30 Ocak 2015 13:59

Kobanê'nin inşası için komisyon oluşturuldu

Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim, Kobanê kent merkezinin yeniden inşası için aldıkları karar doğrultusunda bir komisyon oluşturdukları bilgisini vererek, "Bu komisyonumuz kenti gözlemleyecek, araştırmalar yapacak ve tespitlerde bulunacak. Bu komisyonumuz ayrıca uluslar arası alanda da iletişim halinde olacak" dedi.

Paylaş

Kobanê Kantonu yetkilileri, YPG/YPJ'nin 134 günlük tarihi direnişi sonrası özgürleştirilen Kobanê kent merkezinin inşa sürecine ilişkin Azadî Meydanı'nda açıklama yaptı. Kanton yetkilileri adına açıklama yapan Kobanê Kantonu Başbakanı Enver Müslim, YPG/YPJ güçlerinin köylere dönük kurtarma operasyonları devam ederken, kent merkezinin inşası için karar aldıkları bilgisini paylaşarak, "Kobanê'nin özgürleştirilmesi Kanton ilanın birinci yıldönümüne denk geldi. Kobabê zaferine ulaştık ancak şehirde yaşanan yıkımı tespit etmek ve kentin yeniden inşası için bir süreç başlatmak için bir komisyon oluşturduk" dedi. 

Oluşturdukları komisyonda mühendis ve uzmanların yer aldığını dile getiren Müslim, "Bu komisyonumuz kenti gözlemleyecek, araştırmalar yapacak ve tespitlerde bulunacak. Bu komisyonumuz ayrıca uluslar arası alanda da iletişim halinde olacak" ifadesinde bulundu.

Komisyonun uluslararası sivil toplum kuruluşları ve devletlerle de iletişim halinde olacağını belirten Müslim, "Bu anlamda İnsanlığın değerleri için yapılan bu savunmanın ardından zafere ulaşan Kobanê'ye yardımların yapılmasını umut ediyoruz. Bütün sivil toplum kuruluşları ve örgütlere de Kobanê'nin inşasına yönelik destek çağrısında bulunuyoruz" diye konuştu. (Kobanê/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Celawla'da intihar saldırısı: 7 peşmerge yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Termik santral düzenlemesinin çıkarıldığı kanun Resmi Gazete’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa