31 Ocak 2015 05:00

Kroman işçisi yasağa karşı dimdik durdu

Birleşik Metal-İş’in başlattığı grevin Bakanlar Kurulu kararı ile erteleme adı altında fiilen yasaklanması, Gebze’de greve çıkan metal fabrikaları içinde en büyüğü olan Kroman Çelik işçileri arasında büyük bir öfke ile karşılandı.

Paylaş

Fatih POLAT
Gebze

Birleşik Metal-İş’in başlattığı grevin Bakanlar Kurulu kararı ile erteleme adı altında fiilen yasaklanması, Gebze’de greve çıkan metal fabrikaları içinde en büyüğü olan Kroman Çelik işçileri arasında büyük bir öfke ile karşılandı. Buraya önceki gece, yani grevin ilk gecesi de gelmiştik. Konuştuğumuz işyeri temsilcileri, fabrikadaki işçilerin önemli bir bölümünün AKP’ye oy vermiş olduğunu saklamıyorlardı. Buna rağmen, yasak kararının hemen ardından konuştuğumuz Kroman işçileri arasında, bu yasak kararına uyulması gerektiğini söyleyen tek bir işçiye bile rastlamadık. 
Konuştuğumuz işçiler arasında şu ana kadar üç görüş ifade edildi. Bunlardan birisi, içeriye girmemek ve direnişi dışarıda sürdürmek şeklindeydi. Diğer bir görüş ise çalışmadıktan sonra içeriye girmenin bir sakıncası olmayacağı ve içeriye girerek işgal dahil düşünülebileceği yönündeydi. Üçüncü görüş de, Zonguldak madencilerinin 1991’de gerçekleştirdiği Ankara yürüyüşünden esinlenerek Ankara’ya yürümek şeklinde. Bu yazı yazıldığında buraya henüz sendikanın bundan sonra ne yapılacağına dair görüşü yansımamıştı. 

‘ŞİŞECAM'DA DA YAŞAMIŞTIM’
Pek çok işçinin sohbetinde tanık olduğumuz bu görüşlere ek olarak, kararı konuştuğumuz birkaç işçinin görüşü ise şöyle. Bu sabah grev alanında iki küçük çocuğu ile birlikte görüp konuştuğumuz Remzi Tohumcu’yu, bu yasak kararının ardından yine fabrikanın önünde gördük. Sohbet ederken, benzer bir yasak kararını 2003 yılında Şişe Cam’da yaşadığını söyledi. O tarihte Şişecam işçisiymiş. O zaman hem Şişe Cam hem de Petlas grevinin yasaklandığını ve bu yasak kararları üzerine Yüksek Hakem Kurulu’na başvuru yapıldığını, ancak bunun yanında içeriye girerek çalışıldığını söyledi. Yüksek Hakem Kurulu’nun kendilerini haklı bulduğunu ve işe iadelerine karar verdiğini hatırlatan Tohumcu, “Ama bugün işçi fabrikaya girmek istemiyor. 12 yıl sonra bugün burada işçi daha ileri bir tutum alıyor. O dönem fabrikaya girilmişti.” Tohumcu’ya kendi kararını soruyoruz, “Ben de fabrikaya girilmemesi gerektiğini düşünüyorum, girilirse bu iş biter” görüşünü dile getiriyor. Net olarak altını çizdiği nokta ise, kesinlikle grev hakkına sahip çıkılması gerektiği.

DİRENEN İŞÇİLER YENİLMEZLER
Ben bir fabrikanın önünde bir kenara çekilmiş olarak bu satırları yazarken, işçilerin “Direnen işçiler yenilmezler” diye slogan attığını da eklemeliyim.
İşçilerden Süleyman Türkel de, karara tepki gösteriyor ve sendikalarının görüşünü beklediğini dile getiriyor. O da, iş başı yapmamak ve greve sahip çıkmak gerektiğini dile getiriyor. 
Mehmet Erdoğan ise “Ben bu karardan bir şey anlamadım. Bizim grev hakkımız yok mu yani? Bakanlar Kurulu nasıl böyle bir karar alabiliyor?” diye tepkisini hem şaşkın, hem de öfkeli ifadelerle dile getiriyor.
İbrahim Uçar isimli Kroman işçisi ise, “Bu kararla hükümet işverene en büyük desteği verdi” diyor. O da bu karara kesinlikle direnilmesi gerektiğini söylüyor ve “Sonuna kadar devam etmeliyiz” diye de vurguluyor. O arada biz konuşurken, başka işçiler de, “Fabrikayı işgal etmemiz gerekir” diyerek araya giriyor.
Şunu özellikle vurgulamak gerekiyor. Kroman işçisi ve bugün yasak öncesi Gebze’de konuştuğumuz grevdeki diğer metal fabrikalarının işçileri grevlerinin MESS’te bir çözülme yarattığını özellikle vurgulamışlardı. Daha önce olmadığı kadar fazla sayıda MESS üyesi işverenin, MESS’ten ayrılarak greve giden işçilerle protokol imzalamış olması, bu darbenin büyüklüğünün en somut göstergesi oldu. İşçiler şimdi hükümetin bu grev yasağı ile MESS’i kendilerine karşı ayakta tutmak için bir hamle yaptığını görüyor ve buna boyun eğmemek konusunda da kararlı görünüyorlar.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mert Fırat ve Jülide Kural Arka Bahçe’de

SONRAKİ HABER

Tahir Elçi Vakfının Kürt sorunu panelinde ikinci gün: Sınıfsal meseleyle yüzleşilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa