28 Ocak 2015 18:09

Kobanê zaferi ve HDP kongresi

Pazar günü Kobanê şehir merkezinin IŞİD’den temizlendiğine dair haberler gelmeye başlamıştı. Resmi bir açıklama yapılmamıştı, ancak Kobanê’nin özgürleştiği haberini 134 gündür sabırsızlıkla bekleyenler, özellikle sosyal medya aracılığıyla erken kutlama mesajları yayımlamaya başlamışlardı bile.

Paylaş

Vecdi ERBAY

Pazar günü Kobanê şehir merkezinin IŞİD’den temizlendiğine dair haberler gelmeye başlamıştı. Resmi bir açıklama yapılmamıştı, ancak Kobanê’nin özgürleştiği haberini 134 gündür sabırsızlıkla bekleyenler, özellikle sosyal medya aracılığıyla erken kutlama mesajları yayımlamaya başlamışlardı bile.  Kobanê’deki direnişi Kobanê’de izleyen gazetecilerin ‘daha değil’ uyarılarına rağmen.
Beklenen haber, Pazartesi günü öğle saatlerinde geldi. Çatışmaların yoğun yaşandığı Doğu Kobanê’deki mahalleler IŞİD’den temizlenmiş;  YPG/YPJ güçleri, Kaniya Kurda tepesine bayrak dikmişti. Haber hızla yayıldı ve resmi açıklamadan sonra her mahallede, her sokakta, her evde bir bayram havası yaşandı. Ekim ayında Kobanê için sokağa dökülen Diyarbakırlıların ‘Kobanê düşüyor endişesi’ büyüktü. Ve sokaklar, deyim yerindeyse, bu endişenin ateşiyle tanıştı. Pazartesi günü ise yıllardır hasret kaldığı bayram havasına kavuştu. Mahallelerde ateşler yakıldı, her yerden havai fişekler atıldı, araçlardan korna sesleri ile ‘Em bernadin wê dîlanê’ (Bu halayı bırakmayız) ezgileri birlikte yankılandı caddelerde… DBP il binasının önünde, bir çağrıya ihtiyaç duymayan binlerce insan toplandı…

İlk gün kendiliğinden gerçekleşen kutlama, ertesi gün DBP’nin Batıkent meydanında düzenlediği şenlikle devam etti. Her yaştan insanın toplandığı meydanda gerçekleşen şenlik, gece geç saatlere kadar devam etti.

Ve bir gün sonra HDP’nin Seyrantepe Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen olağan kongresi… Şehirde iki gündür süren bayram havası burada devam etti. Daha önce de bu salonda kongre izledim. Ancak ilk kez insanların yüzünde endişe ve gerginlik yerine sevinç gördüğümü söylemeliyim. Salon girişine yakın yerde duran iki akrep tipi araç ve bir TOMA bile insanların neşesini kaçıramadı. Gençler, taş atmak yerine, ellerindeki bayraklarla bu araçların önünde fotoğraf çekmeyi tercih etti. Çocuklar kötü kötü baktı bu araçlara ve biri, nereden bulduysa bir taş attı TOMA’ya. Ancak orada bulunan büyükleri tarafından uyarıldı ve salona gönderildi.

KONGRE SALONU...

Salonda devrimcilerin posterleri vardı. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Mazlum Doğan, Mahsun Korkmaz gibi önderlik vasıflarıyla öne çıkmış isimlerin yanı sıra Hasan Ocak’tan Metin Göktepe’ye kadar çok sayıda devrimciye selam vardı. Ve elbette Kobanê’de yaşamını yitiren Arîn Mîrkan, Paramaz Kızılbaş ve diğerleri…
İlgiyle izlenen sinevizyon gösterisinde değişik eylemlerden görüntüler ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’nın daha önce verdiği konferanstan alıntılar vardı. Pınar Aydınlar ve Ferhat Tunç’un seslendirdiği şarkılara bütün salon eşlik etti.
Salondan yükselen iki slogan vardı: ‘Biji berxwedana Kobanê’ ile ‘Öcalan’a özgürlük.’ Bir süredir Öcalan’ın özgürlüğü için gerçekleştirilen imza kampanyası, spor salonunun girişinde kurulan standa da devam etti.
Cumhurbaşkanı, Kobanê’nin özgürleştirilmesini kutlayanları kastederek, “Çifte telli oynuyorlar” demişti. Salonda çiftetelli oynayana rastlamadım, ama gençler halay çekme fırsatını iyi değerlendirdi. Bir arkadaşımın, “Padişah olmuş, ama Kürtlerin halay çektiğini bilmiyor” dediğini hatırlamak da güzeldi.
Konuşmacılar Kobanê’nin özgürleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek başladılar konuşmaya. Konuşmacıların gündeminde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümet yetkililerinin Kobanê için yaptıkları açıklamalara yönelik eleştiriler de vardı elbette. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Başbakan’ın Kobanê’ye selamını hatırlatarak, “Kobanê düştü düşecek diyenlere selam söyleten halkın direnişidir” dedi. Yüksekdağ, seçim barajına da değinerek, AKP ve düzen partilerinin halkın barajını aşamadığını söyledi.HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın gündeminde de Kobanê vardı. Demirtaş, Cumhurbaşkanı’nın konuyla ilgili eleştirilerine de cevap verdi: “Cumhurbaşkanı niye yatıp kalkıp Kobanê dediğimizi bize sormasın, niye yatıp kalkıp Kobanê’ye saldırdığını IŞİD’e sorsun.” Konuşmasında ulusal birlik vurgusu yapan Demirtaş, HDP’nin Türkiye halklarının önünü açacak tek çizgi haline geldiğini de savundu. Demirtaş, halkların demokratik iktidarını kurma zamanının geldiğini ve bunu HDP’nin gerçekleştireceğini vurguladı.
Kobanê zaferinin Diyarbakır sokaklarında yarattığı bayram havası, HDP Diyarbakır Olağan Kongresi’ne de yansıdı. Kongreden edindiğin en önemli izlenimi özetlemek gerekirse: Kobanê direnişinin askeri ve siyasi başarısı, HDP’ye de güç kazandırdı. Önümüzdeki günlerde, seçim çalışmalarında bunu daha iyi görmemiz mümkün olacak.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim’de HES istemiyoruz

SONRAKİ HABER

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Kanal İstanbul yanıtı: Bir kişi değil, 16 milyon insan bilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa