27 Ocak 2015 17:57

'Kobanê düşmedi, Erdoğan yine attan düştü'

Diyarbakır'da yapılan Kobanê zaferi kutlaması, Newroz kutlamalarını aratmadı. Batıkent Meydanı'nı dolduran on binler, Kobanê'nin zaferinin aynı zamanda Diyarbakır'ın zaferi olduğu mesajını verdi.

Paylaş

Diyarbakır'da yapılan Kobanê zaferi kutlaması, Newroz kutlamalarını aratmadı. Batıkent Meydanı'nı dolduran on binler, Kobanê'nin zaferinin aynı zamanda Diyarbakır'ın zaferi olduğu mesajını verdi. Kutlamada konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Kobanê zaferi için “Fedai Kürt kadınlarının, gençlerinin, Türkiye'nin dört bir yanından Türk devrimci yoldaşların yarattığı bir zaferdir” dedi. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah da telefon bağlantısıyla alandaki on binlere seslendi.

Kutlama programı “Ey Raqip” marşı ve Kobanê direnişinde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Saygı duruşunun ardından ilk olarak DBP İl Örgütü Eş Başkanı Hafize İpek, “Direnişçi Amed halkı, binlerce kez selam olsun Kobanê'ye. Darısı Kürdistan'ın başına olsun” sözleriyle alanı dolduran binleri selamladı. Ardından da diğer İl Eş Başkanı Ali Şimşek mikrofonu alarak, Kobanê’nin zaferini selamladı. Şimşek, şunları söyledi: “Tankları ve ağır silahlarıyla Kobanê'ye saldırılar olduğu zaman bazı düşmanlar, Kobanê’nin düşeceği umuduyla seviniyorlardı. Ancak Kürt gençleri, büyük yürekleri ve cesaretleriyle bu tankların önünde durdu ve Kobanê’nin düşeceğini umanların heveslerini kursağında bıraktı.”

‘KOBANÊ DÜŞMEDİ, KOBANÊ ÖZGÜRLEŞTİ’

Şimşek, telefonla konuştuğu Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim’in selamlarını Diyarbakır halkına ileterek, sürdürdüğü konuşmasında “Sınırları çizenlere karşı Kobanê sınırları ortadan kaldırdı. Kürdistan’ı tek parça yaptı. Kobanê’nin düşeceğini umanlar ve Kobanê’nin düşüşüyle bu noktaya gelen Kürt halkının mücadelesini bitirmek isteyenler “Kobanê düştü düşecek diyorlardı. Bugün diyoruz ki Kobanê düşmedi, Kobanê özgürleşti” diye konuştu.

Kobanê direnişinde yaşamını yitirenleri anarak konuşmasını sürdüren Şimşek, sarf ettiği “Kobanê'de karanlık güçler karşısında insanlık onurunu savunanların mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz. Kobanê'nin zaferi, Kürt halkının zaferi, ezilen halkların zaferidir” diyerek, bu zaferin kısa sürede “PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün de müjdecisi olacağını” ifade etti.

Bu sırada alandan yine dakikalarca süren “Bijî Serok Apo” sloganları yükseldi.

Kobanê zaferinin yarın Şengal, gün gün de Kürdistan’ın özgürlüğünü getireceğini dile getiren Şimşek’in konuşmasını noktalaması sonrası “Özgürlüğe kanat çırpın” anonslarıyla gökyüzüne beyaz güvercinler salındı.

Eş Başkanların konuşmaları sonrası DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek giydiği yöresel kıyafetlerle platforma çıkıp, halka seslendi.

Yüksek, “Kobanê’nin özgürlüğü Başkan Apo’ya ve bütün şehitlere armağan olsun” diyerek konuşmasına başladı. Bundan sonra Kürt halkının alanlara böyle zafer kutlamaları için çıkacağını belirten Yüksek, Kürdistan’ın adım adım özgürlüğe yürüyeceğini söyledi. Yüksek, Kobanê’de fedai eylem sonucu yaşamını yitiren Arin Mirkan’ı da anarak, “Bu zafer, fedai Kürt kadınlarının, gençlerinin, Türkiye'nin dört bir yanından Türk devrimci yoldaşların yarattığı bir zaferdir. Kobanê zaferi Amed’den, Muş’tan, Van’dan Ağrı’dan Kobanê’nin sınırına giden her birinizin emeğinin karşılığıdır” diye konuştu.

‘KOBANÊ DÜŞMEDİ, TAYYİP YİNE ATTAN DÜŞTÜ’

Kobanê zaferinin ulusal birliğin gerekliliğini bir kez daha gösterdiğini ifade eden Yüksek, Kobanê direnişinin Kürtler arasında ulusal birliği geliştireceğini belirtti.

Kobanê’nin düşmesi için elinden geleni yapanların olduğunu ifade eden Yüksek, devamında şunları söyledi: “Bizim için çok net olan şeyler var. AKP hükümeti başından bu yana Recep Tayyip Erdoğan başından bu yana Kobanê’nin düşmesi için her şeyi yaptı. TIR’larla IŞİD’e silah taşıdı, sınırlarını açtı. Kobanê Kantonu’nun on birinci ayında düşürme planları yaptılar. Hatta İstanbullarda düşecek olan Kobanê’nin sonraki yönetimini belirlemeye çalışıyorlardı. Kendi yandaşları üzerinden Kobanê’nin yönetimini belirleyeceklerdi. Ama bir şeyi hesaba katamadılar. Kürt halkı 40 yıldır mücadele ediyor. Binlerce canımız halkımızın özgürlüğü için bu topraklara düştü. Bunu hesaba katmadılar. Amed'i, Van'ı ve Botan'ı hesaba katmadılar. Kobanê düşmedi, Tayyip Erdoğan yine daha önce olduğu gibi attan düştü.”

Yüksek, Kürt halkının cellatlarını iyi tanıdığını ve oyunlara gelmeyeceğini belirtti. Arınç’ın “Bizim payımızı unutmasınlar” söylemine de tepki gösteren Yüksek, bu söyleme “Evet unutmayacağız bunun hesabını soracağız. Kobanê Erdoğan’a da Davutoğlu’na da gereken dersi verdi. Kobanê özgürleşince Davutoğlu eline kitap alıp ‘Ben Kürtçe öğreneceğim’ diyor. Tayyip Erdoğan aynı şöyle söylemişti ‘Benim cesedimi çiğnersiniz anca Rojava'yı kurarsınız. Kuzey Suriye'nin oluşmasına izin vermeyiz. İşte gerçek politikaları budur. Arınç ve Davutoğlu'nun yaptığı soytarılıktır” sözleriyle yanıt verdi.

Yüksek, “Yarın yeni bir Kobanê'yi hep beraber inşa edeceğiz” diyerek, herkesi Kobanê’nin yeniden inşası sürecinde rol almaya çağırdı.

ASYA ABDULLAH TELEFONLA BAĞLANDI

Yüksek'in konuşmasının ardından ise PYD Eş Başkanı Asya Abdullah telefon bağlantısıyla on binlere seslendi.
“Bijî Serok Apo” sloganları atan kitle ardından sessizliğe bürünerek Abdullah'ı dinlemeye başladı. Abdullah konuşmasına “Başta Kobanê'nin DAİŞ'ten temizlenmesini başta şehit aileleri, Kürt halkına ve o meydanı dolduranlara kutluyoruz. Kobanê'nin özgürlüğü bu topraklarda sınırsız bir şekilde savaşan şehitlerin emeğidir” diyerek başladı.

Devamında IŞİD’in Kobanê’de gerçekleştirmek istediği katliamın insanlık direnişiyle boşa çıkartıldığını belirten Abdullah, “DAİŞ, Kobanê'ye girdi ama ilerleyemedi. Bugün Kobanê'den çıkan direniş ve zafer mesajı, insanlık tarihine yazıldı. Bu direnişi yürütenler, destek verenlerin tümünü selamlıyoruz. Başta da Suruç'ta 24 saat sınırda nöbet tutanları. Bu Kobanê direnişine büyük bir güç verdi. Kobanê direnişi bütün halkımızın direnişidir. Şu anda Kobanê'nin köylerindeki operasyonlar devam ediyor. Kobanê'den DAİŞ çetecilerinin tahribatlarını bu direnişe destek verdikleri gibi Kobanê'nin yeniden inşası için büyük bir desteğin verilmesini umuyoruz. Kobanê'nin başarısı, Şengal'in başarısı olacaktır. Kısa sürede umuyoruz ki bu zaferi Şengal'de de gerçekleştireceğiz” dedi.

Konuşmasını Kobanê direnişinde emeği geçenlere teşekkür ederek tamamlayan Abdullah’ın konuşmasının ardından onlarca havai fişek gökyüzüne fırlatılırken, alkışlar uzun süre devam etti.

Asya Abdullah'ın telefon bağlantısının ardından kutlama sanatçıların seslendirdiği parçalar eşliğinde çekilen halaylarla büyük bir coşkuyla devam ediyor. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Paketten özel istihdam bürosu çıktı

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa