30 Ocak 2015 11:28

Türkiye'nin Kobanê direnişindeki 'rolü' unutulmayacak

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Kobanê kent merkezinin IŞİD'den temizlenmesine ilişkin yaptığı "Türkiye'nin rolü" vurgusu AKP hükümetinin Kobanê politikalarındaki çelişkiyi tekrar gözler önüne serdi. Türk askerleri ile IŞİD'lilerin sınır hattındaki samimi görüntüleri, Mürşitpınar Sınır Kapısı'na yönelik saldırı, IŞİD'lilerin canlı yayında Türkiye topraklarından Kobanê'ye saldırdığı görüntüler Türkiye'nin Kobanê direnişindeki "rolü" unutulmazlar arasında yer aldı.

Paylaş

Kobanê kent merkezinden temizlenmesinin yankıları sürerken, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP'li yetkililerin Kobanê zaferine yönelik açıklamaları dikkat çekiyor. Kobanê zaferinin hemen ardından Türk devleti ve AKP Hükümetinin direniş sürecindeki "rolü"ne ilişkin açıklama yapan hükümet sözcüsü Bülent Arınç, "Türkiye'nin bu konuda olumlu bir rolü olduğunu umarım unutmazlar" ifadelerini kullanırken, daha önceki açıklamalarında , "Sınırımızda Suriye rejimini ve PKK'yı görmek istemiyoruz" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, Diyarbakır'da AKP il kongresinde yaptığı konuşmada, "Kobani'ye buradan selam ediyorum. Kobani'deki her kardeşlimin alnından öpüyorum. Kobani bize tarihin emanetidir" sözleriyle AKP Hükümetinin Kobanê direnişi sürecindeki tutarsız yaklaşımını bir kez daha gözler önüne serdi. Kobanê'ye yönelik düşmanca tutumunu saklamaya gerek duymayan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ise en son dün katıldığı bir tv programında "Benim anlamadığım Kobani neden bu kadar gündeme geliyor. Neden sadece Kobani üzerinden konuşuyoruz" diyerek tüm dünyanın sevindiği Kobanê zaferine ilişkin görüşlerinin değişmediğini bir kez daha gösterdi. 

Kobanê'ye üç koldan başlatılan saldırıların devam ettiği 17 Eylül 2014'te Girê Spî (Til-Ebyad)'deki yerel kaynaklar, Kuzey Kürdistan ile Rojava sınırından geçen tren hattından IŞİD'lilerin askeri üs olarak kullandığını ve Silîb Qeran köyünün tam karşısına sevkıyat yapıldığı ifade etmişti. Bölgede gar, istasyon vb. bulunmadığı halde trenin burada durup ağır sandıklar içinde malzeme bıraktığını belirten yerel kaynaklar, sandık içindeki malzemelerin mermi, bomba ve diğer askeri malzemeler olduğunu ifade etmişti. 

Kobanê'de saldırılarının yoğunlaştığı 1 Ekim 2014'de ise IŞİD'lilere verilen destek canlı yayında İMC TV tarafından görüntülenmiş, IŞİD, Türk askerinin gözü önünde, aynı zamanda sınır hattını belirleyen tren raylarından Kobanê'ye geçerek Zorava tepesine doğru yönelmişti. Türkiye'ye ait demiryolu geçidini kullanarak Kobanê'ye saldırmak isteyen 6 çete üyesi YPG/YPJ'li savaşçılar tarafından fark edilerek saldırı engellenmişti. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 

Kobanê'ye yönelik saldırıların yoğunlaşmasının ardından Kobanê ile dayanışma eylemlerinde Türkiye ve Kürdistan'ın birçok kentinde alanlara çıkan binlerce kişi, polis saldırısına uğramış, "güvenlik" gerekçesiyle Diyarbakır başta olmak üzere birçok ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Olaylarda 50 kişi yaşamını yitirirken, eylemlerin ardından başlatılan siyasi soykırım operasyonlarında 2 binin üzerinde kişi gözaltına alınmış, 500'ü aşkın kişi de tutuklanmıştı.

MÜRŞİTPINAR SALDIRISI

Kobanê'ye yönelik saldırıların başladığı 15 Eylül tarihinden birkaç gün sonra askerler tarafından "güvenlik" gerekçesiyle boşaltılan köylere IŞİD'lilerin yerleştiği iddiaları tartışılırken, 29 Kasım'da Mürşitpınar Sınır Kapısı'nı kullanarak bombalı saldırı gerçekleştirmiş, saldırının ardından TMO'ya ait tesislere yerleşerek üç koldan saldırı başlatmıştı. Saldırının YPG tarafından geri püskürtülmesinin ardından IŞİD'lilerin Suruç'ta asker denetiminde olan ve daha önce boşaltılan iki köyde bekletildikleri iddia edilirken, IŞİD'lilerin saldırılarını sadece izlemekle yetinen askerlerin, sınıra gitmek isteyen yurttaşlara gaz bombalı müdahalesi Türkiye'nin Kobanê direnişindeki "rolünün unutulmazları" arasında yerini aldı. 

'NAZİKÇE' UYARMIŞLARDI 

22 Ekim'de, Kobanê'nin Zorava Tepesi'nin yamacında çekilen görüntülerde, sınırın sıfır noktasına gelen 2 IŞİD üyesinin zırhlı araçtan inen askerler ile çekilen samimi fotoğrafları, Türkiye ve uluslararası kamuoyunda sürekli gündeme gelen Türkiye - IŞİD ilişkisini bir kez daha tartışmaya açmış, 24 Aralıkta ise Mert İsmail Jandarma Karakolu'nun önünde Kobanêlilerin araçlarını çalan IŞİD'lilere, Arapça, "Kardeşlerim Türkiye'ye ait bir bölgedesiniz geri çekilin" şeklinde anons geçern askerlerin "nazik" uyarısı akıllarda kalmıştı. DİHA'nın servis ettiği Türk askeri ile IŞİD'lilerin sınır hattında sohbet etme görüntüleri de Türkiye'nin Kobanê konusundaki "unutulamayacak" yardımı belgelenmişti. (İstanbul/DİHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

8 yeni film bu hafta vizyonda

SONRAKİ HABER

Fed yılın son faiz kararını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa