin kente dönüşleri ile ilgili konuşan Müslim, kentin sivil halkın dönüşü için henüz güvenli olmadığına dikkat çekerek, "Halkın gelmesi için henüz erken. Çünkü şehir yıkıntı içinde ve cenazeler var. Hastalığın oluşmaması için ilk önce iyi bir temizliğin yapılması gerekir. Yine evlerde tuzaklama ve mayınlar var. Bunların tamamen temizlenmeden geri dönüşler için bir çağrıda bulunamayız. Halkımızı tehlikeye atamayız. Ancak Kobanêli gençler bir dakika durmadan gelmelidirler. Gençler gelip köylerde devam eden direnişe ve kentin inşa sürecine katılmalıdırlar. Çağrımız herkesten önce Kobanêli gençleredir. Kent güvenli hale geldiğinde ise halkımıza çağrıda bulunacağız" diye konuştu. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lodos nedeniyle ağaçlar devrildi, çatılar uçtu, yollar kapandı

SONRAKİ HABER

El Hol Kampı’ndaki IŞİD’liler Finlandiya’da krize neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa