28 Ocak 2015 17:23

Hak-İş’in dikkat çeken ‘yükselişi!’

Hükümete destek veren gazete ilanlarıyla gündeme gelen Sivil Dayanışma Platformu üyesi Hak-İş’in üye sayısı geçtiğimiz yıl on binlerce kişi arttı.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Hükümete destek veren gazete ilanlarıyla gündeme gelen Sivil Dayanışma Platformu üyesi Hak-İş’in üye sayısı geçtiğimiz yıl on binlerce kişi arttı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının geçen hafta açıkladığı sendika istatistiklerine göre Hak-İş’in üye sayısı 300 bin 630’e ulaştı. Tüm işkollarında sendikası bulunan Hak-İş’in 13 sendikası barajı geçti. Hızlı artış, kamu kurumları ve belediyelerde taşeron işçilerin idareciler tarafından Hak-İş’e bağlı sendikalara yönlendirildikleri iddialarını hatırlattı.

PATRONA ÇALIŞAN SENDİKACI 14 BİN ÜYE TOPLADI

Hak-İş’e bağlı sendikaların yöneticilerinin AKP ile olan yakınlığı sadece iddialardan ibaret değil. Yapılan son yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in seçim koordinasyon kurulu başkanlığını yapan Mustafa Toruntay, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Genel Başkanı. Daha önce Türk-İş’e bağlı Belediye İş’e üye olmaları engellenen BUGSAŞ işçileri, yerel seçim döneminde EGO yöneticileri eliyle Öz Taşıma-İş’e üye yapılmışlardı. Ocak 2014’te yaklaşık bin üyesiyle baraj altında kalıp toplu sözleşme yetkisi alamayan Öz Taşıma-İş'in Ocak 2015'teki üye sayısı 14 bini aştı. 

SAĞLIKTA TAVAN!

2014 yılında kurulan ve sağlık işkolunda örgütlenen Öz Sağlık-İş Sendikası ise bir yıldan az bir süre içerisinde 4 bin 699 üye sahibi oldu. Taşeron işçilerin sendikalı oldukları için işten atıldıkları ve direnişlerin yaşandığı hastanelerde Hak-İş’in bu kadar hızla örgütlenmesi dikkat çekiyor. Giderek daha çok hizmetin alt işveren tarafından görüldüğü sağlık kuruluşlarında Hak-İş’e bağlı bu sendikanın, müdür ve patronlarla toplantılar yaptığı, işçilerin de yukarıdan gelen emirle sendikaya üye yapıldığı iddia edilmişti. 

Hak-İş'e bağlı Hizmet-İş Sendikası, 2014 Ocak ayında 57 bin 900 olan üye sayısını bir yılda 101 bin  378'e çıkardı. Geçmişte birçok AKP'li belediyede işçilerin Hak-İş'e üye olmaya zorlandığı yönünde haberler sıkça basında yer almıştı. 

HAK-İŞ, 1 MAYIS'I KONYA’DA KUTLAYACAK

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, bu yıl Hak-İş’in 1 Mayıs’ı Konya’da kutlama kararı aldığını belirtti.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Yönetim Kurulu’nun 2015 1 Mayıs kutlama programına ilişkin olarak yazılı açıklama yaptı. Arslan, “Hak-İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu olarak, her yıl ayrı bir ilde 1 Mayıs kutlama kararı çerçevesinde bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü kutlamalarını Konya’da gerçekleştirme kararı almış bulunmaktayız” dedi. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Valilik istedi 8 liseliye kınama verildi

SONRAKİ HABER

ABD Savunma Bakanı Esper: Türkiye'nin NATO ekseninden kayması endişe veriyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa