28 Ocak 2015 15:11

Diyarbakır'daki cinsel istismar davasında iyi hal indirimi

Diyarbakır'da lise öğrencisi H.Ü'ye cinsel istismarda bulunmakla 29 yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan R.K. hakkında 18 yıl 3 ay ceza verildi. Mahkeme heyeti sanığa iyi hal indirimi yaparak cezasını 15 yıl 3 ay hapis cezasına düşürdü.

Paylaş

Diyarbakır'da 2011 yılında lise 1'inci sınıf öğrencisi H.Ü.'ye (14), cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla, aynı okulun 4'üncü sınıf öğrencisi R.K.'nin (22) tutuksuz olarak yargılanmasına devam edildi. 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına her iki tarafın da avukatları katıldı. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanık R.K.'nın 15 yaşından küçük mağdureyi birkaç kez evine götürüp hürriyetinden yoksun bıraktığını ve cinsel istismarda bulunduğunu belirterek cezalandırılmasını istedi.

Savcının ardından mağdur avukatları Elif İpek Tirenç Ulaş ve Zeynep Biroğul yaptıkları savunmalarda, suçun sabit olduğunu belirterek sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. 
Duruşmada söz hakkı verilen sanık avukatı ise, yaşananlarda bir zorlamanın olmadığını savunarak, "Dicle Üniversitesi raporunda ruh sağlığının bozulmadığı belirtilmektedir" diye iddia etti.

İYİ HAL İNDİRİMİ

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, sanık R.K.'yı "Beden ve ruh sağlığı bozulacak şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma" ve "Hakaret" suçundan 18 yıl 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmadaki tutumunu göz önüne alan mahkeme cezayı 15 yıl 3 ay 3 güne indirdi.

SAVCI 29 YIL CEZA İSTEMİŞTİ 

Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı iddianamede, olayın mağdura zincirleme olarak ve rızası dışında nitelikli cinsel istismar şeklinde kabul edilmesi gerektiğini belirtildi. Savcı, çocuk psikiyatri uzmanınca düzenlenen rapora göre, mağdurda depresif uyum bozukluğu saptandığı ve ruh sağlının bozulduğunun belirtildiğine dikkat çekti. İddianamede sanığın "zincirleme olarak beden ve ruh sağlığını bozacak şekilde çocuğun cinsel istismarı" ve "zincirleme hakaret" suçlarından 29 yıl hapisle cezalandırılması istenmişti. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çalışma şartlarını protesto için bebeğiyle duruşmaya girdi

SONRAKİ HABER

"Termik santrallerin filtresiz çalışması" maddesi yasa teklifinden çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa