28 Ocak 2015 14:24

Polisin darp ettiği Belediye Başkanı hastaneye kaldırıldı

Van'ın Muradiye'de ilçesindeki Kobanê zaferi kutlamalarına saldıran polis, Belediye Eş Başkanı Safure Güneş'i copla darp etti. Kafasına aldığı darbeler nedeniyle şuuru kapanan Güneş, hastaneye kaldırıldı.

Paylaş

Kobanê için Muradiye belediye binası önünde şölen düzenlendi. Yüzlerce kişinin katıldığı kutlama alanına gelen polisler pankart ve posterlerin kaldırılmasını istedi. Kitlenin bunu kabul etmemesi üzerine yaşanan gerginliği yatıştırmak için Muradiye Belediyesi eş başkanları ve DBP'li yöneticiler polisle görüştü. 

Görüşme esnasında herhangi bir uyarıda bulunmayan polisler, kitleye gaz bombası, tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. İlçe Emniyet Müdürü'nün hedef göstermesi üzerine polisler Belediye Eş Başkanı Safure Güneş'e yöneldi. Polisler, Güneş'i coplarla darp etti. Başına aldığı cop darbeleri üzerine baygınlık geçiren Güneş, İlçe Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İlk müdahalenin ardından Güneş, beyin travması geçirdiği şüphesiyle Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. 

BELEDİYE EŞ BAŞKANI GÜNEŞ'İN ŞUURU HALEN KAPALI

Belediye Eş Başkanı Safure Güneş, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gözetim altında tutuluyor. Kafasına aldığı cop darbeleri nedeniyle beyin röntgeni çekilen Güneş'in şuuru halen kapalı. Müdahale sırasında Güneş'in yanında bulunan görgü tanığı Kemal Karagülle, polislerin belediye eş başkanları ve parti yöneticilerinin görüşmelerinin devam ettiği sırada bilinçli bir şekilde Güneş'e yönelerek darp ettiğini dile getirdi. 

Bir diğer görgü tanığı DTK Muradiye Temsilcisi Nesim Güneş de polislerin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterini bahane ederek kitleye saldırdığını ve Güneş'in emniyet müdürü tarafından hedef gösterildiğini vurguladı. Kürt halkının kazanımlarına karşı duyulan tahammülsüzlüğe işaret eden Güneş, "Polisler ilk olarak Safure başkana saldırdılar. Yere düşmesine rağmen 3 polis başkanın kafasına vurmaya devam ediyordu. Bizler başkanı kucaklayıp kaldırdığımız bizi de saldırdılar. Bilinçli bir şekilde hedef gözettiler" diye konuştu.  (Van/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Maden tasarısı Meclis'ten çekilsin'

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa