27 Ocak 2015 09:38

Yasa dışı dinleme operasyonunda ikinci dalga

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde, aralarında kamu görevlileri, işadamları gazeteci, askerlerin de bulunduğu birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri öne sürülen 26 şüpheli için gözaltı kararı verildi. 13 ilde eş zamanlı yapılan operasyonu, Fuat Avni yine saatler önce duyurdu.

Paylaş

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde, aralarında kamu görevlileri, işadamları gazeteci, askerlerin de bulunduğu birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri öne sürülen 26 şüpheli için gözaltı kararı verildi. 13 ilde eş zamanlı yapılan operasyonu, Fuat Avni yine saatler önce duyurdu. 

Yasa dışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle, 26 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıktı. 13 ilde sabaha karşı eş zamanlı yapılan operasyonda, 15 kişi gözaltına alındı. Ancak Birinci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan, Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı ile emniyet müdürleri Taner Aydın, İbrahim Şimşek'in de aralarında bulunduğu 11 kişi ise, adreslerinde bulunamadı. Gözaltına alınan kişiler, Konak Çankaya'daki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer kişilerin de halen arandıkları açıklandı. 

Şüphelilerin yasadışı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına görev yapmak, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliği, kişisel verileri usulsüz olarak kaydetmek ve saklamak suçlamasıyla gözaltına alındıkları belirtildi.

'FUAT AVNİ' YİNE YAZDI

Daha önce birçok operasyonu yapılmadan önce isim isim yazan Fuat Avni gece yarısı bu operasyonu da haber verdi. Haberi, twitter adresinden, "Sabah İzmir'de operasyon olacak" diye yazdı. Bu arada 'Fuat Avni' yazmadan önce, operasyonu, gözaltı listesinde ismi bulunan kişilerin de öğrendiği ileri sürüldü. Bu kişilerin, teknik olarak takip edilemeyen ve internet üzerinden işletilen 'whatsApp' grubu kurdukları ve bu tür gelişmeleri aynı anda birbirlerine haber verdikleri öne sürüldü. 

AVUKAT AÇIKLAMA YAPTI

Gözaltına alınan polislerin avukatı İsmail Hakkı Küçük ise Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önüne gelip basın mensuplarına açıklama yaptı. Avukat Küçük, şunları söyledi:

"Şehir dışında gözaltına alınıp buraya getirilenler var. Avukatları dosyaları inceletmeyecekler, gizlilik kararı var. Daha kapsamlı, derslerine bu kez daha iyi çalışmışlar. Müştekilerin ifadeleri de toparlanmış. Yine bir algı operasyonu malumunuz. Hükümetinin yine gözden kaçırmak istediği örtmek istediği yine pis işleri var. Bu kez göreceğiz ne gibi suçlamalar, uyduruk hikayeler var. Bunların hepsi memur, çağırsalar gelirlerdi. Maksat tantana olsun."

Aralarında 1'inci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu 26 şüpheliden 19'unun geçen operasyonda da gözaltına alınıp serbest bırakıldıkları, 7 ismin ise yeni belirlendiği ifade edildi. Geçmişe dönük dinleme kararları üzerinde bir yıldır araştırma yapan HSYK müfettişlerinin, usulsüzlükleri tespit ettikten sonra savcılığa bildirince operasyonun başladığı ortaya çıktı. 

İZMİR VALİLİĞİ'NDEN OPERASYON AÇIKLAMASI

İzmir Valiliği, bugün İzmir merkezli olmak üzere "yasa dışı dinleme" yaptıkları iddiasıyla aralarında birinci sınıf emniyet müdürlerinin de bulunduğu polislere yönelik yapılan operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde müfettişlerce yapılan denetimlerde, 2009-2013 yılları arasında gerçeğe aykırı belgeler düzenlenerek başka isim ve IMEI numaraları üzerinden alınan mahkeme kararları ile çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, üniversite rektörleri, akademisyen, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı, üst düzey emniyet mensupları ve gazeteci 92 şahsın dinlendiği anlaşılmıştır. Usulsüz olduğu tespit edilen dinlemelere ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, suç örgütü faaliyetleri kapsamında kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, iftira, suç uydurmak, özel hayatın gizliliğini ihlâl, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek' suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında olayın şüphelileri olduğu tespit edilen, dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanı 17 rütbeli ve 9 polis memuru olmak üzere toplam 26 şahıs hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmıştır. 27.01.2015 günü saat 06.00 sıralarında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce, ilimiz merkezli 13 ilde (Adıyaman, Ankara, Denizli, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kırklareli, Malatya, Muş, Trabzon, Şırnak, Yalova) eşzamanlı başlatılan operasyonda 6 şüpheli ilimizde, 10 şüpheli diğer illerde olmak üzere toplam 16 şüpheli yakalanmış, geri kalan 10 şüphelinin yakalanması için çalışmalar devam etmekte olup tahkikat, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yürütülmektedir."

DENİZLİ, ANKARA, ŞIRNAK VE MUŞ'TA GÖZALTI

İzmir Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatı ile Denizli'de 1 komiser, Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde 1 komiser yardımcısı, Ankara'da 1 baş komiser, Malatya'da 1 polis ve Muş'ta 1 polis gözaltına alındı. Aynıca Muş'ta daha önce açığa alınan bir komiserin de arandığı ifade edildi. 

BAŞSAVCILIKTAN OPERASYON AÇIKLAMASI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, yasadışı dinleme operasyonuyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde suç tarihinde görevli bir kısım personel tarafından, aralarında kamu kurumlarında görevli olan bazı memur, üniversite üst düzey yöneticileri ve üst düzey askeri personelin de bulunduğu toplam 92 kişinin farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2009-2010-2011-2012 ve 2013 yılları arası yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendiklerinin, yapılan denetimlerde tespit edilerek Cumhuriyet Başsavcılığımıza bildirilmiştir. Bunun üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan delillere göre haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında rütbelilerinde bulunduğu ve bir kısmı değişik illerde görev yapmakta olan 26 emniyet personeline yönelik olarak 27.01.2015 tarihi itibari ile gözaltına alınma talimatı verilmiş olup, konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir."

AVUKAT AKSOY: EMNİYET DİŞLERİ SÖKÜLMÜŞ HALE GETİRİLDİ

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde, birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri ileri sürülen 26 polis için gözaltı kararı çıkması ardından avukat ile aileler, Emniyet Müdürlüğü önüne geldi. Sanık polislerin avukatlarından Ali Aksoy, şöyle dedi:

"Emniyet iyice dişleri sökülmüş bir hale getirildi. Emniyet bitirilmiştir. Ne acıdır ki bunu da yapanlar, emniyetin kendi personeli tarafından kullanılmaktadır. Siz daha yürümekte olan, henüz daha birinci duruşması bile bitirilmeyen bir dosyanın sanıklarını veya şüphelilerini, eğer varsa bir suç isnadı, aynı dosyada ek iddianame ile kanunla halletmek gerekirken, yeniden bu insanları, sabahın 06.00'sında operasyonla evlerinden almak, sadece İçişleri Bakanlığı'nın, terör örgütleriyle yapmış olduğu pazarlığın ortaya yansımasının, perdelenmesidir. Şu an ortada kötü bir tiyatro var. Yani ortada bir şüpheli veya suç yok. Bu kötü tiyatronun kötü senaryosu var. Bizim müvekkillerimiz açısından, suç izah edemiyoruz. Ne yazık ki, kötü biri tiyatronun şahitleri olarak buradayız. Gizlilik falan o işin hikayesi, insanlar bir kez çalmaya başladıkları zaman her şeyi çalmaya başlarlar. Şimdi de hukuku çalmaya başladılar. Bu dosyayı hazırlayanların diplomasının olup olmadığının sorulmasını istemiştim. Şimdi o cümlemi onla çarparak devam ediyorum. Bu operasyonu hazırlayanların hukuk bilmediklerini söylüyorum. Yürütülen bir soruşturma varsa ancak buna ek iddianame hazırlayabilirsiniz. Bize böyle kumpaslar kurmaya gerek yok."  

Avukat Ali Aksoy, operasyonların hırsızlıkları örtmek için yapıldığını iddia etti, müvekkillerin bulunduğu Terörle Mücadele Şubesi'nin ise, Terörle Müzakere Şubesi'ne döndüğünü öne sürdü.

İLK OPERASYONDA 32 İSİM VARDI

İzmir'de geçen yıl 19 Ağustos'ta, yasa dışı dinlemelerle ilgili yapılan operasyonda, 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı. 

Haklarında dava açılıp yargılanmalarına başlanan 32 polisin, suç tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları, kamu kurumlarında görevli bazı memurları farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2010-2011-2012 ve 2013 yılları arasında, yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendikleri ileri sürülmüştü. 

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato'nun, 30 ile 961 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmalarını istediği sanıkların İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları sürüyor. Tutuksuz 32 sanık polis, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak, iftira, resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayacak şekilde kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma yoluyla hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek' ile suçlanıyor. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sendikalar ve İsmailler…

SONRAKİ HABER

Dörtlü Zirve’de Erdoğan’a Suriye sorusu: Ne zaman çıkacaksınız?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa