30 Ocak 2015 14:46

HDP'den Kobanê için Erdoğan'a cevap: Gölge etme başka ihsan istemez

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın dün TRT ekranlarında HDP ve Kobanê için söylediklerini "AKP Genel Başkanı sıfatıyla konuşuyor" sözleriyle değerlendiren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Bu söylemlerle HDP'yi hedef haline getirip süreç konusunda atmaları gereken adımlardan kaçmaya ve süreci zamana yaymaya çalışıyorlar" değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan'ın Kobanê'yi yeniden inşa edilmesi sürecinde kendilerine muhtaçmış bir gibi bir hava yaratıldığına dikkat çeken Baluken, "Gölge etme başka ihsan istemez" dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün akşam TRT'deki programda HDP ve Kobanê'ye ilişkin söylemlerine HDP'den cevap geldi. Erdoğan'ın çözüm süreci konusunda HDP'yi suçlayarak, "samimi bulmuyorum" sözleri ile Kobanê'nin özgürleşmesine yönelik duyduğu rahatsızlığı değerlendiren HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Uzun süredir aslında Cumhurbaşkanın ortaya koyduğu pratik, AKP genel başkanı pratiğidir. Cumhurmbaşkanı hala bütün siyasi partilere ve bütün halk kitlelerine eşit mesafede olduğu bilincinde davranmıyor" dedi. Erdoğan'ın programdaki tavrını, "TRT'de seçim çalışması ve programı yapmıştır" sözleriyle değerlendiren ve "Bunu da bir siyasi partinin çıkarları doğrultusunda halkların hassasiyetlerini gözetmeyen değerlendirmeler yapmıştır" eleştirisinde bulunan Baluken şöyle konuştu: 

"Cumhurbaşkanı özellikle Cizre başta olmak üzere bölde yaşanan gelişmelerden bahsederken, son bir ayda 6 çocuğun cizrede polis kurşunlarıyla öldürülmesine ilişkin tek bir cümle etmemiştir. Gözaltılar, cinayetler, üyelerimize yönelik tutuklamalar devam ederken, bunları yok sayıp HDP'yi, Kürt tarafını sorunun bir tarafı olarak göstermesi, AKP gömleğini çıkarmadığı anlamına geliyor. Bu şekilde HDP'yi hedefleştirerek anlamlı derin müzakerelere geçme konusunda üzerinde oluşan kamuoyu baskısını azaltmaya çalışıyorlar. HDP'yi hedef göstererek somut adım atmamasının, süreci zamana yaymanın ve gerekli adımları atmamanın gerekçesi yapılmak isteniyor." 

'DAVUTOĞLU'NU BOŞA DÜŞÜRÜYOR' 

Erdoğan'ın Kobanê ile ilgili yaklaşımlarının daha da vahim olduğunun altını çizen Baluken, "Başbakan'ın kullanmış olduğu cümleleri 24 saat geçmeden tekzip eden bir cumhurbaşkanı pratiği ile karşı karşıyayız. Kendisini yürütmenin başı sanan cumhurbaşkanına cevap vermesi yerinde olur" diye konuştu. 

'SİZİN TOKİ'NİZİ DEPREMLERDEN BİLİYORUZ' 

Erdoğan'ın "Kobanê harap oldu şimdi kim inşa edecek" sözlerine tepki gösten Baluken, "Kobanê'nin bu şekilde enkaz haline gelmesinde sorumluluğu olan ülke ve liderlerin rolü bütün dünya tarafından biliniyor. Kendisi bundan rahatsızlık duyuyorsa Kobanê'nin bu hale gelmesinde izlediği politikaları sorgulamalıdır" önerisinde bulundu. Erdoğan'ın açıklamasında sanki Kürt hareketinin TOKİ'yi Kobanê'ye davet ettiği yada inşaa konusunda Türkiye'den yardım istediği yönünde bir algı yarattığını belirten Baluken, "Bu bir çarpıtmadır. Ne böyle bir açıklama nede böyle bir beklenti var. Aksine bu yönlü taleplerden Kürtler rahatsız olmaktadır" diye konuştu.

Baluken, "Dost halkların seferber olacağı bir inşa süreci olacaktır. Cumhurbaşkanına şunu söylüyoruz. Gölge etme başka ihsan istemez. Koridoru açın dayanışmaya giden halkları engellemeyin biz orayı inşaa ederiz" diye konuştu.
TOKİ'nin Türkiye'deki depremlerde ve doğal felaketlerde bile bir ticarethane mantığı ile hareket ettiğine işaret eden Baluken, "Biz TOKİ'nizden bir hayır gelmeyeceğini ve sadece sömürdüğünü biliyoruz" diye konuştu. Baluken, Erdoğan'ın "TOKİ'yi göndermeyiz" sözlerinin aslında bilinç altında yatan tersi bir istemi yansıttığını söyledi. (Ankara/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Taksim'de polis noktasına ateş açıldı

SONRAKİ HABER

Eser ve Topaloğu'nun tutuklanmasına tepki: Türkiye, gazeteci hapishanesine dönüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa