27 Ocak 2015 13:08

Yandaşların Kobanê sessizliği

Kobanê'nin kurtuluşu dünyada geniş yankı uyandırırken, günlerdir IŞİD’in Kobanê'deki ilerleyişini manşetlerine taşıyan gazeteler Kobanê zaferini görmezden geldi. Özellikle hükümete yakın gazeteler önceki gün Davutoğlu'nun 'Kobanê'yi selamlamasını' manşetlerine taşırken, Kobanê'nin özgürleştiği haberleri karşısında sessizliğe büründü.

Paylaş

Kobanê'nin kurtarılması dünyada geniş yankı uyandırırken, günlerdir IŞİD’in Kobanê'deki ilerleyişini manşetlerine taşıyan gazeteler Kobanê zaferini görmezden geldi. Özellikle hükümete yakın gazeteler önceki gün Davutoğlu'nun "Kobanê'yi selamlamasını" manşetlerine taşırken, Kobanê'nin özgürleştiği haberleri karşısında sessizliğe büründü. 

Milliyet ilk sayfada, "Kobanê'de IŞİD yenildi" başlığı ile verdi haberi. Haberde, YPG'nin peşmerge ve ÖSO desteği ile IŞİD'i temizlediği belirtilirken, kutlamalara ve sivillerin yeniden Kobanê'ye dönüşüne yer verildi. Hürriyet, "Kürt kenti Kobanê'nin" özgürleştiği haberini ilk sayfadan görürken, haberde IŞİD’in çekildiği iddiası dikkat çekti. 

Taraf, ilk sayfada, "Kürtler Kobanê'yi IŞİD'den temizledi" başlığı ile verdiği haberde, Erdoğan'ın daha önce "Kobanê düştü düşüyor" sözleri hatırlatıldı. Haberde Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim'in "Sıra köylerde" sözlerine yer verildi. 

KOBANÊ TEMİZLENDİ

Cumhuriyet Gazetesi de "Kobanê IŞİD'den temizlendi" başlığı ile ilk sayfada verdiği haberde zafer sonrası yapılan kutlamalara ve polisin bazı yerlerde kutlamalara yaptığı saldırıya yer verildi. Vatan Gazetesi, "Kobanê Halayı" başlığı ile ana sayfada verdiği geniş haberde uzun bir insan zinciri fotosuna yer verdi. 

Birgün Gazetesi haberi ana sayfada geniş gören gazetelerden biri oldu. 'Kobanê'de Zafer Kazanıldı" başlığı ile verilen haberde, YPG'nin konuya ilişkin açıklamasına yer verildi. 

YANDAŞ SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ

Davutoğlu'nun "Kobanê'ye selam göndermesini" manşetlerine taşıyan hükümete yakın gazeteler, dünyada yankı uyandıran Kobanê'nin zafer haberini ya hiç görmedi ya da genellikle Türkiye'nin "zaferdeki rolüne" işaret etti. 

Sabah Gazetesi ilk sayfada görmediği habere iç sayfalarda kısaca değindi. Kobanê'nin Ayn El Arab ismine özellikle vurgu yapılan haberde, Barzani'nin "Kobanê'nin kurtarılmasında Türkiye'nin rolü için teşekkürüne" yer verdi. 

Star Gazetesi ilk sayfanın en altında tek cümle ile "Kobanê DEAŞ'tan temizlendi" başlığı ile verdiği haberin devamında iç sayfalarda PYD'nin zaferi kimse ile paylaşmamak için bilerek zaferi geciktirdiği yönünde bilgiye yer verdi. 

Türkiye Gazetesi ana sayfada verdiği küçük haberde, Peşmerge'nin, "Kobanê artık tamamen bizim" açıklamasına yer verildi. 

Hükümete yakın Takvim Gazetesi, Türkiye Gazetesi, Akşam Gazetesi ise habere ilk sayfalarda yer vermeyen gazeteler oldu. Yeni Şafak ise konuya ilişkin tek kelime bile yer vermedi. Milli Gazete, Haber Vaktim Gazetesi, Yeni Akit ise habere hiç yer vermeyen ve gelişme karşısında sessizliğe bürünen gazeteler oldu. Milli Gazete de Kobanê'yi görmeyen gazetelerden biri olurken ilk sayfasında, "YDG-H üyelerinin silahlı yürüyüşü" haberini vermesi dikkat çekti. 

CEMAAT ABD'YE MAL ETTİ

Cemaatin gazetesi Bugün Gazetesi ana sayfadan, "IŞİD Kobanê'den Çıkarıldı" başlığı ile Uluslararası Koalisyon Güçlerinin bombardımanına özellikle dikkat çekildi. 

Zaman, "IŞİD püskürtüldü Kobanê Kürtlerin eline geçti" başlığı ile servis etti haberi. Zaman'da Bugün Gazetesi gibi özellikle ABD'nin havadan yaptığı müdahaleye dikkat çekti. 

Doğan Grubunun Posta Gazetesi ise konuya ilişkin en ilginç başlığı atan gazete oldu. "Amerika Kobanê'yi IŞİD'ten temizledi" başlığı ile zaferi ABD'ye mal etti. 

Sözcü Gazetesi ana sayfada "Kobanê'de PKK kazandı Ahmet sevindi" başlığı ile Davutoğlu'na göndermede bulundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Yüzde 10 barajı istikrar için gerekli

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa