28 Ocak 2015 05:01

Biz destek olursak grev başarıya ulaşır

İstanbul’da sendikasızlığın ve kuralsızlığın hakim olduğu İMES sanayi sitesinde işçiler, İMES İşçileri Komitesinin çağrısıyla dayanışma çalışmalarına başladı. Greve maddi manevi destek sunmaya hazırlanan işçiler, mahallelerde dayanışma komiteleri oluşturdu. Kocaeli’de de Türk Metal üyesi işçiler, grevle dayanışma kararları aldı.

Paylaş

Haşim DEMİR
İstanbul

İMES işçileri, düşük ücret ve 3 yıllık sözleşmeye karşı yarın greve çıkacak olan Birleşik Metal-İş üyesi metal işçilerine gerçek destek vermek için harekete geçti. Metal sektöründe imzalanan toplusözleşmenin kendi ücret ve çalışma koşullarını da belirlediğine dikkat çeken İMES işçileri, İMES İşçileri Komitesinin çağrısıyla bir araya gelerek grevi güçlendirmek ve maddi manevi destek sunmak için çalışmalara başladı.

Binlerce işçinin çalıştığı İMES’in hemen yanında bulunan Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu ABB, Mert Akışkan Gücü ve Çelik-İş’in örgütlü olduğu GAMAK’ta yaşanan her gelişme İMES işçilerini yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle işçilerin gözü MESS sözleşmeleri kapsamında greve çıkacak olan ABB işçilerinde. İMES İşçileri Komitesinin çağrısıyla bir araya gelen işçiler, ABB işçilerinin grevini desteklemek ve en geniş kesimi grev konusunda bilgilendirmek için toplantılar düzenleyip çeşitli kararlar aldılar. Bu kararlar doğrultusunda bildiriler dağıtılıyor, ozalit afişler yapılıyor, İMES İşçilerinin Sesi adlı bültenle işçilere bilgi veriliyor. İMES işçileri, oturdukları mahallelerde de grevle dayanışma komitelerini kurma çalışmaları başladı.

İMES içinde bulunan E, D, C bloklarında başta dökümhaneler olmak üzere 20’nin üzerinde işçi çalıştıran işyerlerinde işçilerle görüştük. Bir dokun bin ah işit misali görüştüğümüz tüm işçiler öfkeli patronlara. Çalışma koşullarının ağırlığı, işçi sağlığı iş güvenliği kurallarının hiçe sayılması... Metal grevini bu açıdan önemsiyor, kendi grevleri gibi görüyorlar.

METAL GREVİNE ÖZEL İNTERAKTİF SAYFA


GREV KOMİTELERİ KURULUYOR

Emek Paslanmaz Çelik Döküm, 80-90 işçinin çalıştığı bir işyeri. Dökümhanenin kapısında girildiği anda sağır edici zımpara sesi ve milyonlarca demir zerreciğinin oluşturduğu toz bulutunun içinde buluyoruz kendimizi. İşçilerden Mutlu Temizkol, GAMAK’ta olan biten her şeyin kendilerini ilgilendirdiğini dile getirdi. 1990 yılında GAMAK’ta yaşanan grevin ardından hem Gamak işçilerinin hem de kendilerinin iyi haklara kavuştuğunu hatırlatan Temizkol, “Sürekli GAMAK işçilerinin grev yerinde olduk. Bazı işçiler işinden de olsa en azında işçi olduğumuzun farkına vardık” dedi. Grev kararı alan Birleşik Metal-İş Sendikasını kutlayan Temizkol, “Biz de burada örgütlenme çalışmalarına hız vereceğiz. Mahallelerimizde her türlü  dayanışmayı örgütlemek için çalışma içinde olacağız. Çünkü biz her gün İMES’te ölüyoruz hiçbir hakkımız tam verilmiyor” diye konuştu.

YARDIM TOPLAYACAĞIZ

Ateş Dökümhane İşçisi Saffet Erdoğan Rizeli. Kendisi gibi Rizeli olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepkili. Cumhurbaşkanının işçileri aşağıladığını düşünüyor. Grev konusunda bilgisi olmaması dolayısıyla kendisini ayıplayan Erdoğan, “Bundan sonra İMES’te çalışan işçileri bu grev hakkında bilgilendirmek için İMES İşçileri Komitesiyle birlikte bütün çalışmalara katılacağım” dedi. Metal patronlarının acımasız olduğunu söyleyen Erdoğan, devam etti: “On liralık eldiven almamak için, orijinal gaz ve toz maskesi almamak için bizi ölüme götürüyorlar. Kamburumuz çıkmış bizim. Bel fıtığı, kas ezilmeleri, göz hastalıkları, verem almış başını gidiyor. Onun için tüm yüreğimle bu grevin yanındayım. Mahallemde de yani Tavukçu yolunda öteki işçi arkadaşlarımla birlikte grevi desteklemek için yardım toplayacağız, grev yerlerine ziyaretler örgütleyeceğiz.”

GREV ÖNEMSENMELİ

Çözüm Metal İşçisi Fesih Aslan çok sayıda direnişe ve eyleme katılmış. İMES işçisi olduğundan bu yana ise ancak İMES İşçileri Komitesi çalışmalarında yer aldıktan sonra birçok gelişmeden haberdar olmuş. Aslan şunları söyledi: “Ben Kürt işçiyim, Irak’ta Saddam’ın Kürtleri öldürmek ve direnişlerini bastırmak için kullandığı siyanürü şimdi biz işyerinde metal eriyikler için kullanıyoruz. Gaz maskesi olmadan. Ellerimizle öldürücü kimyasal bileşiklere dokunuyoruz. Sabah 8’den akşam 8’e kadar ayakta, bitkin halde eve gidiyoruz. Ne hak var ne adalet. İşte bu grev bize çok  şey kazandırır. Onun için bu grevi önemsemeli İMES işçileri. Kayışdağı’da grevle dayanışma komitesi kuracağız. Halk toplantıları örgütleyeceğiz. İMES işçilerinden bir şey olmaz diyordum. Azıcık bir çalışma ile İMES İşçi Komitesi oluştu. Demek ki çalışmayla oluyor.”

KENDİME GÜVENİYORUM

Metal Teknik Döküm İşçisi Ali Dinçkök işyerinde 70 işçinin kötü şartlarda çalıştırıldığını söyledi. İşçilerin tamamına yakının borçlu ve her türlü haktan mahrum olduğunu anlatan Dinçkök, “15 bin işçinin iyi bir sözleşme yapması 200 bin metal işçisinin kaderini etkiler. Ben 15 bin işçinin canı yürekten yanındayım. Bizim adımıza greve çıkıyorlar. İMES işçisi de elinden geleni yapacaktır. İMES işçisinden bir şey olmaz diyenleri de kınıyorum. Yeter ki bir araya gelsin, bir şeyler tartışsın. Aşağı Dudullu Huzur Sitesi Mahallesi’nde halk toplantısı dayanışma komitelerinin oluşması için sorumluluk alacağız. Buna inanıyorum kendime de güveniyorum” dedi.


BİZE NE DEDİLER AMA...

Mert Döküm İşçisi Sadri Barın ise söze “Bu grevden bize ne” diyerek başladı. Grevin nedenlerinin öğrendiğinde ise önce özür diledi sonra da şunları söyledi: “Doğrusu benim haberim yoktu. 2 yıllık sözleşme 3 yıla çıkarılıyorsa burada bir bit yeniği var. Enflasyon oranında zam yapmayacağım demek, saat ücretlerini düşük tutmak hak yemektir. 60-70 işçi arkadaş çalışıyoruz. Patronumuz büyüdü başka yerlerde fabrikalar kurdu. Biz ise yoksullaşıyoruz.”
Erke Döküm’de çalışan Ali Osman Ergin de söze “Bu grevden bana ne” diyerek başladı. Niye böyle konuştuğunu sorduğumuzda, her işçinin kendi derdine düştüğünü, herkesin borcu harcı olduğunu, ne gazete okuduklarını, ne kitap, ne de sosyal bir hayatlarının olduğunu söyledi. Ve şöyle devam etti: “Patronun gözüne girmek için iş kazası geçiren arkadaşını bile satıyor. Bu beni yaralıyor doğrusu. Tabii ki 15 bin işçinin kazanmasını isterim. Niye üç yıl olsun diyor MESS bunu boşa demez. İşçiden kurtulmak istiyorlar, toplu pazarlık olmasın diyorlar. Benim lafa kötü başlamama kızma, ben  gerçeğimizi söylüyorum. Ama gazete aracılığı ile madem imza atmışlar ben Türk Metal’i de Çelik-İş’i de kınıyorum. Böyle sendikalara böyle sendikacılara, hükümetlere lanet olsun diyorum.”
Dökmeliler Dökümhane İşçisi Şahin Zorlu’nun grev kararından haberi yok. Radyo dinlemediğini, televizyon izlemediğini sadece arada sırada Posta gazetesine baktığını anlatan Zorlu “Ben metal işçisi olarak 15 bin işçinin ne yaptığını bilmiyorsam vah bizim halimize diyorum. Eminin benim gibi birkaç bin İMES işçisi de bir şey bilmiyor. Bu sendikaların da kabahati değil mi? Niye buralara gelmezler, bir bizim halimizi görmezler. Günde  12 saat çalışmamıza rağmen aylık 1200 lira alıyoruz. Ölüp ölüp diriliyoruz. Şimdi hakikaten bu grev başarılı olsun istiyorum” dedi.


GREVLERİ HATIRLADIKÇA GÖZLERİM DOLUYOR

Lider Döküm İşçisi Ramazan Taşlı, daha önce Otomobil-İş Sendikasında örgütlü bir fabrikada çalışmış ve emekli olmuş. Emekli maaşıyla geçinemeyince çalışmaya geri dönmüş. Taşlı “Ben çok eski yıllardaki grevleri hatırladığımda gözlerim dolar. Grevi yaşayarak öğrendim çok şey öğrendim. Ama şartlar koşullar bizim bu öğrendiğimizi bugün İMES işçileriyle paylaşmamızı engelledi. Sermaye hepimizi borçlandırmış. Elimizi kolumuzu bağlamış. Ben bile duyarsız hale geldim varın siz öteki İMES işçilerini düşünün. Ben bu grevin yanındayım. İşçi komitesi bir şey yaparsa onlarla birlikte olurum. ABB işçileri bizim umudumuz olacak” diye konuştu.


METAL GREVİ BİZİ İŞÇİLERİ BİRLEŞTİRİR

TERMO  Dinamik Metal İşçisi Nail Güroymak İMES işçilerinin sadece cuma namazlarında hutbe dinlemek için bir araya geldiklerini belirterek “Herkesin inancına saygım var. Ama bu ayrı, hak aramak ayrı. Bir insan hakkı için mücadele etmezse o insan günde 5 vakit namaz kılsa ne olur” dedi. 2 yıllık sözleşmeyi 3 yıla çıkarmayı insafsızlık olarak nitelendiren Güroymak, “İMES’te ki metal patronlarının da  MESS patronlarından aşağı kalır yanı yok. Patronlar birlik ve örgütlü biz ise örgütlü değiliz. Böyle olunca da kaybeden biz olacağız. Bu nedenle grev bizim de grevimizdir” diye konuştu.
Güneş Dinamik Metal İşçisi Ruhi Denizci de asıl grev yapması gerekenlerin İMES işçileri olduğunu ancak İMES’te tek bir sendikalı işyerinin olmadığını söyledi. Denizci “PELSAN Elektrik’te sendikal örgütlenme yapıldı ama buna İMES yönetimi tahammül etmedi. İMES patronları MESS’le içli dışlı. MESS patronları emreder İMES patronları da uygular. Onlar birleşiyor biz birleşemiyoruz. Grev önemli ve ben elimden geleni yapacağım. 1 Mayıs Mahallesi’nde grev için dayanışma toplantıları yapmak için çalışma yürüteceğiz. İaşe toplayacağız. Maddi destek toplayacağız” dedi.
Al Çıpa Metal Döküm İşçisi Hasan Ustaoğlu da 26 yıldan bu yana İMES’te çalıştığını, sabah 08.00’den akşam 08.30’a kadar aralıksız çalışmasına karşılık 1700 lira aldığını söyledi. Bu durumun metal patronlarının acımasızlığını gösterdiğini ifade eden Ustaoğlu, “Fazla mesai 100 saat yapsanız da bu ücret bordrosuna 15-16 saat olarak işler. Bunun kadar açık bir sömürü var mı? Adam olan her İMES işçisi, bu grevi destekler” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sadece Kürtlerin değil bütün halkların devrimi

SONRAKİ HABER

HDP yöneticisi olan çift tutuklandı, engelli ve bakıma muhtaç çocukları yalnız kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa