27 Ocak 2015 14:56

Kobanê'nin yeniden inşası için kamuoyuna çağrı

IŞİD saldırıları nedeniyle kentte yaşanan sağlık sorunları ve çözüm yolları noktasında inceleme ve gözlemlerde bulunmak üzere bir süre önce Kobanê'ye giden TTB Merkez Konseyi ve bölge tabip odaları üyeleri, gözlemlerini kamuoyu ile paylaştı. Yaptıkları açıklamada, sağlık alanında gerekli desteği sunmaya hazır olduklarını belirten sağlıkçılar, kamuoyunu da Kobanê'nin yeniden inşası sürecine katılmaya davet etti.

Paylaş

Kobanê'ye dönük IŞİD saldırılarının ardından kentte yaşanan sağlık sorunlarını incelemek için TTB Merkez Konseyi ve bölge tabip odalarından oluşan bir heyet, geçtiğimiz günlerde Kobanê'ye geçerek, yaşanılanları yerinde gözlemledi. 17-23 Ocak tarihlerini kapsayan Kobanê incelemeleri ardından geri dönen heyet üyeleri, yaptıkları basın toplantısıyla gözlemlerini kamuoyu ile paylaştı. Diyarbakır Tabip Odası'nda gerçekleşen basın toplantısına, Kobanê'ye geçen heyet arasında bulunan TTB Merkez Konsey üyesi Şeyhmus Gökalp, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay ve Diyarbakır Tabip Odası üyesi Özgür Korkmaz katıldı. 

'IŞİD HASTANELERİ HEDEFLEDİ'

Toplantıda konuşan TTB Merkez Konsey üyesi Şeyhmus Gökalp, savaşların büyük insanlık dramlarını da beraberinde getirdiğini ifade ederek, DAİŞ'in özellikle sağlık hizmeti sunucuları ve hastaneleri hedeflediğini, ambulanslara havan atan bir anlayışa sahip olduğunu kaydetti. Göklap, tarihe kara bir leke olarak geçecek bu durumun aynı zamanda bir insanlık utancı olduğunu ifade etti. 

'KENT BİR BÜTÜN OLARAK HARABEYE DÖNMÜŞTÜR' 

"İnsanlık adına Kobanê halkı DAİŞ'e karşı askeri bir zafer elde etmeyi başarmıştır" diyen Gökalp, Kobanê'de kenttin alt yapısının, kanalizasyon sisteminin, elektrik tesisatının, barınma yerleri dahil bir bütün olarak kenttin adeta harabeye döndüğünü belirtti. Gökalp, yine sağlık hizmeti veren 3 hastanenin havan saldırıları sonucu harabeye döndüğünü, onlarca sağlık çalışanının yaralandığını ve ambulansların da bombaların hedefi olduğundan kullanılamaz hale geldiğini paylaştı. Gökalp, konuşmasının devamında var olan diğer durum ve eksiklikleri şu sözlerle anlattı: "Hali hazırda sağlık hizmetinin verildiği bina nispeten daha güvenlik bir yer olması nedeniyle seçilmiş, ancak sağlık hizmeti sunmaya uygun altyapı koşulları yetersizdir. Ameliyathanesi sterilizasyon ve dezenfeksiyona uygun yapıda değildir. Medikal malzeme konusunda eksikliler nispeten giderilmiş olsa da ciddi anlamda sarf malzemesi ve personel eksiği vardır." 

'YENİDEN İNŞADA GEREKLİ DESTEK SUNULMALI' 

Kobanê'nin tek nefes aldığı yerin sınır kapısı olduğunun altını çizen Gökalp, "Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndaki güvenlik prosedüründe hasta sevkleri açısından daha çok kolaylıklar sağlanmalı ve sınır kapısı sürekli açık tutulmalıdır. Kapının işleyiş prosedürü kapıda görevli emniyet mensuplarının iyiliği veya kötülüğüne göre değişmemelidir. Kobanê'de sağlık alanı başta olmak üzere yaşananlara ulusal-uluslar arası kamuoyunu duyarlı olmaya ve Kobanê'nin yeniden inşa edilmesi sürecinde desteklerini esirgememeye ve sağlık emekçilerini sahiplenmeye, erişebilir-kaliteli-ücretsiz bir sağlık hizmetinin tekrardan oluşturulması için destek ve yardım etmeye çağıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Gökalp, son olarak Kobanê'nin yeniden inşa sürecinde halka yönelik koruyucu sağlık hizmetleri, ücretsiz, kaliteli, erişebilir, toplum katılımının sağlanabildiği ve ekip anlayışıyla verilen bir sağlık sisteminin alt yapısının kurulması noktasında gereken desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. 

'SINIR KAPISI AÇIK TUTULMALI'

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay ise Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın insani ve sağlık yardımı için sürekli açık olan bir koridora dönüşmesi gerektiğini belirterek, kamuoyuna da inşa sürecinde devam eden destek kampanyalarına daha güçlü katılım çağrısı yaptı. (Diyarbakır/DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sırrı Öztürk hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Ceren Özdemir’in katil zanlısı cezaevinde intihar girişiminde bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa