28 Ocak 2015 11:05

Ümit Kurt'un elbiselerinin değiştirilmesi yargıya taşınacak

Cizre'de polisler tarafından zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu katledilen Ümit Kurt'un hastanede sivil elbiselerin kaybedilmesi ve yerine gerilla elbisesinin konulması ile ilgili suç duyurusunda bulunulacak.

Paylaş

Şırnak'ın Cizre ilçesi Cudi Mahallesi'nde 6 Ocak günü halk tarafından açılan iki hendeğin kapatılmasının hemen ardından polislerin zırhlı araçlarla mahalleye girerek ateş açması sonucu kalbinden vurularak katledilen 14 yaşındaki Ümit Kurt'un ailesi, çocuklarının hastanede sivil elbiselerinin kaybedilmesi ve yerine halk arasında "leşkeri" denilen gerilla kıyafetlerinin konulmasına ilişkin suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Ümit Kurt'un katledilmesinin üzerinden 22 gün geçmesine rağmen sadece Cizre Savcılığı tarafından soruşturma açılması ve soruşturmaya da gizlilik kararı konulması dışında herhangi bir ilerleme yaşanmazken, Kurt'un anne ve babası da çocuğunun sivil elbiselerinin kaybedilmesi ve polislerin hastanedeki halka yönelik tutumları ile ilgili suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.  

EVDEKİ YAS DEVAM EDİYOR

Kurt'un katledilmesinin üzerinden 22 gün geçti ama Cudi Mahallesi'nde bulunan evde hala ilk günkü gibi devam ediyor. Kurt'un anne, baba ve 8 kardeşi evden çıkmayarak yaslarını devam ederken, anne Nafiye Kurt'un evde oturduğu kurulu sobanın yanında sürekli ağıtlar yakması, evi ziyaret eden yurttaşları da gözyaşına boğuyor. 

Oğlunun katledildiği günü anlatmaya başlayan Ümit'in babası Abdullah Kurt, bir çocuğun vurulduğunu haberi alınca kendisinin de bir Kürt yurtseveri gibi hastaneye akın ettiğini söyledi. İlk olarak Ümit'in ismi söylendi ama soyadının yanlış söylemesine rağmen katledilenin oğlu olduğunu anladığını dile getiren baba Kurt, Cizre Devlet Hastanesi'nde yaşananları şöyle anlattı: "Ben olayı duyunca her Kürt yurtseveri gibi bende hastaneye gittim. Zaten haliyle hepimiz ağlıyorduk, ama Ümit'in ismini söyleyince ben morga doğru gittim. Savcı ve polisler de oradaydı. İlk olarak ısrarla oğlumu bana göstermemeye çalıştılar. Ama bende ısrar edince, baktım morga daha yeni getirilmesine rağmen sadece beyaz bir perde ile sarılmıştı. Ben onu hemen tanıdım ve bağırmaya başladım, dedim elbiseleri nerede, bana dediler doktorlar demiş zaten getirilirken sadece yanında gerilla elbiseleri vardı, çıplak olarak gelmişti. Yani onun sivil elbiseleri çıkarılmıştı ve gerilla olduğunu yansıtmaları için gerilla elbiselerini koymuştular. Ama ben gerilla elbiselerini de görmedim. Yani oğlumun elbiselerini kaybetmişler. Bu şekilde olayın üstünü örtmeye çalışıyorlar, ama bunu iyi bilsinler ki ne olursa olsun ben burada çocuklara yönelik yapılan katliamların üstünü örtmeye izin vermeyeceğim." 

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM'

Polisin Ümit Kurt'un cenazesinin otopsi için Diyarbakır'a göndermesi için morgtan çıkarıldığı anda halka saldırması ve oğlunun elbiseleri için suç duyurusunda bulunacağını belirten baba Kurt, "Ben Ümit ile ilgili her şeyi suç duyurusunda bulunacağım. Bu şekilde yetkililerin gözüne soka soka bu çocukların katliamını unutturmayacağım" şeklinde tepki gösterdi. (Şırnak/DİHA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mehmet Baransu gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Ömer Çelik'ten asgari ücret açıklaması: Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa