28 Ocak 2015 08:33

Yunanistan’da yeni hükümet yemin edip göreve başladı

Yunanistan'da seçimlerden zaferle çıkan Radikal Sol Koalisyon Partisi (SYRIZA) ve Bağımsız Yunanlar Partisi tarafından oluşturulan kabine, yemin ederek göreve başladı.

Paylaş

Hasan HACI 

Yunanistan'da seçimlerden zaferle çıkan Radikal Sol Koalisyon Partisi (SYRIZA) ve Bağımsız Yunanlar Partisi tarafından oluşturulan kabine, yemin ederek göreve başladı. 

Başkent Atina'da Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas huzurunda çifte yemin töreni yapıldı. Yunanistan tarihinde ilk defa Syrizalı bakanların büyük bölümü 'anayasa ve hukuka bağlı' kalacaklarına ilişkin seküler yemin töreni ile göreve başladı. ANEL Partili bakanlar ile Syriza'dan bir kaç bakan ise dini yemin törenine katıldı. Her iki tören de art arda gerçekleşti. Törenlerin ardından bakanlar hazırlanan metne imza koydu. 

Başbakan Çipras hükümeti 13 bakan, 20 bakan vekili ve 6 bakan yardımcısından oluşuyor. 

Ekonomik kriz döneminde en önemli bakanlık olarak öne çıkan ateşten gömleği ise akademisyen Yanis Varufakis giyecek. Küçük ortak ANEL lideri ise Savunma Bakanı oldu. Dışişleri Bakanlığına ise akademisyen Nikos Kotzias getirildi. Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısı sabah saatlerinde yapılacak.

‘İYİ KOMŞULAR OLMALIYIZ’

Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, "Türk halkına sevgi ve dostluk mesajımı gönderiyorum. İyi komşular olmalıyız." diyerek Türkiye ile komşuluk ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. 

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Vekili Nikos Huntis de, Cihan'a yaptığı kısa değerlendirmede, 'önceliklerinin insani krizle mücadele' olduğunu dile getirdi. Huntis, "Şimdi önceliğimiz, insani krizle mücadele adına programımızı uygulamak olacaktır." ifadelerini kullandı. 

Dışişleri Bakanlığı binasında bu akşam yapılan devir teslim töreninde PASOK lideri Evangelos Venizelos görevi Nikos Kotzias'a bıraktı.  (Atina/CİHAN)

ANEL Partili bakanlar ile SYRIZA'dan bir kaç bakan dini yemin törenine katıldı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar için 40 yaş şartı kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Doğalgaz, olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa