29 Ocak 2015 17:53

‘Korkutan’ karne hediyesi Mecliste

Evrensel gazetesinin manşetten “Karne hediyesi cehennem korkusu” başlığıyla duyurduğu skandal Meclise taşındı.

Paylaş

Evrensel gazetesinin manşetten “Karne hediyesi cehennem korkusu” başlığıyla duyurduğu skandal Meclise taşındı. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Zonguldak’ta ilkokul öğrencilerine Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de izniyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Yaz Kur’an Kursları kitaplarının “karne hediyesi” olarak dağıtılmasıyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. 
Kitaplarda yer alan kavramların çocukların gelişimi ve psikolojisi üzerinde olumsuz etki yaratacak türden olduğu yönündeki görüşlere dikkat çeken Tüzel, kitaplarda birden fazla yerde “cehennem ateşinde yanma” ifadesi geçtiğini hatırlattı. Tüzel Bakan Avcı’ya şu soruları yöneltti:  

* Uzmanların, kitapta yer alan “cehennem ateşinde yanma” söylemi gibi soyut ifadelerin yer almasının çocuklarda travmalara neden olacağı hakkında görüşleri olmasına rağmen, bu tür kitapların dağıtılmasındaki ısrarın nedeni nedir?

* Kitapta yer alan alıntılarda; “Hacca gitmeyen insanların günahkar olduğunu düşünmek çocukta nasıl bir algı yaratır? Kendi gibi olmayan herkesi kötü olarak algılamak sevgiyi, hoşgörüyü çocuğa nasıl aşılar? Senden olmayan, senin gibi inanmayan herkes kötü fikrini oluşturmak çocukta nasıl bir değer oluşturur? 

* Bu tür kitapların dağıtılması henüz somut düşünce oluşumu aşamasında olan, soyut düşünce yetileri gelişmemiş olan çocukların zihinsel gelişimi ve pedagojik bakımından yararı nedir? (AnkaraEVRENSEL) 

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Siz hiç yanarak öldünüz mü?

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa