27 Ocak 2015 19:18

Roboskî katliamı sonrası atılan tweet'e dava!

Roboskî katliamının ardından attığı 'Bir komutan bozuntusunun tehditleri karşısında…' şeklindeki tweet ile kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Gülyazı Alay Komutanlığı'nda Albay olarak görev yapan Abdullah Baysal'ın şikayeti üzerine Roboskîli Veli Encü hakkında dava açıldı.

Paylaş

Roboskî katliamının ardından attığı "Bir komutan bozuntusunun tehditleri karşısında…" şeklindeki tweet ile kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Gülyazı Alay Komutanlığı'nda Albay olarak görev yapan Abdullah Baysal'ın şikayeti üzerine Roboskîli Veli Encü hakkında dava açıldı.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde TSK'ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu katledilen çoğu çocuk 34 sivil yurttaşın yakınlarından Veli Encü'ye dava açıldı. Katliamın yaşandığı dönem Gülyazı Alay Komutanlığı'nda Albay olarak görev yapan sonrasında ise Şırnak Tümen Komutanı görevine getirilen Abdullah Baysal, olay sonrası Encü'nün, Twitter adresinden "Bir komutan bozuntusunun tehditleri karşısında…" şeklinde tweet atarak kendisine hakarette bulunduğu iddiasıyla Uludere Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet başvurusunda bulundu.

Yapılan bu başvuru üzerine, Uludere Cumhuriyet Savcısı Kemal Şimşek tarafından Encü hakkında "kamu görevlisine hakaret etmek" suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Hazırlanan iddianame sunulduğu Uludere Asliye Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edildi.

Veli Encü, hakkında açılan davaya "Abdullah Baysal'ın kendisinin Roboskî katliamının baş sorumlusu olarak yargılanması gerekiyordu. Ama öldüren devlet, biz aileler hakkında dava açıyor. Roboskî katliamının failleri yargılanmayıncaya kadar ifadeye vermeye gitmeyeceğim. Roboskî katliamında bir arpa boyu yol almayan yargı, söz konusu aileler olunca jet hızıyla harekete geçiyor" sözleriyle tepki gösterdi. (Şırnak/DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gezi davalarında 45 beraat

SONRAKİ HABER

Hindistan’da fabrikada yangın: 43 işçi yaşamını yitirdi, 15 işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa