29 Ocak 2015 09:54

İzmir’de ilk grev Mahle’de başladı

İzmir’de ilk grev Serbest Bölge'de bulunan Mahle Metal fabrikasında başladı. Sabah saatlerinde fabrika önünde toplanan işçiler grevi coşkuyla karşıladı.

Paylaş

İzmir’de ilk grev Serbest Bölge'de bulunan Mahle Metal fabrikasında başladı. Sabah saatlerinde fabrika önünde toplanan işçiler grevi coşkuyla karşıladı. Fabrika giriş kapısına “Bu işyerinde grev var” pankartı açan işçiler, “Fabrikalar MESS’e mezar olacak” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” , “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları attı.

Yoğun yağmur yağışına rağmen halaylarla greve karşılayan işçiler, fabrikanın üç kapı girişinde grevi nöbetler halinde devam ettiriyor.

Fabrika kapısı önünde konuşan Birleşik Metal İş İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, fabrikalarda çalışan işçilerin insanca yaşamak ve çalışmak istediği için greve çıktığını söyledi.

Çeltek, “İşçiler ağır çalışma koşulları ve uzun çalışma süreleri nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Canlarını vererek kanlarını dökerek çalışıyorlar. Bu fabrikalarda çalışan işçilerin karşılığı ödenmeyen emeklerin, sermayenin karlarının devletinin vergilerin kaynağını oluşturuyoruz. Onlar büyüyüp zenginleşirken işçiler sürekli yoksullaşıyor” dedi. Metal iş kolunda çalışan bir işçinin aylık en düşük çıplak ücretinin 866 TL olduğunu dile getiren Çeltek, “MESS bu işçilere net 100 TL artış öneriyor. Bu işçiler iş kolunun yüzde 60’ını oluşturuyor. MESS toplu sözleşmelerini etkisiz kılmak için düşük ücret artışlarına ek olarak 3 yıllık sözleşme öneriyor. Biz bunu kabul etmeyeceğiz, bu nedenle grevdeyiz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nadir rastlanan ‘yalancı güneş’ görüntülendi

SONRAKİ HABER

İzmir Zafer Ortaokulu öğrencileri kaloriferlerin yanmamasına tepki gösterdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa