29 Ocak 2015 17:23

Roboskili aileler 161'inci kez 'adalet' istedi

Roboskili aileler, 161'inci kez Roboski Mezarlığı'nda bir araya gelerek, adalet istedi.

Paylaş

Roboskili aileler, 28 Aralık 2011'de savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda katledilen 34 kişi için gerçekleştirdikleri Perşembe değerlendirmesinin 161'incisini gerçekleştirdi. Robaski Mezarlığı'nda bir araya gelen aileler adına konuşan Robaski-Der Başkanı Veli Encü, "Adalet için Roboski için failler yargılansın" demeye devam ettiklerini belirtti. 

Adalet aradıkları için yargılanmaya devam edildiklerini söyleyen Encü, "Roboski, devletin nezdinde değersizliğin adıdır. Değersiz yaşayışın, değersiz oluşun. Gözümde değersizsin deyişini 4 yıldır ısrarla sürdürmeye devam ediyor. Roboski'de yaşanan katliamı 'makul' görüp çoğunluğu çocuk 34 masum, savunmasız insanın üzerlerine bombalar yağdıran sorumluları, yaşanan vahşeti kullanan gücü haksız olarak görmeyen bir adalet ile karşı karşıyayız. Roboski katliamından sorumlu olan birinin defalarca tehdit ve hakaretlerine maruz kaldığımız halde işlediği suçları görmezden gelen devletin mahkemeleri, savcıları, 34 canın üzerine bomba atanı değil bir twit atana soruşturma açıp, cezalandırma yüzsüzlüğünü göstermeye devam ediyor" diye konuştu. 

'ROBOSKİ VİCDANLARDA KALACAK' 

Roboski'nin adının vicdanlarda ve tarihte insanlığa karşı işlenmiş suç olarak kalacağını belirten Encü, aynı zamanda birilerinin öldürme rahatlığının ve "ceza görmem" unutulmayacağına vurgu yaptı. Devletin, hiçbir katliamın ve zulmün üzerini örtemeyeceğini dile getiren Encü, Cizre'de Nihat Kazanhan'ın katledilmesi olayını hatırlatarak, "Devlet zihniyeti katliamı meşrulaştırma, katilleri aklama çabalarının benzerini Cizre'de polis kurşunuyla katledilen Nihat Kazanhan içinde gösterme girişiminde bulundu. Devlet zihniyeti 'polisimiz öldürmedi, gaz atmadı' deyip, katilleri aklama yollarına başvurdu; ama ortaya çıkan görüntüler tüm gerçekleri, devletin katliamcı ve yalancı yüzünü bir kez daha gün yüzüne çıkardı" ifadesinde bulundu. 

Encü, sözlerini İçişleri Bakanı olmak üzere tüm yetkilileri Kürt halkından özür dilemeye çağırarak bitirdi. (Şırnak/DİHA) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş'tan Mert Günok açıklaması

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa