30 Ocak 2015 21:12

Nürnberg ırkçılığa ve İslam düşmanlığına karşı kenetlendi

Almanya'nın Dresden ve diğer kentlerinde yapılan İslam karşıtı gösterilerin ardından Almanya’nın Nürnberg kentinde Korn Markt meydanında bulunan İnsan hakları sokağında binlerce kişi PEGIDA ve ırkçılığa karşı miting yaptı.

Paylaş

“Nürnberg Kenetleniyor” adı altında gerçekleşen miting Nürnberg Belediyesi öncülüğünde, sendikalar ve farklı kurumlar tarafından organize edildi.

Baş konuşmacı Nürnberg Büyük Şehir Belediye Başkanı Ulrich Maly, Nürnberg’in bölünmüş bir kent olmadığını vurgulayarak, ”Hiç kimse ayrımcılığa razı değildir, Nürnberg renkli bir şehirdir. Nürnberg Hoşgörü şehridir. Bunda da kararlıdır” diye konuştu. Konuşmacılardan yirmi değişik millet ve çeşitli din temsilcileri arasında yer alan Nürnberg Ticaret Odası Öğrenci temsilcisi Özlem Aydın, Grundig CEOsu ve Tiad İdare heyeti üyesi Murat Şahin, Kuzey Bavyera DİTİB Birliği Başkanı Erhan Çınar, CSU parti uyum sözcüsü İsmail Akpınar, Medina Türk Müzesi sözcüsü Talip İyi ve Köprü Derneği Sözcüsü Gülsan Boz da diğerleri gibi birer dakikalık konuşmalarında birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaparak, Nürnberg’de ırkçılığa yer olmadığını, dün olduğu gibi bugün de, yarın da hep birlikte hoşgörü içinde yaşayacaklarını vurguladılar.

Medina Türk Müzesi Sözcüsü Talip İyi konuşmasında müzelerini yılda 10 bin kişinin gezdiğini burada İslam dini hakkında bilgi aldıklarını ve ön yargıdan uzaklaştıklarını anlatarak, “Herkesi müzemize demli Türk çayı içmek için bekleriz” dedi. Zaman zaman lapa lapa kar yağmasına rağmen, konuşmaları büyük coşku ile dinleyen 5 bin kişi “Nürnberg kenetlendi” pankartları taşıdı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cenevre’de kamu emekçileri sokaklara döküldü

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa