26 Ocak 2015 18:34

İspanya'da Yunanistan'a ait F-16 düştü: 10 ölü

İspanya’nın Los Llenos hava üssünde eğitim uçuşu yapan Yunanistan'a ait F-16 uçağı düştü. Ölenlerin ikisinin Yunan pilot, sekizinin ise Fransız askeri olduğu belirtildi. Yaralananlar arasında 11 İtalyan askeri de bulunuyor.

Paylaş

İspanya'da NATO tarafından kullanılan uçuş eğitim merkezinde savaş uçağı düştü. 

İspanya Savunma Bakanlığı, NATO tatbikatında Los Llanos hava üssünden Yunan F-16'sının kalkıştan hemen sonra hangarın üzerine düştüğünü duyurdu. Kaza, NATO'nun Taktik Liderlik Programı çerçevesindeki tatbikatında meydana geldi.

Ölenlerin ikisinin Yunan pilot, sekizinin ise Fransız askeri olduğu belirtildi. Yaralananlar arasında 11 İtalyan askeri de bulunuyor.

İspanya Savunma Bakanlığından yapılan resmi açıklamada, ülkenin güneyinde Albecete kentine bağlı Los Llenos havaüssünde eğitim uçuşu yaptıktan sonra piste inmek için alçak uçuşa geçen bir Yunan F-16 savaş uçağının kontrolünü kaybederek pilotlarında bulunduğu hangara çarptığı duyuruldu. İspanya tarihinin en önemli askeri kazalarından biri olduğuna işaret edilen açıklamada ayrıca 7’si ağır olmak üzere 19 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

El Mundo gazetesi, 19 Ocak tarihinde İspanya’nın Los llenos askeri üssünde başlayan “liderlik ve taktik” başlıklı kurs için 8 NATO ülkesine bağlı aralarında pilotların ve bakım elemanların da bulunduğu toplam 750 askerin üsse geldiğini yazdı. Gazete bu ülkelerin isimlerini ise şöyle açıkladı. Fransa, Danimarka, Almanya, İngiltere, Belçika, İtalya, İspanya ve ABD.

Bu arada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yayınladığı mesajda tüm NATO ailesini etkileyen trajik bir kaza ile karşıkarşıya kaldıklarını belirtti. Stoltengberg, kazada hayatını kaybeden askeri elamanların ailelerine ve ülkelerine birer başsağlığı gönderdiğini sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Ukrayna ordusu, Rusya’yı çevrelemek için kullanılan bir NATO lejyonu'

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de 4.6 ve 4.3 büyüklüğünde peş peşe iki deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa