29 Ocak 2015 13:23

'Kayıp-kaçak bedelini yasallaştırır'

Hükümetin Meclise yolladığı 'Elektrik Piyasası' taslağının yasalaşması durumunda, kayıp-kaçak bedellerini yasallaştıracağını belirten tüketici örgütleri, tasarının geçmesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidecekleri uyarısında bulundu.

Paylaş

Hükümetin Meclise yolladığı “Elektrik Piyasası” taslağının yasalaşması durumunda, kayıp-kaçak bedellerini yasallaştıracağını belirten tüketici örgütleri, tasarının geçmesi durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gidecekleri uyarısında bulundu.

Hükümetin elektrik tüketimindeki kayıp-kaçak bedeli ile ilgili hazırladığı yasa tasarısını değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, “Hukuk devleti ilkesi ayaklar altına alınmaktadır”  dedi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından 21 Mayıs 2014 tarihinde verilen karar ile elektrik tüketiminden alınan kayıp-kaçak bedelinin hukuk devleti ve adalet düşüncesi ile bağdaşmadığına hükmedildiğini dile getiren Deniz, “Karar sonrasında yüz binlerce abone, kayıp-kaçak bedeli iadesi için elektrik dağıtım firmalarına, Tüketici Hakem Heyetlerine ve Tüketici Mahkemelerine başvurdu. Bu, bedelin alınmasına ilişkin tüketicideki rahatsızlığının en üst noktada olduğunu gösteriyor” dedi.

Deniz, yoğun başvurular üzerine Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın bu konuda sistemi ve tüketicileri rahatlatacak bir yasal düzenleme yapılacağı bilgisi verdiğini anımsattı. Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın, hükümet tarafından 28 Ocak tarihinde Meclis’e gönderildiğine işaret eden Deniz, “Tasarı incelendiğinde, Bakan Yıldız’ın söylediğinin aksine; kayıp-kaçak bedelini yasallaştıran, dahası bu bedel ile ilgili olarak yargılama yetkisini sınırlayan düzenlemeler bulunduğu görülmektedir” dedi ve tasarının bu haliyle yasalaşacak olması halinde Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi aşamalarına kadar yargısal tüm girişimleri yapacaklarını söyledi. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Caferi: Türkiye IŞİD'i desteklemekten vazgeçmeli

SONRAKİ HABER

Sakarya’daki ırkçı saldırının failine müebbet hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa