30 Ocak 2015 21:09

El-Cezire: Musul’daki Sünniler IŞİD karşıtı oldu

El Cezire televizyonu, daha önce IŞİD’i destekleyen Iraklı Sünnilerin IŞİD karşıtı olduklarını ve IŞİD'i artık istemediklerini bildirdi.

Paylaş

El Cezire Muhabiri Zeyna Hıdır, IŞİD kontrolü altındaki bölgelerde yaşayan Sünnilerin IŞİD konusundaki görüşlerini değiştirmeye başladığını bildirdi.

Yakın Doğu Haber'in derlediği habere göre El Cezire muhabiri haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Musul kenti hazirandan beri IŞİD kontrolünde bulunuyor. Musul’daki Sünniler ilk başlarda Musul’un IŞİD tarafından işgal edilmesini olumlu karşılamıştı. Irak ordusunu Sünnilere karşı mezhep savaşı yapmakla suçluyorlardı. Ama şu an Musul halkının bu görüşünü değiştirdiğine dair işaretler var.

Irak’ın ikinci büyük kenti olan IŞİD kontrolü altındaki Musul’dan çıkmak Musul halkı için neredeyse imkansız durumda. IŞİD unsurları kentten çıkmak isteyenlerden geri dönecekleri konusunda garanti istiyorlar.

Güvenlik gerekçesiyle isminin açıklanmasını istemeyen bir Musullu, Erbil’de yaşayan bir arkadaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde ‘IŞİD’ciler Musul’dan ayrılmaya izin veriyor; onlar bizi canlı kalkan olarak kullanmak istiyor’ dedi.”

El Cezire muhabiri, bu mesajı alan Erbil’deki şahsın da kimliğini gizli tutmak istediğini belirterek haberine şöyle devam etti.

“Onlar, IŞİD’in haziran ayında kenti işgal etmesinin ardından Musul’u terk ettiler. IŞİD, Musul’un dışarıyla bağlantısını kesti; ancak bu kentten hala sesler dışarıya yansıyor ve zorluklardan ve IŞİD’in kanunları altında yaşamanın sıkıntılarından söz ediyorlar.

Musul’dan temas kuran bir kişi, şunları söyledi: Burada yiyecek var; ama para yok. Çünkü halk işsiz. Özgürlüğümüze kavuşma umudumuzu hala kaybetmedik. Bizi hala yaşatan da bu ümit.

IŞİD Musul’a girdiğinde onları sevinç gösterileri ile karşılayan ve Irak ordusunu mezhepçilikle suçlayan Sünnilerin IŞİD’e yönelik muhalefetinin arttığı görülüyor; ancak bunu henüz bağımsız olarak teyit edemiyoruz çünkü el-Cezire Musul’a ulaşamadı.

Bununla birlikte Musul’dan çıkan bir video görüntüsünde Musul Tugayları adlı bir grubun IŞİD üyelerini hedef aldığı görülüyor.

Irak ordusuna katılan Abdullah Nuceyfi adlı bir Sünni gönüllü, ağustos ayında kurulan Musul Tugayları’nın şu ana kadar IŞİD’e karşı 300 eylem yaptığını söyledi.

Musul dışında da çok sayıda Sünni milis gücü IŞİD’e karşı askeri eğitim alıyor. Onların IŞİD’le mücadeledeki rolü çok önemli.

Musul halkı Irak hükümeti ile acı bir geçmişe sahip olsa da IŞİD hakimiyetinden hoşlanmıyor.” 
(DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Çocukları öldürmekle barış olmaz'

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de kadınlar, kadın cinayetlerine karşı yaşam zinciri oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa