29 Ocak 2015 17:28

YPJ'li Yıldız son yolculuğuna uğurlandı

Kobanê'ye dönük saldırılar üzerine üniversitesini bırakarak, Kobanê'ye giden ve IŞİD ile yaşanan çatışmada hayatını kaybeden YPJ'li Cansu Yıldız'ın (Şiyar Göksu) cenazesi, Malazgirt'in Hancağız (Kanikork) köyünde binlerin katıldığı törenle toprağa verildi.

Paylaş

Kobanê'ye dönük saldırılar üzerine Yalova Üniversitesi'nde okuduğu bölümü bırakarak Kobanê'ye geçen ve IŞİD ile yaşanan çatışmada yaralandıktan sonra kaldırıldığı Urfa'daki hastanede iki gün önce hayatını kaybeden YPJ'li Cansu Yıldız'ın (Şiyar Göksu) cenazesi dün akşam saatlerinde Urfa Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi işleminin ardından Diyarbakır'a getirildi. Sabah saatlerinde ailesi ve MEYADER yöneticileri tarafından alınan cenaze, Muş'un Malazgirt ilçesine doğru çok sayıda araç eşliğinde yola çıkarıldı. Muş il sınırına giren konvoy yüzlerce yurttaş tarafından sloganlar eşliğinde karşılandıktan sonra Malazgirt ilçesine doğru devam etti. İlçe girişinde bulunan Ehmedê Xanî Parkı'nda bir araya gelen binlerce kişi, YPJ'li Yıldız'ın tabutunu omuzlara alarak, Merkez Camisi'ne doğru yürüyüşe geçti. PKK Lideri Abdullah Öcalan ile YPJ'li Yıldız'ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte, sık sıki "Bijî berxwedana YPG", "Bijî berxwedana HPG" sloganları atıldı. 

Törende konuşan HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, "Devletsiz bir halkın, ordusuz bir halk, Rojava'da, Kobanê'de büyük bir destan yazdı. Kürt halkının ne kadar büyük bir mücadele verdiğini dünya öğrenmiş oldu. Kobanê'nin özgürleşmesi genç evlatlarımız sayesinde oldu" diye konuştu.

YPJ'li Yıldız'ın annesi Perizade Yıldız ise, "Şehit sadece benim şehidim değil tüm Kürt ve Kürdistanlıların şehididir. Kürt halkının başı sağ olsun, Önder Apo'nun başı sağ olsun. Cansu, üniversitesini bırakıp halkı için mücadele etmeye gitti ve bu mücadele uğrunda yaşamını yitirdi" ifadesinde bulundu. 

Konuşmaların ardından cenaze, konvoy eşliğinde Hancağız (Kanikork) köyüne götürülerek, köy mezarlığında sloganlar eşliğinde defnedildi. (Muş/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş AB ülkeleri büyükelçileriyle buluştu

SONRAKİ HABER

2 yıl sonra 10 cenaze ailelerine teslim edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa